Skip to main content

Jak wynająć mieszkanie we Francji?


Z czym nam się kojarzy Francja? Z dobrą kuchnią, wspaniałymi dziełami sztuki i fenomenalnymi winami. Z czym natomiast kraj ten nam się nie kojarzy? Z pewnością nie z zawiłym systemem prawa – a jednak. Przeprowadzka do Francji to dość skomplikowany proces, a wynajęcie tam mieszkania stanowi niemałe wyzwanie. By do zawarcia umowy najmu doszło, konieczne jest spełnienie szeregu kryteriów i wymagań, a także posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Jak zatem wynająć mieszkanie we Francji?

Wynajem mieszkania we Francji – Potrzebne dokumenty

Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych do wynajmu mieszkania we Francji jest umowa o pracę. To na jej podstawie wynajmujący upewnia się, że stać nas na opłacenie czynszu. Jeśli takowej jeszcze nie mamy, czasami wystarczy jedynie oświadczenie o zamiarze zatrudnienia przez pracodawcę. Koniec końców, nie wynajmiesz mieszkania we Francji, jeśli nie posiadasz źródła dochodu.

Choć zawarcie umowy bezpośrednio z właścicielem mieszkania jest tańszą opcją ponieważ nie musimy wtedy płacić prowizji, jeśli słabo znamy francuski warto o pomoc udać się do biura agencji nieruchomości. W tym wypadku to firma zadba o prawidłowy przebieg całego procesu wynajmu mieszkania i zadba o to, by nie doszło do oszustwa. Gdy już dopniemy wszystkich formalności, zgodnie z francuskim prawem najmu musimy wykupić ubezpieczenie OC, którego koszt waha się w okolicach 40€, oraz podpisać umowę z dostawcą energii elektrycznej.

Pozostałe dokumenty, które warto ze sobą zabrać na podpisywanie umowy najmu, to: kopia dowodu tożsamości (paszport lub dowód osobisty), trzy ostatnie odcinki z wynagrodzeniem, dane bankowe, rozliczenie podatkowe za ostatni rok, a także zaświadczenie o regularnym opłacaniu czynszu w poprzednim miejscu zamieszkania – jeśli takowe jest. Najemca może wymagać również innych dokumentów – wtedy należy się z nim umawiać indywidualnie.

Mieszkania na wynajem we Francji – Rodzaje i ceny najmu

Przed przeprowadzką do Francji czeka Cię wiele wyzwań. By oszczędzić sobie kłopotów na miejscu, warto rozejrzeć się po tamtejszym rynku nieruchomości jeszcze będąc w swoim kraju. Francja oferuje dwa typy wynajmu mieszkań. Pierwszym z nich jest wynajem krótkoterminowy – umowę zawiera się na rok, a oferowane nieruchomości z reguły są już w pełni wyposażone. Drugim typem jest najem długoterminowy trwający trzy lata. W tym przypadku mieszkania są w stanie surowym, a często również nie posiadają kuchni.

W kwestii cen wynajmu mieszkań we Francji, zasada jest podobna, jak wszędzie: tańsze mieszkania znajdziemy na obrzeżach miast, droższe – w ścisłym centrum. Miesięczna cena najmu w większych miastach, takich jak Paryż, waha się w granicach 1000€, w mniejszych to już koszt około 550€. Zwykłą kawalerkę możemy znaleźć już za 350€. Opłata za media nie powinna wynieść dużo więcej niż 100€ miesięcznie.

Rynek nieruchomości we Francji jest dość atrakcyjny względem tamtejszych zarobków. Choć proces wynajmu nie należy do łatwych, wszystkie formalności mają na celu bezpieczeństwo zarówno osoby wynajmującej, jak i najemcy.