Skip to main content

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Marsylii we Francji

| Anna |

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Marsylii we Francji

Marsylia to miasto portowe, które leży nad Sekwaną. Jest to jedno z najstarszych miast we Francji, a jego historia sięga czasów rzymskich. W okresie średniowiecza było to jedno z najważniejszych miast handlowych Europy, a dziś jest to popularny kurort turystyczny.

1. Marsylia jest najstarszym miastem we Francji

Marsylia została założona w 600 r. p.n.e. przez Greków z Phokaï. Jest to więc najstarsze miasto we Francji, a także jedno z najstarszych miast w Europie.

2. Marsylia ma swój własny język

Marsyliańczycy mówią własnym językiem, który nazywa się marsylskim. Jest on bardzo podobny do włoskiego i hiszpańskiego, ale ma wiele specyficznych słów i wyrażeń.

3. Marsylia ma swoją własną operę

Opera w Marsylii, zwana Opéra de Marseille, jest jedną z najstarszych oper we Francji. Została zbudowana w 1792 roku i jest uważana za jeden z najbardziej prestiżowych teatrów we Francji.

4. Marsylia jest domem dla wielu znanych ludzi

W Marsylii mieszkało wielu znanych ludzi, takich jak pisarz Marcel Pagnol, aktor Alain Delon czy piłkarz Zinedine Zidane.

5. Marsylia słynie z wina

Marsylia jest jednym z najważniejszych ośrodków winiarskich we Francji. Znajduje się tam wiele winnic, a także słynne muzeum wina.

6. Marsylia posiada wspaniałą kuchnię

Kuchnia w Marsylii jest bardzo bogata i różnorodna. Można w niej znaleźć wiele potraw kuchni francuskiej, ale także włoskiej, hiszpańskiej i arabskiej.

7. W Marsylii znajduje się wiele wspaniałych plaż

Marsylia ma wiele pięknych plaż, które są idealne na wakacje. Najbardziej znane to plaże Prado, Joliette i Vieux Port.

8. Marsylia słynie z festiwalu filmowego

Marsylia jest domem dla jednego z najważniejszych festiwali filmowych we Francji – Festiwalu Filmowego w Marsylii. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie.

9. Marsylia to dom dla wspaniałych muzeów

Marsylia ma wiele muzeów, takich jak Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Narodowe w Marsylii.

10. Marsylia jest pięknym miastem

Marsylia jest jednym z najpiękniejszych miast we Francji. Jest położona nad Morzem Śródziemnym i ma wiele zabytków i atrakcji turystycznych.