Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Hagi? Część 1


Chociaż oficjalną stolicą Holandii nie jest Haga, a Amsterdam, nadal jest siedzibą rządu i rezydencją holenderskiego monarchy. Przeprowadzając się do Hagi, zostaniesz zauroczony historyczną atmosferą miasta. Miasto posiada również doskonałe połączenia komunikacyjne z innymi holenderskimi miastami, a także z bliskości pięknego wybrzeża Morza Północnego.

Haga i jej dzielnice

Przeprowadzając się do Hagi, można wybrać jedną z ośmiu dzielnic w mieście. Musisz też wiedzieć, gdzie znajduje się osiem urzędów dzielnicowych, gdyż każde z nich zajmuje się innymi sprawami administracyjnymi.

Rotterdam, Obszar Metropolitalny Hagi

1 stycznia 2015 r. region wokół Hagi został włączony do „Obszaru Metropolitalnego Rotterdamu w Hadze”, w ramach współpracy pomiędzy Rotterdamem, Hagą i 21 innymi gminami. Ten obszar metropolitalny jest częścią jeszcze większego regionu Randstad, megalopolis, który obejmuje wszystkie większe miasta w Holandii (Amsterdam, Rotterdam, Hagę i Utrecht).

Główną przyczyną współpracy między Rotterdamem, Hagą i mniejszymi miastami, takimi jak Delft, były względy gospodarcze, które uczyniły ten obszar bardziej atrakcyjnym dla międzynarodowych przedsiębiorstw. Region metropolitalny liczy obecnie ok. 2,2 mln mieszkańców ze 175 krajów, z czego ok. 80 tys. stanowią emigranci, a ok. 12 tys. studenci zagraniczni. Oferuje również miejsca pracy dla miliona osób, a PKB na mieszkańca wynosi około 34 500 euro rocznie.

Transport publiczny w Hadze

W Hadze znajduje się dwanaście linii tramwajowych i osiem linii autobusowych, które łączą różne dzielnice miasta i pozwalają na wygodne poruszanie się po Hadze. Głównym operatorem w Hadze jest HTM, oferujący kompleksowy zestaw tras w mieście i jego okolicach. Linia 1 łączy Hagę (w tym jej nadmorski kurort, Scheveningen) z Delftem, natomiast linia 3 lub 4 prowadzi do Zoetermeer.

Ponadto RandstadRail oferuje bezpośrednie połączenie metrem z Rotterdamem. Stanowi ono doskonałą alternatywę dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą podróżować samochodem. W innych podróżach, które prowadzą poza Hagę, należy rozważyć skorzystanie z pociągu. Nederlandse Spoorwegen (NS) posiada rozległą sieć kolejową i oferuje możliwość podróżowania jedną z najnowocześniejszych firm kolejowych w Europie.

Taksówki w Hadze

W 2012 r. Niderlandy wprowadziły przejrzystą strukturę taryfową w całym kraju, w tym w Hadze. Dzięki temu można mieć pewność, że za przejazd taksówką pobierana jest uczciwa taryfa. W Hadze można wezwać taksówkę z ulicy lub podejść do jednego z wielu stanowisk taksówkarskich. Alternatywnie, można zamówić ją oczywiście przez telefon.

Taxibelle posiada pełną listę firm taksówkarskich w Hadze, TCDH (Taxicentrale Den Haag) i HTMC są jednymi z głównych firm taksówkarskich w okolicy. RegioTaxi Haaglanden oferuje niskie stawki i jest szczególnie odpowiednia dla mniej mobilnych podróżnych i pasażerów niepełnosprawnych. gCabs natomiast to nowe ekologiczne modele taksówek, a ich samochody są elektryczne, czyste i ciche.

Innym alternatywnym środkiem transportu, który działa od 2007 roku, są tuk tuki. Te małe taksówki na skuterach są bardzo popularne w krajach azjatyckich. Holenderska firma „Tuk Tuk Factory” stworzyła obecnie „e-Tuksy”, które są zasilane elektrycznie i są szeroko sprzedawane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji Południowo-Wschodniej. W Hadze, tuk tuksy są dostępne do rezerwacji na wycieczki po mieście, specjalne okazje i imprezy.

Ścieżki rowerowe w Hadze

Podobnie jak Amsterdam, Haga jest popularna wśród rowerzystów. Ponieważ Haga nie jest do końca wielką metropolią, można dotrzeć rowerem do prawie każdego miejsca w około 20 minut. Jazda z jednego końca miasta na drugi trwa zazwyczaj maksymalnie 45 minut. W rzeczywistości, często łatwiej i szybciej dojechać do miejsca w Hadze rowerem, niż samochodem. Wszystkie główne ulice mają wyznaczone ścieżki rowerowe.

Ważne informacje w pigułce

Niebieska karta UE jest dostępna dla osób, które zarabiają co najmniej 65 655 EUR rocznie i ukończyły trzy lub więcej lat studiów wyższych.

Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż trzy miesiące i pochodzisz z kraju spoza UE lub EOG, będziesz potrzebował wizy MVV i pozwolenia na pobyt.

Haga opisywana jest jako „prawna stolica świata”, w której mieszczą się liczne organizacje międzynarodowe i pozarządowe.

Niektórzy emigranci mogą posiadać tylko jedne zezwolenie (GVVA), które pozwala im i mieszkać i pracować w Holandii

Miasto dysponuje doskonałą siecią transportu publicznego z dwunastoma liniami tramwajowymi i ośmioma liniami autobusowymi, a także połączeniem metrem z Rotterdamem.