Skip to main content

Praca w Niemczech dla obywatela Wielkiej Brytanii


Dla osób posiadających obywatelstwo brytyjskie istnieje pełne zezwolenie na pracę w dowolnym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), jak również w Szwajcarii. Niemcy nie stanowią wyjątku i posiadając obywatelstwo kraju UE, nie potrzebujesz wizy. Wiza jest wymagana dla osób, które przeprowadzają się z Wielkiej Brytanii do Niemiec, ale nie są oficjalnie obywatelami Wielkiej Brytanii.

Pobyt w Niemczech dłuższy niż 3 miesiące wymaga zameldowania się u władz niemieckich. Ubieganie się o zezwolenie na pobyt nie jest konieczne dla obywateli UE.

Czy łatwo jest uzyskać pracę w Niemczech?

Stopa bezrobocia w Niemczech w 2018 roku wynosiła zaledwie 3,5%, co plasowało ten kraj bardzo wysoko, jeśli chodzi o zapewnienie dobrych możliwości zatrudnienia.

Pracownicy najbardziej wykwalifikowani mają najlepsze możliwości znalezienia pracy, w dobrym środowisku, korzystnym dla rozwoju osobistego. Jeśli nie znasz niemieckiego, konkurencyjny pracodawca zapewni Ci wszystko, co niezbędne do jak najszybszej i najłatwiejszej integracji w kraju.

Obywatele Wielkiej Brytanii mogą w dużym stopniu skorzystać z usług EURES. Jest to Europejskie Centrum Usług Zatrudnienia, które w rzeczywistości jest kontrolowane przez Komisję Europejską. EURES jest w zasadzie siecią portali pracy, która organizuje targi pracy również w języku niemieckim i może być bardzo pomocna dla brytyjskich imigrantów, którzy szukają pracy w Niemczech.

Praca w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego

Niemiecki jest językiem urzędowym w kraju. Podczas gdy większość z nich woli znać przynajmniej część niemieckiego przed przeprowadzką do Niemiec z Wielkiej Brytanii, wielu innych dociera do kraju i zaczyna szukać pracy, nie posiadając nawet podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Jeśli rozpoczniesz pracę w międzynarodowej firmie, najprawdopodobniej komunikacja wewnętrzna będzie prowadzona w języku angielskim. Jeśli jednak chcesz rozwijać swoje relacje społeczne z innymi Niemcami lub szybciej rozwijać się w miejscu pracy, będziesz musiał zacząć uczyć się niemieckiego.

W Niemczech istnieje dobra okazja do nauki języka dotowanych przez rząd kursów językowych.