Skip to main content

Jak radzić sobie ze stresem podczas przeprowadzki do innego kraju?


Powszechnie wiadomo, że przeprowadzka do nowego domu jest stresująca. Przeprowadzka do nowego miasta jeszcze bardziej zwielokrotnia stres, a przeprowadzka do zupełnie innego kraju jest podobna do stresu towarzyszącego narodzinom dziecka.

Wydarzenie, które zmienia życie – tak jak przeprowadzka do innego kraju – może być przytłaczające. Dopilnowanie, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik – prawidłowe dokumenty, przenoszenie rzeczy, czy też pozostawienie przyjaciół i rodziny, to dopiero początek.

Być może będziesz musiał przyzwyczaić się do innej kultury i osiedlić się w całkowicie obcym środowisku. Może to być trudne, ale istnieją kroki, aby zmniejszyć stres, którego doświadczysz.

Postępowanie zgodnie z nimi pozwoli ułatwić funkcjonowanie w „nowym” życiu:

  • Przygotowanie,
  • Analiza,
  • Zaangażowanie,
  • Cierpliwość i pozytywne myślenie,
  • Adaptacja,
  • Realistyczne oczekiwania,
  • Przyjemność.

Przygotowanie do przeprowadzki

Zamiast wskakiwać na ślepo lub myśleć, że wszystko można załatwić po przyjeździe do nowego kraju zamieszkania, poświęć czas na przygotowanie tego, czego potrzebujesz jeszcze przed wyjazdem.

  • Czy kraj, do którego się przeprowadzasz, wymaga wizy?
  • Czy wymagane są jakieś pozwolenia na pracę?
  • Czy masz jakieś zwierzęta i czy możesz je przywieźć do kraju?

W XXI wieku internet jest Twoim najlepszym przyjacielem i najsilniejszym sojusznikiem. Każdy kraj ma stronę internetową z informacjami o imigracji i wymaganiach danego kraju. Przeczytaj wszystkie informacje o swoim nowym kraju i nie zapomnij zajrzeć na jego rządową stronę internetową, aby znaleźć przydatne porady dotyczące emigracji.

Analiza przed przyjazdem

Przygotowując się do przeprowadzki, dokonaj analizy dotyczącej kraju, w którym będziesz spędzać cały swój czas. Dowiedz się o jego kulturze, historii i tradycjach, a także o języku. Nie musisz być płynnym mówcą po przyjeździe, ale zapoznanie się z normami innego kraju może znacznie zmniejszyć szok kulturowy.

Odwiedź strony internetowe skierowane do turystów z miasta lub obszaru, w którym zamierzasz mieszkać. Pomoże Ci to poznać lokalne atrakcje, restauracje, bary i inne udogodnienia. Informacje te dadzą Ci również niezły zastrzyk zaufania po przyjeździe.

Zaangażowanie w życie społeczne

Po przybyciu i osiedleniu się w nowym domu ważne jest, aby jak najprędzej nawiązać kontakt z mieszkańcami i innymi emigrantami. Możesz tego nie chcieć lub wierzyć, że z tego niewiele można wynieść. Miejscowi i starsi emigranci często jednak niosą ze sobą bogatą praktyczną wiedzę i doświadczenie, które możesz wykorzystać na swoją korzyść.

Ich pomocy nie można lekceważyć. Niezależnie od tego, czy jest to coś tak przyziemnego, jak wiedza, który supermarket oferuje znane produkty, czy też polecanie budowniczego do zatrudnienia, ważne jest budowanie dobrych relacji z lokalną ludnością, ponieważ będziesz zwracać się do nich o pomoc i porady więcej razy, niż Ci się wydaje. Ponadto nawiązywanie nowych przyjaźni nigdy nie boli!

Cierpliwość i pozytywne myślenie

Życie za granicą stanowi unikalny zestaw wyzwań, które obciążą mózg i spowodują, że będziesz kwestionować swoje wybory. Są chwile, w których nic nie pójdzie tak, jak oczekujesz lub chcesz, albo możesz łatwo zostać przytłoczony, gdy próbujesz nauczyć się nowego języka. Bez względu na przyczynę stresu, cierpliwość i pozytywność są kluczem do przezwyciężenia tego.

Rozwijanie tych dwóch cech pomoże Ci wyjść z trudności, bez względu na to, co życie na Ciebie rzuca. Dobre myśli mogą powstrzymać Cię od poddania się stresowi i zwątpieniu. Kolejną zaletą rozwijania tych dwóch cech jest to, że możesz łatwo nauczyć się czegoś z każdej nowej napotkanej sytuacji. Pozwoli Ci to stawić czoła nawet najbardziej zniechęcającym problemom.

Adaptacja w społeczności

Ludzie są gatunkiem dominującym, szybko dostosowujemy się do nowych sytuacji i otoczenia. Jest to nieodłączna część naszej natury i konieczność w przypadku jeśli chcesz, aby Twoje życie za granicą zakończyło się sukcesem.

O ile nie żyjesz w odizolowanej społeczności emigrantów, doświadczysz nowych smaków, różnych tradycji, nowych sposobów życia. Jeśli zachowujesz sztywny sposób myślenia i spodziewasz się, że wszystko będzie takie samo jak w domu, przygotujesz się na porażkę. Nauka dostosowywania się do otoczenia pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo i mniej postronnie.

Realistyczne oczekiwania

Stawianie realistycznych oczekiwań przed i po przeprowadzce jest niezwykle przydatne. Daje Ci to cele do osiągnięcia i może powstrzymać przed próbą osiągnięcia wszystkiego na raz.

Wiele osób uważa, że ​​po przeprowadzce za granicę muszą tam pozostać na zawsze, że jedyną drogą powrotną do kraju ojczystego jest ścieżka pełna wstydu. Nieprawda.

Wiele sytuacji jest po prostu poza naszą kontrolą i wszyscy od czasu do czasu dokonujemy złych wyborów. Tak więc, jeśli życie za granicą nie przyniesie Ci rezultatu, nie ma wstydu w powrocie do domu w celu odbudowy i refleksji na temat swoich zysków i strat. To tylko porażka, jeśli dostrzeżesz i zaprezentujesz swoje doświadczenie.

Podobnie pomocne może być ustalenie odpowiednich oczekiwań podczas pobytu za granicą. Nie wywieraj zbyt dużej presji na siebie, aby spróbować płynnie posługiwać się językiem ojczystym, dostosować się do klimatu lub dołączyć do lokalnej społeczności wkrótce po przyjeździe.

Pamiętaj, aby robić rzeczy krok po kroku.

Baw się dobrze po przeprowadzce!

Co najważniejsze, baw się dobrze. Żyjesz (lub zamierzasz być) w obcym kraju z własną historią, folklorem i kulturą. Wykorzystaj swój wolny czas na zwiedzanie różnych regionów kraju. Jeśli ma naturalne gorące źródła, wybierz się na weekendową wycieczkę i zrelaksuj się.

Możesz także odwiedzić muzea i galerie sztuki, zapoznać się z lokalnymi barami lub zorganizować grilla dla swoich sąsiadów. Nie ma znaczenia, co robisz ani jakie są Twoje zainteresowania – poświęć czas, aby skorzystać z różnych możliwości. Od czasu do czasu radość jest zawsze świetnym sposobem na zmniejszenie stresu i odświeżenie umysłu.