Skip to main content

Miasta we Francji przyjazne rowerzystom


Wiele osób w erze ekologii oraz zdrowego trybu życia decyduje się na ograniczenie jazdy pojazdami spalinowymi na rzecz między innymi właśnie rowerów. Jest to na pewno o wiele tańsza forma transportu niż samochód, jednak musimy być przygotowani na to, że nie wszędzie znajdują się ścieżki rowerowe bądź przejazd rowerem nie będzie tak bezpieczny jak powinien być. Dlatego jeśli chcemy przez Francję podróżować w głównej mierze właśnie na dwóch kołach roweru, musimy wziąć pod uwagę miasta przyjazne rowerzystom.

Paryż

W ciągu ostatnich lat w Paryżu podjęto wiele działań, aby uczynić go miastem bardziej przyjaznym dla rowerzystów. Przez ostatni czas wybudowano w mieście prawie 700 kilometrów dróg rowerowych rozciągających się również na przedmieścia miasta, co sprawiło, że nie tylko centrum zostało oddane w użytkowanie rowerzystom.

Strasburg

Nazywany “francuską stolicą kolarstwa”, Strasburg nie bez powodu został ochrzczony w taki sposób. Jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem we Francji oraz czwartym w Europie, z drogami rowerowymi rozciągającymi się na 600 kilometrów, kultura jazdy rowerowej kwitnie w zawrotnym tempie, gdzie nawet 16% pracowników wybiera ten sposób komunikacji miejskiej, aby dojechać do swojego miejsca pracy.

Nantes

Drugie najbardziej przyjazne rowerzystom miasto we Francji nie zostaje w tyle. I trudno jest oczekiwać czegoś mniej — ze swoimi 586 kilometrami dróg rowerowych oraz wspaniałym położeniem dla rowerzystów — tuż pomiędzy “La Vélodyssée” (EuroVelo 1) oraz “La Loire à Vélo” (EuroVelo 6) – Nantes pozostaje bardzo popularnym kierunkiem tras rowerowych oraz kwitnącą kulturą jazdy rowerowej — miasto nie przestaje promować tego środka transportu, niezależnie czy jako wielogodzinne wycieczki rowerowe czy zwykły przejazd po mieście.

Rennes

Rennes jest częścią inicjatywy “Traversées et Escales”, która pokazuje piękno tras rowerowych wokół Vallée de la Vilaine, gdzie między innymi znajduje się właśnie Rennes. Odnowione drogi rowerowe zostały postawione w mieście i poza nim, gotowe na to, aby turyści i lokalni mieszkańcy podążali na nich po swoich rowerach.

Bordeaux

Jazda na rowerze jest idealnym sposobem na jeżdżenie po Bordeaux i podziwianie jego piękna. Metropolia Bordeaux posiada bowiem ponad 1152 kilometry dróg rowerowych włącznie. Oferują one wiele widoków podczas jazdy, niezależnie od tego, czy chcesz zostać w mieście, czy raczej wyjechać na łono natury wokół miasta — drogi rowerowe w Bordeaux mają to, czego potrzebujesz.

Podsumowanie

Poza drogami rowerowymi w mieście, Francja oferuje nieskończoną liczbę naturalnych szlaków oraz własnych dróg do odkrycia dla fanów kolarstwa. Jeśli posiadasz rower, nic nie powinno powstrzymać cię przez przemierzaniem kraju na jego kołach — do dzieła, Francja czeka!