Skip to main content

Jak spakować dokumenty podczas przeprowadzki?


Najczęstszą przyczyną relokacji firm jest ich rozwój – rozrastające się przedsiębiorstwa potrzebują dużo miejsca dla swoich pracowników. Przeprowadzka firmy nie jest jednak prostym zadaniem, a jej przebieg nie zawsze jest możliwy do przewidzenia. Osoby odpowiadające za jej organizację, prace nad całym przedsięwzięciem zaczynają nawet dwa miesiące przed planowanym wydarzeniem. Jedną z kwestii, o które muszą zadbać są dokumenty – ich segregacja, zabezpieczenie i transport. Jak zatem zająć się dokumentami w czasie przeprowadzki?

Przeprowadzka – segregacja dokumentów

Każda przeprowadzka wymaga dobrej organizacji. Najważniejsza jest kolejność działań – nim przystąpimy do przygotowywania naszych dokumentów do transportu, warto je najpierw przejrzeć i odpowiednio posegregować. Pozwoli to na późniejszym etapie uniknąć chaosu związanego z poszukiwaniem potrzebnych akt.

Prace zacznij od oddzielenia bieżących arkuszy od tych, które mogą zostać zniszczone. Wiele firm ma w zwyczaju składować dokumenty przez wiele lat – choć to dobra praktyka, w wielu przypadkach dochodzi do przechowywania nieistotnych danych, które nie będą przydatne na żadnym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zadbaj więc o to, by do nowej siedziby trafiły tylko te dokumenty, które naprawdę mają znaczenie.

Jak zabezpieczyć dokumenty podczas przeprowadzki?

Ponieważ w czasie podróży wszystko może się zdarzyć, ważne jest, by właściwie zabezpieczyć transportowane dokumenty. Najbezpieczniejszą z opcji jest wykorzystanie specjalnych pojemników, dedykowanych do tego typu zadań. Najczęściej wykonane są one z metalu, dzięki czemu są wodoodporne, a także wykazują odporność na działanie kwasów, alkoholi i innych substancji chemicznych. Pojemniki na dokumenty mogą być zamykane na klucz, co uniemożliwia wyciek wrażliwych danych poza obręb firmy. 

Wiele firm przeprowadzkowych posiada w swojej ofercie profesjonalny transport dokumentów. Często obejmuje ona również pakunek akt do specjalnych pojemników – dzięki temu nie musisz sobie zaprzątać głowy ich organizacją. Decydując się na skorzystanie z owej usługi, Twoje zadanie kończy się już na segregacji dokumentów – o resztę zadba firma przeprowadzkowa.