Skip to main content

Mieszkanie w Niemczech po przeprowadzce z innego kraju


Niemcy są znani z dobrze rozwiniętej infrastruktury, rynku pracy, gospodarki i ugruntowanych tradycji. To jedno z najbardziej preferowanych miejsc do życia wśród imigrantów, zwłaszcza dla pracowników wykwalifikowanych.

Niemcy uchodzą za naród gościnny i cieszą się dużą popularnością, ponieważ są bardzo surowi, jeśli chodzi o przepisy i prawo. Uważa się za bardzo niegrzeczne i niecywilizowane nieprzestrzeganie ustalonych zasad. Zapoznaj się z niemieckimi przepisami, mimo że wiele z nich wydaje się bardzo nietypowych.

Jednym z największych plusów życia w Niemczech jest edukacja. To nic nie kosztuje, a studenci nie muszą płacić czesnego na uniwersytetach. W ten sposób młodzi ludzie unikają długów edukacyjnych, co bardzo pomaga w osiągnięciu wysokiego standardu życia na wcześniejszym etapie ich życia. Niemcy, w przeciwieństwie do obywateli Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, wcześniej w życiu stają się niezależni finansowo.

Koszty utrzymania w Niemczech

Koszty utrzymania w Niemczech nie są niskie, ale z pewnością nie są aż tak drogie, jeśli jesteś tam zatrudniony na pełny etat i masz przyzwoite „nawyki” wydawania pieniędzy. Dzienne wydatki na jedzenie, ubrania, zakwaterowanie i rozrywkę są bardzo zbliżone do średniej w innych krajach UE. Średnio 800 euro wystarczy na pokrycie podstawowych wydatków, bez luksusowych rzeczy.

Koszt życia w Niemczech a Wielka Brytania

Zaskakujące jest dla wielu, że Berlin okazuje się być o wiele bardziej przystępnym cenowo na życie, niż na przykład Londyn. Dobre porównanie można zrobić, porównując wydatki na życie w stolicach obu krajów. Według Numbeo – jednego z najbardziej popularnych narzędzi do tego celu, posiłek w niedrogiej restauracji w Berlinie kosztował średnio o 50% mniej niż w Londynie.

Koszty utrzymania studentów w Niemczech

Koszt utrzymania studentów jest zbliżony do tego, jaki jest wymagany w przypadku dorosłych. Średnio 850 euro wystarczy na pokrycie podstawowych wydatków w zależności od miasta, w którym się uczysz i w którym mieszkasz. Mniejsze miasta są odpowiednio tańsze, niż te większe.

200 – 370 euro to średni koszt zakwaterowania studenta w Niemczech, na który największy wpływ ma wielkość i lokalizacja nieruchomości. Pozytywną stroną studiowania w Niemczech jest to, że studenci mogą skorzystać na obniżce cen różnych mediów. Posiadając status studenta, osoba może dostać tańsze bilety do teatrów, centrów aktywności fizycznej lub bezpłatny transport publiczny w niektórych obszarach.

Najlepsze miejsca do życia w Niemczech

Jest to bardzo subiektywne i zależy od wielu czynników. Niektóre z nich to osobiste preferencje, standard życia, środowisko do rozwoju zawodowego i osobistego itp. Strony internetowe i media, które sporządzają listy najlepszych miast w Niemczech, przyglądają się bliżej następującym czynnikom:

  • Innowacje,
  • Rynek pracy,
  • Zamożność.

Według Immigrant Spirit, Monachium zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich miast i krajów pod względem poziomu życia. Zaskakujące jest, że Berlin pozostaje w tyle, na miejscu 224.

Przeprowadzka i życie w Niemczech – plusy i minusy

Pomimo tego, że Niemcy są jednym z najlepszych krajów do imigracji, nie są to tylko pozytywne opinie. Właśnie dlatego podsumowaliśmy niektóre z najpopularniejszych zalet i wad życia w Niemczech:

  • Znakomity transport publiczny – działa według precyzyjnego harmonogramu i wykorzystuje zaawansowaną infrastrukturę drogową. W Niemczech pociągiem można podróżować prawie wszędzie, jest to również niedrogie i wygodne.
  • Niesamowita lokalizacja – położenie Niemiec na kontynencie stwarza duże możliwości szybkiego podróżowania do innych krajów. Holandia, Belgia, Austria, Francja – do tych krajów można dostać się w ciągu kilku godzin lotu bez żadnego pośpiechu.
  • Wysokiej jakości opieka zdrowotna – niemiecka opieka zdrowotna zapewnia ubezpieczenie, które pokrywa większość wydatków w przypadku konieczności leczenia. Jeśli masz wysokie dochody, będziesz mógł pozwolić sobie na dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie myślisz o żadnych problemach związanych z leczeniem.
  • Musisz nauczyć się niemieckiego – większość mieszkańców Niemiec, w tym tubylcy, mówi po angielsku, ale na co dzień wolą porozumiewać się po niemiecku. Jeśli zdecydujesz się ograniczyć komunikację poprzez mówienie tylko po angielsku, będziesz miał całkowite problemy z utrzymaniem kontaktów towarzyskich.
  • Znalezienie miejsca do życia jest trudne – znalezienie idealnego zakwaterowania może zająć nawet kilka miesięcy. Agenci nieruchomości przestrzegają ścisłych procedur przed zawarciem umowy z klientem. Konkurencja o jedną wynajmowaną nieruchomość jest również bardzo wysoka.
  • Wysokie opodatkowanie – Niemcy mają bardzo wysokie podatki, zwłaszcza jeśli zarabiasz więcej niż 250 000 euro rocznie. Jeśli zarabiasz tyle, będziesz musiał przeznaczyć około 45% dochodu na podatki. Zarabiając ponad 53 000 euro nadal będziesz musiał zostawić rządowi bardzo dużą kwotę – 42% dochodu.