Skip to main content

Czy Covid wpływa na przeprowadzki międzynarodowe?


Covid-19 to globalna pandemia, a to oznacza, że ​​bez względu na to dokąd się przenosisz istnieje ryzyko, że będzie to miało wpływ na Twój ruch. Przeprowadzka za granicę jest momentami stresująca, a dodatkowe ryzyko związane z bezpieczeństwem i opóźnieniami może sprawić, że będzie to jeszcze większe wyzwanie.

Przeprowadzki międzynarodowe w czasach koronawirusa

Oto kilka ważnych pytań, nad którymi można się pochylić przed przeprowadzką.

1) Czy istnieje alternatywa dla ankiety (wywiadu) przeprowadzanej w domu przed przeprowadzką?

Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek niepotrzebnie odwiedzał Twój dom, istnieje możliwość przeprowadzenia jej przez opiekuna przeprowadzki w początkowej fazie zdalnie.

Opcje takie jak ankiety wideo poprzedzające przeprowadzkę za pomocą smartfona czy tabletu, konsultacje telefoniczne lub formularz inwentaryzacji online są sposobami na uzyskanie informacji potrzebnych do dokładnej wyceny bez konieczności odwiedzania Cię w domu.

2) Co firma przeprowadzkowa może zrobić w sprawie bezpieczeństwa przed COVID-19?

W Wielkiej Brytanii rząd dostarczył firmom wytyczne, które mają zapewnić, że są zabezpieczone przed Covid-19. Wszystkie działające firmy powinny zapoznać się z tymi wytycznymi, przeprowadzić ocenę ryzyka i dostosować swoje normalne procesy robocze, aby zapewnić ich spełnienie i zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa przez kogokolwiek.

Pamiętaj, że możesz zapytać swoją międzynarodową firmę przeprowadzkową i dowiedzieć się konkretnie, co robią w zakresie bezpieczeństwa. O czym można wspomnieć m.in?

 • W jaki sposób upewniają się, że ich załogi zachowują dystans społeczny?
 • Czy monitorują stan zdrowia swoich załóg, aby upewnić się, że nikt z objawami nie zostanie wysłany do Twojego domu?
 • Jak często i w jakim stopniu odkażają pojazdy i sprzęt, których mogą używać?
 • Czy załogi są przeszkolone w zakresie higieny podczas mycia rąk lub kaszlu/kichania?

3) Co będziesz musiał zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przed przeprowadzką lub w jej trakcie?

Możesz być zobowiązany do samodzielnego wykonania pewnych czynności przed przeprowadzką lub w jej trakcie, aby upewnić się, że przeprowadzka może być wykonana bezpiecznie. Ustal zatem np.:

 • Czy musisz zapewnić urządzenia do mycia rąk?
 • Czy powinieneś zminimalizować liczbę ludzi, którzy są na miejscu podczas przeprowadzki i gdzie powinieneś być, aby zminimalizować ryzyko kontaktu?
 • Czy musisz zrobić coś konkretnego, aby chronić osoby znajdujące się w Twoim domu?
 • Czy będziesz potrzebować nakrycie twarzy?
 • Co musisz zrobić, jeśli ktoś w Twoim domu ma objawy Covid-19 przed przeprowadzką?

Zapytaj, jakie będą Twoje obowiązki i upewnij się, że je rozumiesz i czujesz, że możesz je wykonywać. Jeśli nie możesz, pamiętaj o tym powiedzieć odpowiednio wcześniej, aby wprowadzić alternatywne procedury.

4) Czy są obecnie jakieś problemy, które mogą powodować opóźnienia?

W każdym kraju sytuacja jest inna i cały czas się zmienia. To sprawia, że ​​badanie i przewidywanie tego, co może się stać, jest trudne. Pamiętaj, aby zapytać firmę od przeprowadzek o aktualną sytuację (na przykład czy międzynarodowe firmy przeprowadzkowe działają obecnie zgodnie z lokalnymi przepisami w miejscu docelowym? Czy są jakieś dodatkowe dokumenty, które musisz wypełnić?), ale także o tym, w jaki sposób będziesz informowany, jeśli pojawią się zmiany w trakcie przeprowadzki (np. jeśli środki blokady zostaną zwiększone).

5) Jakie inne zagrożenia mogą wpłynąć na Twój ruch przy okazji przeprowadzki?

Zapytaj firmę przeprowadzkową, jeśli są też inne problemy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Mogą nie zawsze się zdarzać, ale zawsze powinno się je brać pod uwagę, np.:

 • Czy są jakieś dodatkowe koszty, które mogę ponieść?
 • Co się stanie, jeśli w porcie wystąpią opóźnienia spowodowane koronawirusem?
 • Czy muszę być osobiście dostępny, aby moja przesyłka przeszła przez odprawę celną? (a następnie sprawdź, czy czas przybycia jest prawidłowy w oparciu o wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych do miejsca docelowego).
 • Jakie są opcje przechowywania, jeśli są jakieś opóźnienia z Twojej strony?

Przeprowadzki w czasach pandemii – podsumowanie

Każda międzynarodowa firma przeprowadzkowa będzie miała własne plany i procesy, które prawdopodobnie będą jednak różnić się nieznacznie, ale ważne jest, abyś zapytał i ufał, że ryzyko jest na tyle ograniczone, aby zapewnić bezpieczną przeprowadzkę Tobie i Twojej rodzinie. Dobrym pomysłem jest wczesne rozpoczęcie planowania przeprowadzki.