Skip to main content

Jakie dokumenty są potrzebne w czasie podróży po krajach UE?


Wybierasz się w podróż po krajach Unii Europejskiej? A może przed Tobą przeprowadzka? Jeśli tak, z pewnością chcesz się dowiedzieć, co musisz ze sobą mieć, by bez problemu przekroczyć granice obcych państw. Wiza, paszport, a może jedynie dowód osobisty? Jakie dokumenty są potrzebne by móc podróżować po Unii Europejskiej?

Paszport – Czy jest potrzebny do podróży po UE?

Paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość danej osoby, a także jej obywatelstwo. Obywatele Unii Europejskiej mogą na jego podstawie poruszać się po większości krajów UE, jednak nie muszą. Oznacza to, że odwiedzając kraje należące do strefy Schengen nie trzeba się legitymować żadnym dokumentem – w celach identyfikacyjnych warto jednak mieć przy sobie dowód osobisty.

Strefa Schengen obejmuje 26 państw, w tym 22 przynależące do Unii Europejskiej. Są to: Polska, Belgia, Finlandia, Estonia, Czechy, Dania, Francja, Austria, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Słowenia, Słowacja, Holandia, Malta, Węgry, Szwecja i Luksemburg. Pozostałe 4 państwa, czyli Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Lichtenstein nie należą do Unii Europejskiej, jednak jej obywatele wciąż mogą przekroczyć ich granice bez paszportu.

Istnieje 5 państw przynależących do Unii Europejskiej, które jednak nie są w strefie Schengen. Te państwa to Rumunia, Irlandia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja. W ich wypadku konieczne jest okazanie paszportu lub dowodu osobistego przy przekraczaniu granicy.

Obywatele państw spoza UE w każdym wypadku koniecznie muszą posiadać ważny paszport, by móc podróżować po strefie Schengen i pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Wiza – Kto musi ją posiadać podczas podróży po UE?

Będąc obywatelem Unii Europejskiej i chcąc udać się w podróż po jej terytorium, nie potrzebujesz wizy. Sytuacja podobnie się maluje dla obywateli 41 krajów spoza UE, którzy zamierzają ją odwiedzić na okres do 3 miesięcy. Wśród tych państw znajdziemy, m.in., Stany Zjednoczone, Japonię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię. 

Wiza zdobyta w jednym z państw należących do strefy Schengen pozwala na poruszanie się po wszystkich jej krajach. Ta sama sytuacja dotyczy pozwolenia na pobyt. Jeśli natomiast chcesz odwiedzić kraj spoza strefy Schengen, prawdopodobnie potrzebna będzie oddzielna wiza.

Czy do Anglii potrzebny jest paszport?

01.02.2020 roku Wielka Brytania oficjalnie wystąpiła z Unii Europejskiej. Oznacza to, że zasady wjazdu na jej teren różnią się od krajów ze strefy Schengen. Od 1 października 2021 roku przekroczenie granicy Wielkiej Brytanii wymaga wylegitymowania się aktualnym paszportem. Niestety, wjazd do kraju nie jest możliwy jedynie na bazie dowodu osobistego. Wyjątek stanowią osoby posiadające status osoby osiedlonej (na stałe lub tymczasowo) w Wielkiej Brytanii. Co więcej, jeśli nie wybierasz się do Anglii w celach turystycznych lub służbowych (do 6 miesięcy), potrzebna będzie Ci także wiza.