Skip to main content

Czy warto przeprowadzić się do Monachium?


Nie tylko Oktoberfest! Przeprowadzka do Monachium to atrakcyjna perspektywa – trzecie co do wielkości miasto w Niemczech może pochwalić się spokojną atmosferą i kwitnącą gospodarką. Jeśli ulegliście jego urokowi, sprawdźcie przewodnik po Monachium, zawierający informacje na temat miasta, wiz, pozwoleń i mieszkań.

Szybkie fakty:

  • Monachium być może nie należy do najdroższych miast na świecie, ale jest zdecydowanie jednym z najdroższych w Niemczech,
  • W Monachium jest wiele ciekawych miejsc, zwłaszcza że jest ono otoczone przez wiele naturalnych miejsc, takich jak Alpy,
  • Konieczność posiadania wizy zależy od narodowości, powodu przyjazdu do Monachium i długości pobytu.
  • Rynek mieszkaniowy w Monachium jest bardzo konkurencyjny: należy być przygotowanym na długie poszukiwania i wysokie ceny wynajmu.

Kiedy przeprowadzisz się do Monachium, przekonasz się, że miasto to jest tyglem ludzi nie tylko z całych Niemiec, ale z krajów całego świata. Stolica Bawarii przeżywa obecnie stały wzrost liczby ludności, napędzany zarówno przez migrację, jak i lokalny „baby boom”. Popularność Monachium, zwłaszcza wśród młodych rodzin, wynika ze wskaźnika jakości życia.

Przeprowadzka do Monachium

Niestety, przeprowadzka do Monachium nie jest tania. W kontekście międzynarodowym, miasto jednak dobrze radzi sobie w badaniach prowadzonych m.in. przez Mercer Cost of Living Study. Monachium zazwyczaj nie należy do 50 najdroższych miejsc na świecie (77. miejsce w roku 2016, w porównaniu z 87. w roku 2015). Jednak w porównaniu do innych niemieckich miast, życie w Monachium jest kosztowne. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, Monachium wyprzedza inne duże miasta, takie jak Frankfurt (88. miejsce w roku 2016).

W porównaniu z Berlinem – „biednym, ale seksownym”, jak to słynnie określił poprzedni burmistrz Klaus Wowereit – Monachium jest eleganckim i konserwatywnym nadbrzeżem na południu. Do 2005 roku miasto korzystało z oficjalnego sloganu reklamowego „Weltstadt mit Herz” („kosmopolityczne miasto z sercem”), aby przyciągnąć turystów i nowych mieszkańców przenoszących się do Monachium. Miejscowi natomiast woleli żartobliwie nazywać Monachium swoim „Milionendorfem” – wioską z milionem mieszkańców. To popularne określenie wskazuje zarówno na pozytywne aspekty, jak i na minusy przeprowadzki do Monachium: jego powiew prowincjonalności, a także piękno, połączone z dużą dawką bawarskiego Gemütlichkeit (przytulność, swobodna atmosfera).

Monachium to idealna lokalizacja dla miłośników przyrody

Monachium znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Bawaria. Jest to nie tylko siedziba największego na świecie festiwalu piwa, ale także centrum polityczne, administracyjne i gospodarcze kraju związkowego. Miasto nad rzeką Isar znajduje się dość blisko majestatycznych Alp i granicy. W ciągu dwóch godzin można pojechać pociągiem do Salzburga w Austrii, a Szwajcaria i Czechy są łatwo dostępne także na weekend. Po przeniesieniu się do Monachium należy koniecznie skorzystać z jego położenia i wybrać się na jednodniową wycieczkę w góry lub wyprawę do Wiednia, Zurychu lub Pragi.

Samo Monachium nie jest jednak położone w szczególnie górzystym regionie, bo na wysokości około 500 m n.p.m.. Chociaż w dniu, w którym wieje ciepły, suchy i ciepły wiatr Föhn, który spada z gór, z jednego z punktów widokowych w mieście roztacza się spektakularny widok na Alpy.

Föhn jest również odpowiedzialny za umiarkowany klimat regionów transalpejskich. Zimy w Monachium mogą być jednak nieco chłodne. Temperatura rzędu -30,5°C w styczniu 1942 roku była na szczęście rzadkim wyjątkiem. Niemniej jednak, przygotowując się do przeprowadzki, nie zapomnij spakować na zimę kilku wełnianych swetrów, a na lato kilku wygodnych szortów. Zwłaszcza jeśli jesteś z chłodniejszego klimatu, bo średnia temperatura 23 stopni w lipcu i sierpniu jest bardzo wysoka – znane są nawet temperatury sięgające 30 stopni, więc przygotuj się na duże roczne wahania pogody!

Monachium to wiecznie rosnąca populacja

Podczas gdy Monachium zajmuje powierzchnię 310 km², jest ono również sercem znacznie większego regionu, jak również rozbudowanym obszarem metropolitalnym. Przeprowadzka do Monachium może oznaczać osiedlenie się na przedmieściach lub w innym mieście. Okolice Monachium składają się z części trzech powiatów: Landkreis München, Landkreis Dachau i Landkreis Fürstenfeldbruck. Niektórzy wolą również przeprowadzać się do peryferyjnych miast Monachium, takich jak Augsburg, Freising, Landshut czy Rosenheim i codziennie dojeżdżać do pracy.

Monachium ma około 1,52 miliona mieszkańców. Dzięki napływowi ludności, jak również wysokiej liczbie urodzeń w ostatnich latach, jest to najwyższa liczba demograficzna w 850-letniej historii miasta.

Społeczność zagraniczna Monachium

Perspektywa przeprowadzki do Monachium przyciąga zarówno Niemców, jak i obcokrajowców. Monachium ma jeden z najwyższych w kraju odsetek mieszkańców nie posiadających obywatelstwa niemieckiego; około jedna czwarta mieszkańców miasta nie posiada obywatelstwa niemieckiego. Jest też wielu imigrantów w drugim pokoleniu, byłych imigrantów, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo, etnicznych Niemców z Europy Wschodniej, obywateli niemieckich posiadających więcej niż jedno obywatelstwo, itp.

Największe społeczności zagraniczne składają się z mieszkańców Turcji, Grecji, Włoch, Austrii, Iraku oraz różnych krajów Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, a wiele osób pochodzi również z Francji, USA i Wielkiej Brytanii.

Wizy i zezwolenia na pobyt w Monachium

Aby przenieść się do Monachium, niektóre narodowości mogą potrzebować wizy, a jej uzyskanie zależy również od długości pobytu oraz powodu przeprowadzki.

W przypadku krótkotrwałego pobytu trwającego do 90 dni, są duże szanse, że wiza nie będzie konieczna, zwłaszcza jeśli pobyt Niemczech nie jest związany z pracą zarobkową. Ogólnie rzecz biorąc, obywatele EOG i Szwajcarii nigdy nie potrzebują wizy na wjazd do Monachium, niezależnie od motywacji i długości pobytu. Mogą oni po prostu znaleźć zakwaterowanie, złożyć wizytę w urzędzie stanu cywilnego i osiedlić się.

Obywatele następujących krajów również nie potrzebują wizy krótkoterminowej:

  • Albania, Andora, Antigua, Argentyna, Australia,
  • Bahamy, Barbados, Bośnia, Brazylia, Brunei, Kanada, Chile, Kostaryka,
  • Salwador, Gwatemala, Honduras, Izrael, Japonia,
  • Makao, Macedonia, Malezja, Mauritius, Meksyk, Czarnogóra,
  • Nowa Zelandia, Nikaragua, Panama, Paragwaj,
  • Saint Kitts i Nevis, San Marino, Serbia, Seszele, Singapur, Korea Południowa,
  • Tajwan, Urugwaj, USA, Watykan, Wenezuela.

Lista ta może jednak ulegać zmianie. Wyczerpujące i aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obywatele innych krajów muszą ubiegać się o wizę Schengen. Pozwala im ona na swobodne podróżowanie w obrębie strefy Schengen przez okres 90 dni lub krótszy. Rozpatrzenie wniosku wizowego trwa zazwyczaj do 15 dni, ale może potrwać nawet do 60 dni. Aby otrzymać tę wizę, należy wykonać następujące czynności:

  • wypełnić formularz wniosku o wizę ze zdjęciem paszportowym w kolorze
  • pokazać ważny paszport
  • posiadać podróżne ubezpieczenie zdrowotne
  • okazać dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów podróży i biletu powrotnego
  • posiadać inne dokumenty, w zależności od celu podróży i ambasady, w której składany jest wniosek
  • dokonać opłaty wizowej w wysokości 60 euro.

Opłata nie obowiązuje dla dzieci poniżej 6 roku życia i może być również zniesiona w zależności od powodów podróży.

Wizy długoterminowe dla Niemiec

Jak wspomniano wcześniej, obywatele EOG i Szwajcarii nie potrzebują wizy, aby mieszkać i pracować w Niemczech. Należy jednak pamiętać, że obywatele Szwajcarii – w przeciwieństwie do obywateli EOG – muszą jeszcze uzyskać pozwolenie na pobyt (Aufenthaltserlaubnis-CH) w ciągu pierwszych miesięcy pobytu. Jest to jednak w większości przypadków formalność i nie powinno powodować żadnych problemów.

Obywatele państw trzecich

Obywatele niektórych krajów mogą wjechać na teren Niemiec bez konieczności ubiegania się o wizę, a następnie po przyjeździe zadbać o swoje zezwolenia. Ewentualne uprawnienia można sprawdzić na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Obywatele wszystkich innych krajów spoza UE/EFTA będą musieli ubiegać się o wizę. Należy zapytać ambasadę lub konsulat niemiecki, jakie dokumenty osobiste są im potrzebne do złożenia wniosku wizowego i kiedy można umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba zaplanować i złożyć wniosek z dużym wyprzedzeniem.

Osoby spoza EOG lub Szwajcarii, oprócz wizy będą potrzebowały pozwolenia na pobyt/pracę. Należy wówczas mieć ofertę pracy, ale również udowodnić, że firma nie mogła znaleźć niemieckiego lub należącego do EOG imigranta, który chciałby pracować na tym stanowisku. Otrzymanie zezwolenia na pracę nie jest gwarantowane.

Jeśli jednak wniosek o wizę na wjazd do Niemiec w celu podjęcia pracy został rozpatrzony pozytywnie, otrzymanie pozwolenia na pobyt z zezwoleniem na pracę jest zazwyczaj bardziej formalnością, pod warunkiem, że wszystkie dokumenty są w porządku.

Po przybyciu do Monachium należy uzyskać w urzędzie stanu cywilnego (KVR, Bürgerbüro, Meldebehörde) zaświadczenie o rejestracji (Meldebescheinigung). Zaświadczenie o zameldowaniu nie jest tożsame z pozwoleniem na pobyt. Każdy – także obywatele UE i mieszkańcy Niemiec – potrzebuje takiego dokumentu. Obok centralnego urzędu stanu cywilnego w centrum Monachium znajdują się mniejsze filie w całym mieście i w ratuszu większości gmin.

Zezwolenie na pobyt

Dla emigrantów z EOG otrzymanie świadectwa rejestracji to cała biurokracja, z jaką mają do czynienia. Wszyscy inni muszą umówić się na spotkanie w Ausländerbehörde (Urzędzie Rejestracji Cudzoziemców), aby złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt/pracę lub odebrać je. Jak wspomniano wcześniej, dotyczy to również obywateli Szwajcarii.

W zależności od tego, gdzie dokładnie się przeprowadzili, muszą udać się do Ausländerbehörde (urząd imigracyjny) miasta Monachium lub Landratsamt München (Starostwo Powiatowe).


Zakwaterowanie w Monachium

Bez względu na to, czy zdecydujesz się mieszkać w samym mieście, czy też na przedmieściach, które je otaczają, będziesz rozpieszczony wyborem. Jednak przeprowadzka do Monachium niesie ze sobą wyzwania. Bez względu na dokładny cel podróży, na tym konkurencyjnym rynku wynajmu nieruchomości będziesz prawdopodobnie musiał zmierzyć się z ostrą konkurencją. W związku z tym, Twój wybór okolicy może zależeć od ilości dostępnych pieniędzy.

Najpopularniejsze dzielnice Monachium

Lehel, historyczne centrum miasta (Altstadt) oraz niektóre dzielnice Bogenhausen i Schwabing to najbardziej ekskluzywne dzielnice Monachium. Stopniowy proces gentryfikacji doprowadził do wzrostu czynszów w takich rejonach jak Haidhausen, z jego wiejską atmosferą, oraz w wielu częściach Isarvorstadt, szczególnie w pobliżu Gärtnerplatz i w dzielnicy Glockenbach.

W Nymphenburg-Neuhausen, Obermenzing i Alt-Harlaching znajduje się kilka luksusowych dzielnic mieszkaniowych. W tych dzielnicach znajduje się wiele pięknych rezydencji, cichych ulic i dużo zieleni. Jednak wśród rodzin z dziećmi bardziej popularne są bardziej przystępne cenowo, mieszczańskie dzielnice położone w pewnej odległości od centrum miasta – takie jak Thalkirchen, Pasing i Forstenried.

Co więcej, nowsze osiedla, takie jak Ackermannbogen czy Messestadt Riem, przyciągają również młodszych mieszkańców i pary z małymi dziećmi. Okolice te znajdują się mniej więcej na peryferiach i czasami mogą jeszcze czuć się nieco sterylnie. Z drugiej strony, zostały one zaplanowane z myślą o przyzwoitej infrastrukturze. W pobliżu znajduje się zazwyczaj przystanek autobusowy lub stacja metra, a także centra handlowe, gabinety lekarskie itp., do których można dotrzeć spacerem.

Mniej pożądane dzielnice Monachium

Nawet tak piękne miasto jak Monachium ma swoje mniej atrakcyjne strony. Jeśli nie masz napiętego budżetu, możesz z różnych powodów unikać kilku dzielnic: Feldmoching, Hasenbergl i Neuperlach, które stały się synonimami ponurych bloków mieszkalnych z lat 60. i 70. Jednak te dzielnice o niskich dochodach poprawiły się znacznie szybciej niż ich niefortunna reputacja.

Podczas gdy czynsze są stosunkowo niskie jak na tak centralną i dobrze skomunikowaną lokalizację, obszar wokół głównego dworca kolejowego również nie jest pożądanym miejscem do zamieszkania: znajduje się tu sporo zalążkowych barów, klubów ze striptizem i sex shopów. W Freimannie należy sprawdzić, jak daleko od oczyszczalni ścieków i lokalnego wysypiska śmieci znajduje się Twoje potencjalne mieszkanie.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co znajduje się zbyt blisko głównej obwodnicy Monachium, ważnej drogi przelotowej, takiej jak Dachauer Strasse, lub drogi dojazdowej do drogi ekspresowej, może być narażone na korki, hałas i zanieczyszczenie powietrza.