Skip to main content

Pierwsze kroki po przeprowadzce z Anglii do Belgii


Przeprowadzka do Belgii jest dość prosta, pod warunkiem, że przestrzegasz przepisów opisanych w tym artykule o pierwszych krokach po przeprowadzce z Anglii do Belgii.

Przed przeprowadzką z Anglii do Belgii

Trochę przygotowań przed przeprowadzką znacznie ułatwi Ci przybycie. Niezwykle pomocna będzie nauka przynajmniej podstaw lokalnego języka, czyli niderlandzkiego. Ważne jest, aby zebrać wszystkie potrzebne dokumenty.

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – dowód osobisty i inne dokumenty

Pierwszym przystankiem jest ratusz, aby uzyskać dowód osobisty. Do tego potrzebujesz:

  • Trzy dobrej jakości zdjęcia,
  • Dowód tożsamości – paszport,
  • Dowód zamieszkania – nawet jeśli jest tylko tymczasowy,
  • Dowód zdolności finansowej – list od pracodawcy lub, w przypadku emerytury, wyciągi bankowe z ostatnich trzech miesięcy,
  • Opłata – około 15 euro.

Otrzymasz dokument potwierdzający rejestrację i płatność, ale nie kartę (dokument). Zanim go otrzymasz, służby odwiedzi Cię w celu zweryfikowania Twojego adresu. Następnie możesz otrzymać tymczasowe zezwolenie na trzy miesiące, a następnie dowód osobisty ważny przez 5 lat. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii musisz go nosić przez cały czas, a policja może Cię ukarać, jeśli podczas jakiejkolwiek kontroli nie będziesz miał dokumentu przy sobie.

Musisz także zarejestrować się u lekarza, np.dentysty, znaleźć fryzjera, dołączyć do jednego lub dwóch klubów, nawiązać kontakty towarzyskie. Krótko mówiąc – rozpocząć życie.

Znowu w ratuszu można uzyskać prawo jazdy. Chociaż Twoja brytyjska licencja jest uznawana w Belgii, to dobrym pomysłem jest zdobycie belgijskiej/europejskiego prawa jazdy. Koniec ważności w wieku 70 lat (patrząc na Wielką Brytanię) nie stanowi problemu, i Twój dokument zostanie przedłużony na 10 lat. Będziesz do tego potrzebować:

  • Dwa dobrej jakości zdjęcia – rozmiar paszportu,
  • Brytyjskie prawo jazdy,
  • Twój nowy dowód osobisty,
  • Gotówka – około 25 euro.

Ubezpieczenia

Potrzebne będzie ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie samochodu oraz ubezpieczenie domu i mienia.

Ubezpieczenie samochodu ma zasadnicze znaczenie, ponieważ Belgia ma ponad dwukrotnie więcej zgonów na 100 000 mieszkańców niż w Wielkiej Brytanii. Niektóre drogi są bardzo ruchliwe; niektóre są wąskie, kręte i pagórkowate, dodatkowo warunki pogodowe mogą zwiększać ryzyko. Jest to również kosztowne, podobnie jak naprawy.

Bankowość

Musisz znaleźć bank i założyć nowe konto. Bankowość internetowa jest łatwa, ale upewnij się, że znasz na tyle dobrze język, aby przejść przez kolejne punkty formalności. Jeżeli nie czujesz się w tym dobrze – poproś przyjaciela.

Testament

Prawo belgijskie może różnić się od prawa brytyjskiego w zakresie dziedziczenia, dlatego rozsądnie byłoby zainwestować w odpowiednią poradę.

Sprawy medyczne

Musisz zarejestrować się u lokalnego lekarza ogólnego, tak jak w Anglii, i znaleźć np. dentystę.