Skip to main content

Normy socjalne w Belgii


Podobnie jak w wielu krajach europejskich, w Polsce obowiązują pewne niepisane zasady, które pozwalają na właściwe zachowanie się w społeczeństwie. Zazwyczaj rodzice i nauczyciele wyjaśniają je dzieciom w młodym wieku, ale jeśli dopiero co przeprowadziłeś się do tego kraju, możesz być ich zupełnie nieświadomy.

Normy powitania

Witając się z kimś w Belgii, warto mieć świadomość istnienia wielu różnych zwyczajów i norm. Na przykład we Flandrii powszechne jest podawanie ręki wszystkim obecnym, podczas gdy w Walonii bardziej powszechne jest całowanie się w oba policzki. W Brukseli przestrzega się obu tych zwyczajów.

Należy również pamiętać, że Belgowie są na ogół dość formalni, gdy się z kimś witają, dlatego najlepiej jest zachować umiar. Na przykład, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, najlepiej używać jego tytułu i nazwiska. Gdy już zostaniecie sobie przedstawieni, można przejść do zwracania się do siebie po imieniu.

Przy podawaniu ręki należy utrzymywać kontakt wzrokowy i mocno uścisnąć dłoń. Belgowie często witają się lekkim pocałunkiem w oba policzki, choć jest to bardziej powszechne wśród kobiet. Mężczyźni zazwyczaj podają sobie ręce.

Jeśli nie wiesz, co zrobić, zawsze najlepiej poczekać, aż druga osoba wykona pierwszy ruch.

Belgijskie normy społeczne w miejscu pracy

Belgowie mają tendencję do ubierania się konserwatywnie do pracy. W przypadku mężczyzn oznacza to noszenie garnituru i krawata. W przypadku kobiet oznacza to noszenie spódnicy lub spodni i bluzki lub swetra.

Jeśli zostaniesz zaproszony na spotkanie biznesowe, ważne jest, abyś był punktualny. Belgowie zazwyczaj przychodzą na spotkania punktualnie lub nawet wcześniej.

Spotkania biznesowe w Belgii są zazwyczaj dość formalne. Ważne jest, aby w kontaktach z belgijskimi kolegami zachowywać się uprzejmie i z szacunkiem.

Język ciała

Belgowie uważają pstrykanie palcami za raczej niegrzeczne zachowanie, podobnie jak używanie wykałaczek, ziewanie i wkładanie rąk do kieszeni w miejscach publicznych.

Nigdy nie należy stawiać stóp na krzesłach, stołach i innych meblach, ponieważ jest to postrzegane jako niegrzeczne i wulgarne, a także nieczyste. Inną rzeczą uważaną w Belgii za bardzo obraźliwą jest klaskanie w plecy – ten przyjazny gest zostanie odebrany jako obraza.

Wspólne spożywanie posiłków

Jeśli dopiero co przeprowadziłeś się do Belgii, możesz nie wiedzieć o pewnych zasadach wspólnego spożywania posiłków, ale nie martw się – służymy pomocą.

Podczas posiłków na mieście zwyczajowo zamawia się przystawkę, danie główne i deser. Jeśli jada się w grupie, grzecznie jest poczekać, aż wszyscy usiądą, zanim złoży się zamówienie. To samo dotyczy rozpoczęcia posiłku – za niegrzeczne uważa się rozpoczynanie jedzenia, dopóki wszyscy przy stole nie zostaną obsłużeni.