Skip to main content

Podróż ze zwierzętami do Anglii – co musisz wiedzieć?


Przeprowadzka do Anglii ze zwierzakiem nie jest taka prosta. By przekroczyć granicę Zjednoczonego Królestwa, musisz spełnić pewne wymogi i posiadać kilka dokumentów, by pozwolono Twojemu pupilowi Ci towarzyszyć. O tym, jakie zaświadczenia trzeba zdobyć by móc podróżować ze zwierzakiem po Anglii, oraz czy wprowadzenie brexitu wpłynęło na dotychczasowe przepisy, dowiecie się z poniższego artykułu.

Przeprowadzka ze zwierzakiem z UE do Anglii

Wiele osób stojących przed przeprowadzką z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytani zastanawia się, czy wprowadzenie brexitu jakkolwiek wpłynęło na obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące podróży z pupilem. Na ten moment, 1 stycznia 2021 roku zmieniły się jedynie przepisy na temat wwozu fretek, psów i kotów na teren Zjednoczonego Królestwa. Od tego czasu, wyżej wymienione zwierzęta muszą:

  • posiadać aktualne świadectwo zdrowia lub paszport Unii Europejskiej
  • zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie
  • przejść leczenie profilaktyczne przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis
  • być wyposażone w chip

W przypadku niespełnienia wyżej wymienionych wymogów, zwierzęta nie zostaną wpuszczone za granicę Wielkiej Brytanii.

Podróż z pupilem z Anglii do Unii Europejskiej

Przeprowadzka z Anglii do Unii Europejskiej ze zwierzakiem jest nieco bardziej skomplikowana. Ze względu na brexit, Zjednoczone Królestwo traktowane jest jako państwo trzecie. Z tego względu, niektóre badania i dokumenty tam wyrobione tracą swoją ważność. Każda osoba podróżująca ze swoim pupilem do krajów UE, musi wyposażyć swojego zwierzaka w:

  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie
  • chip lub tatuaż znakujący
  • świadectwo zdrowia (za każdym razem przy wjeździe do Unii)

Jeśli zwierzę posiada paszport wydany w Unii Europejskiej, może na jego podstawie wrócić do kraju. Paszporty wydane w Anglii, niestety nie są już brane pod uwagę w UE. Posiadając wymagane dokumenty i spełniając konieczne wymogi, ostatnim etapem wwozu zwierzęcia domowego z Anglii do Unii Europejskiej, jest poddanie go kontroli w wyznaczonym punkcie wyjazdu podróżnych.