Skip to main content

Jak przeprowadzić się z UK do Niemiec bez pracy?


Wiele osób woli (lub jest zmuszonych z różnych względów) przenieść się do Niemiec bez zamiaru podjęcia tam pracy lub bez wcześniej umówionej pracy. To nie jest misja niemożliwa, aby przeprowadzić się z Anglii do Niemiec bez pracy. Musisz tylko mieć jasne zamiary co do tego, co zamierzasz zrobić po postawieniu stopy na niemieckiej ziemi.

Przeprowadzka do Niemiec – studenci

Cudzoziemcy, którzy ukończyli studia, mają do 18 miesięcy na znalezienie dla siebie odpowiedniej pracy w przypadku, gdyby chcieli pozostać w kraju. Około 54% zagranicznych absolwentów woli mieszkać i pracować w Niemczech po uzyskaniu dyplomu. Anglicy z łatwością pozostaną w kraju, nie znając nawet niemieckiego. Oczywiście będą musieli nauczyć się miejscowego języka, ale bez problemu zakończą naukę. Będą również mogli znaleźć tymczasową pracę do czasu wyszlifowania języka niemieckiego.

Przeprowadzka do Niemiec – rodzina

Wysoko wykwalifikowany pracownik, który już osiedlił się w Niemczech, zwykle sprowadza swoją rodzinę do tego kraju w ciągu kilku miesięcy. Rodziny, które łączą się z kimś, kto ma już wizę pracowniczą w Niemczech, mogą również uzyskać własne prawo do pracy. Muszą tylko postępować zgodnie ze standardową procedurą uzyskiwania pozwolenia na pracę.

Obywatele UE nie muszą mieć pozwolenia na pobyt ani pracę. Podobnie jak osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii czy Islandii także nie potrzebują pozwolenia na pracę. Mogą mieszkać i pracować w Niemczech bez wiz, ponieważ są częścią swobodnego przepływu siły roboczej. Takie osoby muszą mieć tylko ważny dowód osobisty lub paszport przy przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Niemiec. Muszą również zarejestrować się w rejestrze stanu cywilnego w regionie, w którym mieszkają w Niemczech.

Przeprowadzka do Niemiec bez znajomości języka niemieckiego

Jeśli jesteś studentem i kurs edukacyjny jest w języku angielskim, nie będziesz potrzebować niemieckiego do nauki. Egzaminy będą również odbywać się w języku innym niż niemiecki, jeśli tak wybrałeś w momencie składania wniosku o przyjęcie do programu nauczania. Jednak Niemcy są przyzwyczajeni do rozmowy ze wszystkimi po niemiecku. Nawet jeśli osoba stojąca przed nimi zna angielski, preferowanym językiem jest język lokalny.

Znalezienie pracy w Niemczech bez konieczności mówienia lub pisania po niemiecku jest również możliwe, zwłaszcza jeśli firma używa języka angielskiego jako podstawowego języka. Nie oznacza to jednak, że poczujesz się bardzo komfortowo. Prawie wszyscy wokół Ciebie będą rozmawiać po niemiecku, także poza pracą. Jeśli nie rozumiesz mowy niemieckiej przynajmniej na podstawowym poziomie, przegapisz wiele istotnych informacji.