Skip to main content

Jak zabezpieczyć pianino w czasie przeprowadzki?


Transport pianina – pozornie brzmi jak niezbyt skomplikowane zadanie. Chociaż jego gabaryty i waga mogą budzić pewien niepokój, łóżka czy szafy również bywają pokaźnych rozmiarów, a mimo to wiele osób daje radę z sukcesem przetransportować je samodzielnie. Czy to jednak dobry pomysł, by tak delikatny instrument jak pianino narażony był na poważne uszkodzenia, spowodowane małym doświadczeniem w transporcie pianin? O tym, jak zabezpieczyć pianino w czasie przeprowadzki przeczytasz w poniższym artykule.

Przeprowadzka z pianinem – praktyczne wskazówki

Pianino jest ciężkim, nieporęcznym i szczególnie delikatnym instrumentem muzycznym. Nawet niewielka ilość wilgoci lub delikatne wstrząsy mogą mu zaszkodzić. Podczas przeprowadzki należy więc uzbroić się w cierpliwość i zachować najwyższe środki ostrożności, aby całość zakończyła się sukcesem.

W pierwszej kolejności warto wyposażyć się w sprzęt niezbędny, by zabezpieczyć pianino:

  • Pokrowiec wystarczająco duży, by otulić pianino i chronić je przed zarysowaniami
  • Paski zabezpieczające, które przytrzymają pianino w jednym miejscu na czas transportu samochodem
  • Folia bąbelkowa lub folia stretch, która posłuży do zabezpieczenia bardziej delikatnych elementów pianina (klapa, klawisze, nogi)

Gdy wszystko już gotowe, możemy przystąpić do zabezpieczenia pianina. Jeśli istnieje konieczność użycia taśmy klejącej pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie przylegała ona bezpośrednio do instrumentu – może ona uszkodzić delikatną drewnianą powłokę pianina. 

Równie ważnym etapem co zabezpieczenie pianina, jest zaplanowanie trasy. Przed wyjazdem upewnij się, czy nie istnieje możliwość objazdu krętych i wyboistych dróg, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia instrumentu.

Jak przenieść pianino?

W czasie przeprowadzki najtrudniejszy jest nie sam transport, ale przeniesienie pianina. Jedna osoba z pewnością sobie nie poradzi z tym zadaniem – potrzebne jest tutaj od 3 do 6 osób. Nim jednak rozpoczniesz proces przenoszenia upewnij się, że otwory drzwiowe, winda lub klatka schodowa jest wystarczająco duża – czasem zdarza się tak, że konieczne jest wyniesienie instrumentu za pomocą specjalnej platformy, poprzez okno lub balkon.

W czasie przenoszenia pianina pomocny przydaje się wózek transportowy, który umożliwia sprawną relokację instrumentu, bez dużych nakładów siłowych. Tocząc pianino do samochodu przeprowadzkowego pamiętaj, by asekurować je ze wszystkich stron, a gdy instrument znajdzie się już w środku – nie zapominaj o przypięciu go pasami.

Transport pianina – samodzielnie czy z fachowcami?

Odpowiedź na to pytanie zawsze pozostanie jednoznaczna – transport pianina z fachowcami to najbezpieczniejsza z możliwych opcji. Wszelkie samodzielne działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – w przypadku korzystania z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, specjaliści doświadczeni w transporcie pianin zajmą się instrumentem i bezpiecznie dostarczą go w miejsce docelowe.