Skip to main content

Co powinieneś wiedzieć przed przeprowadzką do Holandii?


Holandia, kraj tulipanów i wiatraków, znajduje się na czele listy krajów wybranych przez Polaków do wyjazdów za pracą. Wyższe płace i szersze perspektywy są kuszącą alternatywą do pracy w kraju. Możesz znaleźć pracę jeszcze podczas pobytu w Polsce, a także pokój lub mieszkanie. I to jest najlepsza opcja, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak szybko znajdziesz mieszkanie i pracę, zwłaszcza jeśli chcesz mieszkać w dużym mieście i szukasz pracy, która będzie wyzwaniem. Sama przeprowadzka nie musi być stresująca i kosztowna. Podpowiemy na czym możesz zaoszczędzić i jak to zrobić.

Dokumenty potrzebne do przeprowadzki do Holandii

Zanim wyruszysz za granicę, dobrze jest załatwić niezbędne formalności, a będzie Ci łatwiej się odnaleźć w nowym miejscu. Dokumenty, które są wymagane to:

– dowód osobisty,

– prawo jazdy,

-akt urodzenia,

– Karta EHIC,

– karta zdrowia.

Opcjonalnie, zamiast dowodu osobistego, można posiadać paszport. I na kilka tygodni przed wyjazdem, musisz pomyśleć o karcie EKG. Możesz ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziałach NFZ i online. Uprawnia ona do opieki zdrowotnej we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli posiadasz EKUZ, masz takie samo prawo do opieki zdrowotnej, z wyjątkiem usług medycznych, które są tylko płatne w tym kraju.

Akt urodzenia i zaświadczenie o niekaralności muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeśli przeprowadzasz się z całą rodziną, powinieneś również pamiętać o akcie małżeństwa i akcie urodzenia każdego dziecka. Są one niezbędne przy ubieganiu się o świadczenia socjalne. Przy poszukiwaniu pracy lub zmianie pracy potrzebny będzie również dokumenty o wykształceniu i doświadczenia zawodowego.

Gdzie szukać oszczędności?

Przeprowadzki do Holandii są popularne, więc masz wiele możliwości, aby przewieźć swój majątek i rodzinę. Niektóre opcje są tańsze, niektóre droższe, wygodne lub niezbyt wygodne. Od nas zależy co wybierzemy. Koszt przeprowadzki do Holandii zależy od tego, ile rzeczy chcemy zabrać ze sobą. Jeśli są to tylko rzeczy osobiste w postaci ubrań, butów, kosmetyków itp. najtańszą opcją jest po prostu samodzielny wyjazd autobusem, samolotem, samochodem. Ceny przewoźników są różne, więc warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najtańszego środka, nie rezygnując przy tym z komfortu.

Najlepszą opcją na przeprowadzkę jest przewoźnik door to door, dzięki któremu możesz przewieźć siebie i swoją rodzinę pod dokładnie określony adres. Nie musisz szukać innych środków transportu, ani płacić za taksówkę. Autobus do Holandii zawiezie Cię pod wskazany adres, a ponieważ więcej osób jedzie w tym samym kierunku, bilet nie jest dużo droższy niż autobus międzynarodowy. Autobusy są małe, wygodne, dobrze wyposażone i wygodne.

Przeprowadzka do Holandii z dużym bagażem

Przeprowadzasz się na stałe lub czy przynajmniej na kilka lat? Chcesz zabrać meble, rower (co jest niezbędne w Holandii) lub materiały budowlane, aby odświeżyć wynajęte mieszkanie? W tym przypadku będziesz potrzebować usług firmy transportowej. Ma to swoje zalety, personel doradzi co i jak pakować. A jeśli coś trzeba będzie specjalnie zabezpieczyć, zajmą się tym.

Przeprowadzka do Holandii z pomocą profesjonalnej firmy nie musi być kosztowna. Podobnie jak w przypadku autobusów, konieczne jest porównanie cen i zapoznanie się z tym, co jest w ofercie firm. Dzięki różnym rodzajom pojazdów koszty będą się różniły, ponieważ firma wybierze pojazd dostosowany do przewożonych towarów.

Ile pieniędzy potrzeba na start?

Nie ma żadnej reguły i wiele zależy od tego, czy jedziesz sam czy z rodziną, czy masz już pracę na miejscu, czy masz wynajęte mieszkanie, w jakiej okolicy będziesz mieszkał. Najlepiej jest mieć oszczędności na 3 do 6 miesięcy. Najwięcej oszczędności powinni mieć ludzie, którzy podróżują po omacku i szukają pracy dopiero na miejscu. Przed spakowaniem walizek należy sprawdzić, ile będzie kosztowało życie w Holandii, tzn. ile kosztuje czynsz, rachunki, jedzenie. To pomoże oszacować, ile pieniędzy będziesz potrzebował na najbliższe miesiące. Gotówka w portfelu lub na koncie bankowym oraz dokumenty są najważniejszymi pozycjami w przeprowadzce do Holandii.

Jeśli masz jeszcze trochę czasu, zacznij uczyć się niderlandzkiego. Większość Holendrów mówi po angielsku, ale mówią oni do siebie po niderlandzku. Łatwiej będzie poruszać się po Holandii znając tamtejszy język.