Skip to main content

Pierwsze wspólne mieszkanie | Jak przeprowadzić się we dwoje?


Wspólna przeprowadzka to ważny krok w życiu każdej pary. Perspektywa spędzania większej ilości czasu ze swoją drugą połówką napawa ekscytacją i radością. Nie jest to jednak zmiana, którą należy traktować lekceważąco: wspólne mieszkanie oznacza ponowną naukę organizacji swojego życia w zgodzie z drugą osobą, nie wspominając o wielu procedurach administracyjnych związanych z przeprowadzką. Jak sobie z tym poradzić? Jak przeprowadzić się we dwoje i nie zwariować?

O czym pamiętać przed pierwszą wspólną przeprowadzką?

Mieszkanie z partnerem pod jednym dachem wymaga dużej organizacji – najlepiej wcześniej uzgodnić różne aspekty dotyczące wspólnego życia, aby wszystko przebiegło bezproblemowo. Oto rzeczy, o których warto pomyśleć jeszcze przed wprowadzeniem się do wspólnego mieszkania.

Wybór domu lub mieszkania

Idealny dom lub idealne mieszkanie znajduje się w połowie drogi między Twoim miejscem pracy, a miejscem pracy Twojego partnera. Okolica powinna być blisko udogodnień i spełniać Wasze potrzeby, jednocześnie mieszcząc się w ustalonym budżecie. Warto pamiętać, że znalezienie idealnego miejsca do życia nie zawsze jest łatwe i czasem trzeba iść na kompromis.

Radzimy zacząć od wynajmu mieszkania niźli zakupu, ponieważ po dłuższym wspólnym mieszkaniu łatwiej będzie określić Wasze wspólne potrzeby. Jeśli wprowadzisz się do swojego partnera, ponieważ on lub ona już wynajmuje lub posiada dom, nie będziesz mieć żadnych praw do tej nieruchomości. W przypadku separacji konieczna będzie wyprowadzka. To oczywiście nie przeszkadza w zamieszkaniu razem, ale jest to coś, o czym należy pamiętać przed opuszczeniem obecnego miejsca pobytu.

Organizacja wspólnego życia

Zamieszkanie razem oznacza przyjęcie i akceptację nowego rytmu życia. Aby upewnić się, że wszystko pójdzie gładko, przedyskutuj codzienną organizację przed wprowadzeniem się razem i konkretnie określ role: kto gotuje, kto zmywa, kto płaci rachunki, itp. W ten sposób, kiedy się wprowadzisz, wszystko będzie jasne i będziecie mogli w pełni wykorzystać swój wspólny czas. Pomoże to także uniknąć późniejszych konfliktów.

Podział finansów

Ponieważ będziecie mieszkać razem, część kosztów, które ponosicie, będzie teraz wspólna – w szczególności te związane z czynszem i zakupami. Warto wszystko uzgodnić na spokojnie i wyznaczyć czas na rozmowę o podziale wydatków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest podział 50/50, gdzie partnerzy ponoszą równe koszty lub podział procentowy, oparty na dochodach każdej z osób.

Dobrym pomysłem jest również decyzja o otwarciu wspólnego konta bankowego, które pozwoli w łatwy sposób oddzielić osobiste wydatki od tych ponoszonych razem.

Jak poradzić sobie ze stresem przed pierwszym wspólnym mieszkaniem?

Zamieszkanie po raz pierwszy jako para to ekscytujący krok w Waszym wspólnym życiu. Może być jednak również źródłem stresu: znalezienie nowego mieszkania, organizacja przeprowadzki, uzgodnienie trudnych kwestii, takich jak obowiązki domowe i zarządzanie finansami, oraz dostosowanie się do nowego tempa życia – wszystko to może być przytłaczające.

Aby poradzić sobie ze stresem związanym z przeprowadzką jako para, podzielcie się zadaniami (kto rezerwuje firmę przeprowadzkową, kto załatwia formalności związane z wynajmem, itp.) i nie wahajcie się prosić bliskich o pomoc, jeśli czujecie się przeciążeni. Dobrze jest również wziąć kilka dni wolnego w pracy, by zyskać więcej swobody i spokoju.