Skip to main content

Czy warto przeprowadzić się do Nijmegen, historycznego miasta Holandii?


Nijmegen może być ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przeprowadzkę do Holandii. Jest to bowiem miasto z bogatą historią.

W prowincji Gelderland znajduje się piękne i bogate historycznie miasto Nijmegen. Liczące ponad 165.000 mieszkańców, jest największym miastem w prowincji i dziesiątym co do wielkości miastem Holandii. Chociaż mieszkańcy Groningen nie zgadzają się z tym, miasto Nijmegen twierdzi, że jest najstarszym miastem w Holandii. Niedawno miasto obchodziło swoją dwutysiącletnią rocznicę, więc jeśli nie jest najstarsze, to z pewnością jest w czołówce.

Dużą i stale rosnącą liczbę ludności Nijmegen zasługuje m.in. dzięki semu położeniu – znajduje się we wschodniej części Holandii, w pobliżu granicy z Niemcami. Duży odsetek mieszkańców miasta jest w wieku około 20 lat, co wynika z liczby szkół i uniwersytetów tam zlokalizowanych.

Wczesna historia Nijmegen

Jedna z najwcześniejszych wzmianek o mieście pochodzi z I wieku p.n.e. W tym czasie Rzymianie wybudowali obóz w miejscu, w którym miasto miało być później zbudowane. Wybrali to miejsce ze względu na strategiczną obronę oferowaną przez okoliczne wzgórza. W 98 r. n.e. Nijmegen otrzymało prawa miejskie od Rzymian.

W IV wieku, kiedy to panowanie rzymskie w regionie słabło, miasto stało się częścią Królestwa Franków, a w czasie buntu holenderskiego w 1585 roku, Nijmegen stało się częścią Republiki Zjednoczonych Prowincji.

Ze względu na swoje położenie geograficzne, miasto przez wiele lat było silnie ufortyfikowane i na przestrzeni wieków wytrzymywało liczne oblężenia. Wraz ze wzrostem liczby ludności, wiele osób w mieście chciało zburzyć fortyfikacje, aby umożliwić wzrost. Jednak dopiero w 1874 r. obrona została faktycznie zdemontowana.

Trudności wojny

Choć dziś w pokoju, Nijmegen doświadczyło wieków przemocy związanej z wojną. Jeszcze w czasie II wojny światowej miasto było centralnym punktem agresji. W 1940 roku było pierwszym holenderskim miastem, które zostało zdobyte przez Niemców. Amerykańskie bombowce w niezwykle niefortunny sposób zbombardowały miasto, mylnie myśląc, że bombardują niemieckie miasto Kleve. Śmierć poniosło ponad 750 osób.

Przez wszystkie trudności wojny i agresji, miasto Nijmegen pozostało nieugięte i jest dziś klejnotem historii i architektury i wartościową lokalizacją, jeśli chodzi o przeprowadzki do Holandii.

Przeprowadzka do Nijmegen – nauka i transport

W Nijmegen istnieje wiele uniwersytetów i szkół wyższych. Uniwersytet Radboud w Nijmegen został założony w 1923 r. i był pierwszą katolicką szkołą w Holandii. Znajdują się tu również szkoły zawodowe, średnie i wyższe.

Szczególnym wyróżnieniem jest Nagroda Nobla z fizyki, którą otrzymali Andre Geim i Konstantin Novoselov podczas studiów na Uniwersytecie Radbound.

Niezależnie od tego, czy Nijmegen jest najstarszym miastem w Holandii, czy też nie: na pewno zasługuje na uwagę do przeprowadzki. Niewiele miast w tym regionie świata przeżyło tyle zamieszania i miało tyle samo do przezwyciężenia, co to miasto. Dziś jest to tętniący życiem, kulturalny punkt orientacyjny pełen wspaniałych muzeów, instytucji edukacyjnych i wspaniałych możliwości robienia zakupów. Jego budynki i architektura przeniesie Cię w czasie, a piękno otaczającego go kraju pomoże Ci zrozumieć, dlaczego ludzie, którzy tam mieszkają, uwielbiają nazywać go domem.

Transport w Nijmegen

Jeśli lecisz do Holandii, prawdopodobnie przylatujesz na lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Lotnisko to znajduje się w pewnej odległości od Nijmegen – około 135 kilometrów, ale jest ono obsługiwane przez bardzo dobre i szybkie połączenie kolejowe. Na samym lotnisku znajduje się stacja kolejowa. Podróż powinna trwać tylko około półtorej godziny i zazwyczaj są tam 2 bezpośrednie pociągi na godzinę.

Jeśli jedziesz z Amsterdamu do Nijmegen, musisz jechać na południe autostradą A2, aż dotrzesz do skrzyżowania z A15. Następnie należy jechać na wschód autostradą A15. Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony i nie potrzebujesz swojego samochodu, lepiej zostawić go zaparkowanego i podróżować po mieście innymi środkami. Miasto ma problem z korkami, które są szczególnie dotkliwe podczas dojazdów z i do pracy. Nie pomaga w tym również fakt, że 6 głównych dróg w mieście kończy się na tym samym rondzie. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu opłat za przejazd lub godziny kursowania pociągów i autobusów, możesz zadzwonić pod centralny numer, 0900 9292, ale pamiętaj, że ta usługa kosztuje 90 centów za minutę, a maksymalnie 18 euro!

Przemieszczanie się po Nijmegen

Jak wspomniano wcześniej, o ile nie jest to absolutnie konieczne, nie jest dobrym pomysłem jeżdżenie po Nijmegen. W mieście jest wiele łatwo dostępnych autobusów. Dworzec autobusowy znajduje się tuż obok dworca kolejowego w centrum miasta i można stamtąd dojechać do większości miejsc. Dostępnych jest wiele usług taksówkarskich. Można je znaleźć na postojach taksówek na dworcu kolejowym i innych dużych obiektach, lub zarezerwować przez telefon:

Tak jak w większości holenderskich miast, najlepszym i najłatwiejszym sposobem poruszania się jest jazda na rowerze. Istnieje wiele przydatnych ścieżek rowerowych, dzięki którym można zaoszczędzić sobie wiele czasu, omijając korki. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów przy metrze, na stacji kolejowej.

Turystyka w Nijmegen

Przeprowadzka do Nijmegen to korzystny wybór jeśli chodzi o turystykę i zwiedzanie. Nijmegen jest dużym miastem we wschodniej części Holandii, w pobliżu granicy z Niemcami. Jest ono również częścią obszaru metropolitalnego Arnhem. Znane jest z tego, że jest najstarszym miastem w Holandii od nieco ponad 2.000 lat. Duża część Nijmegen składa się z dość niedawno wybudowanych budynków z powodu bombardowań II wojny światowej, najpierw przez Amerykanów, a następnie przez Niemców, którzy spłaszczyli duże obszary miasta. Nijmegen jest również uważane za jedno z najcieplejszych miast w Holandii.

Budynki i muzea oraz wydarzenia w Nijmegen

Museumpark Orientalis to fascynujące muzeum dla tych, którzy interesują się światowymi i europejskimi religiami. Znajdują się tu artefakty i wystawy dotyczące wszystkich trzech religii (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu), które przyczyniły się do ukształtowania dzisiejszej Europy. House of the History of Nijmegen jest interesującym muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z miastem i historią Nijmegen oraz kilka bardzo interesujących interaktywnych wystaw. Muzeum mieści się w de Mariënburg, średniowiecznej kaplicy.

Międzynarodowy, czterodniowy marsz w Nijmegen odbywa się co roku w trzeci wtorek lipca. Impreza składa się z serii spacerów po okolicy, na odcinku od 30 do 50 km. W tym samym czasie odbywają się również inne imprezy i festiwale, które mogą przyciągnąć największy tłum w Holandii.

Przeprowadzka do Nijmegen – jak z barami i restauracjami?

Restauracja de Hemel to wspaniałe miejsce do jedzenia w historycznym otoczeniu. Serwuje szeroki wachlarz dobrze przyrządzonych potraw oraz świetną herbatę. Jest to wspaniałe miejsce do spożywania posiłków w pięknym i cichym otoczeniu. Etcafe De Plak to świetna kawiarnia dla osób z bardziej alternatywnym widokiem, gdzie kelnerzy i kelnerki ubierają się odpowiednio alternatywnie. Jedzenie jest dobre i niedrogie. Van Buren z Molenstraat to nieco bardziej ekskluzywna lokalizacja. Serwują wyśmienitą francuską kuchnię, która jednak nie jest tania.

Universiteitscafe Piecke w Studentencomplex Hoogeveldt to świetny bar studencki, w którym będziecie pić nie tylko ze studentami z okolicy, ale także z międzynarodowym towarzystwem. Dzięki imprezowym wieczorom, jak również rozsądnym cenom, na pewno będziecie się tu dobrze bawić. Cafe van Ouds na Augustijnenstraat 33 także jest wspaniałym barem z ogromnym wyborem piw.

Oczywiście Nijmegen nie musi być pierwszym wyborem podczas przeprowadzki do Holandii, to jednak z całą pewnością warto rozważyć taką możliwość.