Skip to main content

Belgia dla miłośników sportu


Sport odgrywa znaczącą rolę w życiu Belgów. Królestwo ma około 17000 różnych klubów sportowych z prawie 1,35 milionami ludźmi w nich, co stanowi około 13% mieszkańców kraju.

Najpopularniejszy sport w Belgii

Najpopularniejszym sportem w Belgii jest zdecydowanie piłka nożna. Gra się w nią od końca XIX wieku, a od 1895 roku jest profesjonalnie obsługiwana przez Królewski Belgijski Związek Piłki Nożnej. Istnieje około 50 stadionów piłkarskich, mogących pomieścić co najmniej 5000 osób i grających na nich 95 profesjonalnych klubów piłkarskich. Zazwyczaj klub ma prawo do regularnego korzystania z określonych stadionów.

Obiekty sportowe w Belgii

Belgia posiada ogromną ilość obiektów sportowych, takich jak stadiony, sale gimnastyczne, hale i areny otwarte dla graczy wszelkiego rodzaju: od początkujących po profesjonalistów. Najsłynniejszym i największym jest Stadion Olimpijski w Antwerpii, który wybudowany został na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1920 roku. Tuż po igrzyskach został jednak przebudowany na stadion piłkarski i nie ma ani śladu jego pierwotnego użytkowania. Wartym uwagi miejscem jest także Stadion Króla Baudouina w Brukseli, na którym odbywa się wiele wydarzeń sportowych.

Imprezy sportowe organizowane przez Belgię

W Belgii zorganizowano wiele wydarzeń sportowych, w tym również najbardziej znane wydarzenia na świecie. Był gospodarzem dwóch Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EUFA (Euro) – w 1972 i 2000 roku (wspólnie z Holandią) oraz Mistrzostw Świata UCI w Szosie w 2021 roku. Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym przez Belgię były Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Antwerpii w 1920 roku. Był też zdecydowanie największym i najważniejszym w historii Belgii.

Igrzyska olimpijskie w Belgii

Mówiąc o igrzyskach olimpijskich, letnie igrzyska olimpijskie organizowane w Belgii były wtedy wielkim wydarzeniem. Była to pierwsza olimpiada, która odbyła się po zakończeniu I wojny światowej, a ludzie mieli nadzieję, że w końcu przyniesie to pokój między narodami. Belgia wysłała 336 zawodników (326 mężczyzn, 10 kobiet) do rywalizacji w 23 dyscyplinach sportowych. Łącznie udało im się zdobyć 14 złotych medali, 11 srebrnych i 11 brązowych, w sumie zebrano 36 medali.