Skip to main content

Jak zabezpieczyć komodę do transportu i przeprowadzki?


Przewożenie mebli – w tym komody – zawsze należy odpowiednio zaplanować i zabezpieczyć, niezależnie od tego, czy jest to przeprowadzka na sporych odległościach, czy też krótki transport w obrębie miasta.

Jakie są najważniejsze czynności do zrealizowania przed wysyłką komody? Jak przygotować ją do transportu i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia? Przybliżymy nieco ten temat i zaproponujemy kilka wskazówek, które można wykorzystać.

Zabezpieczenie komody do transportu i przeprowadzki

Najpierw rozważ różne opcje wysyłki mebli. Możesz spróbować zrobić to sam, wynająć kogoś z odpowiednim samochodem – furgonetką lub poszukać firmy transportowej, która załatwi wszystko za Ciebie.

Upewnij się również, czy komoda jest odpowiednio zabezpieczona. Owiń ją folią stretch, albo też folią bąbelkową. Dobrą opcją jest również nabycie w jednym ze sklepów, np. z artykułami gospodarstwa domowego, gdzie mogą być dostępne np. osłony narożne lub krawędzie z polistyrenu. Nie jest to obowiązkowe, ale jeśli chcesz szczególnie uważać na krawędzie swoich mebli, powinieneś spróbować.

Zastanów się, jak chcesz przetransportować komodę, bądź inne meble: w jednej części, czy rozłożone na kilka elementów? Jeśli uważasz, że demontaż mebli poskutkuje mniejszą stabilnością podczas transportu i problemami później, lepiej pozostawić jest wszystko w jednym kawałku.

W przypadku jeśli mebel jest za duży i ciężki, co utrudnia umieszczenie do w samochodzie, należy rozłożyć go na kilka elementów, ale bardzo ostrożnie. Do tego:

  • pamiętaj o zabezpieczeniu szuflad taśmą, aby nie poruszały się podczas transportu,
  • zawiń wszystkie części i nie zapomnij o małych elementach,
  • owiń je wybraną folią, np. bąbelkową,
  • umieść małe, dekoracyjne elementy w pudełku, aby oddzielić je od większych elementów mebli,
  • musisz być bardzo ostrożny z antykami – sprawdź strukturę mebli, aby odnaleźć najsłabsze elementy i miejsca, które mogą wymagać dodatkowej ochrony.

Jak użyć folię do zapakowania – bąbelki do środka czy na zewnątrz?

Zazwyczaj meble zawija się folią bąbelkową, bąbelkami do środka i płaską stroną na zewnątrz, choć jeśli z jakiegoś powodu bąbelki utkną na zabezpieczanych elementach, po prostu zapakuj je najpierw w plastikową torbę, aby bąbelki nie dotykały powierzchnia mebli bezpośrednio.