Skip to main content

Jak poradzić sobie z barierą językową po przeprowadzce do Francji?

| Anna |

jak poradzić sobie z barierą językową po przeprowadzce do Francji?

1. Rozpocznij naukę języka francuskiego. Dowiedz się, jakie są dostępne programy i kursy języka francuskiego. Nie zapomnij uczyć się codziennie.

2. Znajdź sobie korepetytora do języka francuskiego. Możesz poprosić o pomoc lokalnego koordynatora języka, aby znaleźć profesjonalnego korepetytora do nauki dla Ciebie.

3. Czytaj francuskie książki, gazety i czasopisma. Znajdź swoje ulubione i czytaj je codziennie.

4. Ucz się od innych. Poproś swoich francuskich przyjaciół, aby mówili do ciebie wyłącznie po francusku.

5. Posłuchaj francuskiej muzyki i oglądaj francuskie filmy. Znajdź swoje ulubione i słuchaj ich często.

Kursy języka francuskiego

•          Duolingo: Duolingo to bezpłatna aplikacja i witryna internetowa, która pozwala użytkownikom uczyć się języka francuskiego. Aplikacja oferuje interaktywne lekcje języka francuskiego, które obejmują słownictwo, gramatykę, słuchanie i czytanie.

•          Rosetta Stone: Rosetta Stone to jedna z najbardziej znanych platform do nauki języka. Oferuje ona interaktywne lekcje języka francuskiego, które są zgodne z metodologią nauczania języka Rosetta Stone. Platforma zapewnia także lekcje wspomagane przez gry, ćwiczenia i wiele innych funkcji.

•          Babbel: Babbel to aplikacja do nauki języka francuskiego, która pozwala użytkownikom uczyć się słów i zwrotów w języku francuskim. Aplikacja oferuje lekcje w postaci gier, ćwiczeń i wielu innych interaktywnych narzędzi.

•          FluentU: FluentU to kurs języka francuskiego, który uczy użytkowników języka poprzez oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Aplikacja zawiera także praktyczne lekcje języka, testy i ćwiczenia.

•          FrenchPod101: FrenchPod101 to jedna z najbardziej popularnych platform do nauki języka francuskiego. Platforma oferuje interaktywne lekcje audio, video i tekstowe, a także quizy, ćwiczenia i inne narzędzia do nauki języka.

Znalezienie korepetytora języka francuskiego

Aby znaleźć korepetytora we Francji, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać 'korepetytor we Francji’ lub 'nauczyciel języka francuskiego we Francji’, aby otrzymać listę osób, które oferują usługi korepetycji. Można także spróbować znaleźć korepetytora w lokalnych gazetach. Można także skontaktować się z lokalnymi szkołami językowymi, aby dowiedzieć się, czy oferują korepetycje danego języka.

Czytanie książek i czasopism w języku francuskim

Czytanie książek i gazet w celu nauki języka to skuteczna metoda. Dzięki temu możesz ćwiczyć swoje umiejętności językowe i zdobywać słownictwo. Staraj się czytać teksty o różnym poziomie trudności, w tym książki i gazety, które mają związek z Twoim zainteresowaniem czy pracą. Możesz także skorzystać z różnych narzędzi, które pozwolą Ci uczyć się słów i zwrotów, których używają w danym języku. Dzięki temu Twoja nauka będzie jeszcze bardziej skuteczna.

Nauka języka przez rozmowy z ludźmi

Jest to jeden z najlepszych sposobów na opanowanie języka. Rozmawianie z ludźmi pozwala Ci w praktyce wykorzystać to, czego się nauczyłeś i zmierzyć się z trudnościami związanymi z wypowiadaniem się w tym języku. Można to robić zarówno w środowisku wirtualnym, jak i w prawdziwym świecie, w zależności od Twoich możliwości. Istnieją różne sposoby, aby pogłębić swoją wiedzę poprzez rozmowy z ludźmi. Możesz przeprowadzić wywiady z ludźmi, którzy mówią w tym języku, wykorzystać fora internetowe i grupy dyskusyjne, uczestniczyć w spotkaniach grupowych i branżowych, korzystać z kursów online, itp. Kiedy przeprowadzasz rozmowę z innymi ludźmi, możesz szybciej zapamiętać nowe słówka i wyrażenia oraz lepiej poznać strukturę języka. Dzięki temu lepiej wyczuwasz język i możesz lepiej go używać. Możesz również poszerzyć swoje słownictwo i zapamiętywać nowe zwroty i wyrażenia związane z Twoim językiem ojczystym.

Rozmowa z ludźmi w ich ojczystym języku to także doskonały sposób na poznanie kultury i mentalności danego narodu. Pozwala to również zawęzić krąg ludzi, z którymi możesz nawiązać przyjazne relacje i wymieniać się wiedzą na temat języka francuskiego.

Oglądanie filmów i słuchanie muzyki w celach poznania języka francuskiego

Filmy:

•          Mon Oncle (1958) – klasyczny film francuski z 1959 roku o rodzinie zamieszkującej paryski dom.

•          Amélie (2001) – komedia romantyczna z Audrey Tautou w roli głównej.

•          Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain (2005) – kontynuacja kultowej komedii romantycznej Amélie.

•          La Haine (1995) – wybitny dramat w reżyserii Mathieu Kassovitza o problemach młodych ludzi z trzech różnych kultur mieszkających na przedmieściach Paryża.

•          Le Dîner de Cons (1998) – komedia z Thierrym Lhermiitem w roli głównej.

Muzyka:

•          Edith Piaf – najsłynniejsza francuska artystka, która wywarła wpływ na wiele pokoleń francuskich artystów.

•          Jacques Brel – wpływowy francuski piosenkarz i kompozytor, który działał w latach 50. i 60.

•          Serge Gainsbourg – znany francuski artysta, twórca m.in. utworu „Le Poinçonneur des Lilas”.

•          Yann Tiersen – słynny francuski kompozytor, którego praca wykorzystywana jest w wielu filmach i operach.

•          Stromae – belgijski piosenkarz, którego muzyka jest zainspirowana francuską tradycją muzyczną.