Skip to main content

Przeprowadzka – od czego zacząć pakowanie?


Akcja związana ze zmianą miejsca zamieszkania to zawsze sporo emocji i konieczność dobrej organizacji, niezależnie od tego, jakiej odległości między dwoma miejscami dotyczy przeprowadzka.

Rozpisując pakowanie na części, można zadanie sobie znacznie ułatwić.

Od czego zacząć pakowanie?

  1. Przygotowanie wszystkich narzędzi oraz akcesoriów, potrzebnych do pakowania – worki, kartony, taśma klejąca, nożyce, markery, papier, gazety, folia bąbelkowa itp. Są to konieczne przybory, którymi należy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem pakowania. Dzięki temu wszystko uda się oznaczyć i uporządkować, a przede wszystkim zabezpieczyć zawartość.
  2. Podczas pakowania ważne jest zachowanie kolejności – jeżeli w danym momencie pakujesz sprzęty AGD, inne kuchenne rzeczy oraz żywność, to do czasu zakończenia tego, nie zaczynaj pakować przedmiotów z innego pokoju, czy pomieszczenia. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie do końca procesu związanego z jednym miejscem, bo to ochroni Ciebie przed chaosem.
  3. Selekcja rzeczy – przeprowadzka z jednego do drugiego mieszkania jest dobrym czasem, aby zrezygnować ze starych, niepotrzebnych rzeczy w Twoim domu. Niektóre z nich zapewne trafią bezpośrednio na śmietnik, natomiast niektóre może będzie warto sprzedać (przez internet), albo oddać.
  4. Należy unikać zbyt dużej wagi w kartonach, bowiem nadmierny ciężar może zniweczyć cały wysiłek pakowania. Nawet jeśli w kartonie jest jeszcze sporo miejsca, nie należy podchodzić do tego z nadmiernym optymizmem, tylko najpierw oszacować aktualną wagę. Najcięższe elementy najlepiej umieszczać w mniejszych pakunkach.
  5. Pamiętaj o swoich rzeczach pierwszej potrzeby. Najpierw spakuj te, których używa się najmniej, lub po prostu nie są aktualnie potrzebne, a więc chociażby sezonowa odzież.
  6. Kontynuując wątek najpotrzebniejszych rzeczy, to warto stworzyć jeden karton właśnie z takimi artykułami, czyli m.in. kosmetyki, odzież, kawa, herbata itp. Posegregowane rzeczy w jednym miejscu eliminują ryzyko bałaganu.
  7. Kartony należy dokładnie opisać, włącznie z uwzględnieniem wszystkich elementów, które są wewnątrz danego kartonu. Można do tego oznaczyć je taśmami, naklejkami, czy wstążkami, albo i rozrysowanymi znakami, kojarzącymi się z poszczególnymi pomieszczeniami.