Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – fakty o Królestwie


Dobrą praktyką jest, aby nigdy nie przeprowadzać się w ciemno i dowiedzieć się nieco o swojej nowe lokalizacji. Co zatem można powiedzieć o Belgii?

Belgia to mały kraj położony na skrzyżowaniu dróg Europy Zachodniej. Belgia stała się niepodległym krajem w 1831 roku. Leopold 1 wstąpił na tron ​​21 lipca – i nadal obchodzimy święto narodowe tego dnia. Flaga ma trzy pionowe paski: czarny, żółty i czerwony.

Przy powierzchni 30 528 km2, na której mieszka 11 035 948 mieszkańców (według spisu z 2012 r.), Daje to średnią gęstość 361,5 osób na km 2. Ponieważ 97% ludności mieszka w miastach, obszary wiejskie są przyjemnie usiane małymi, często atrakcyjnymi wioskami. Z ogólnej liczby 11 milionów mieszkańców, prawie 2 miliony mieszka w Brukseli, a blisko kolejny milion w Antwerpii.

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – gdzie leży kraj?

Na Morzu Północnym znajduje się 66,5 km piaszczystej linii brzegowej, graniczącej z Holandią, Niemcami, Luksemburgiem i Francją. Część północna jest płaska i dość uprzemysłowiona, w części środkowej znajdują się przyjemne wzgórza, a na południu zalesione góry Ardenów. Najwyższy punkt w Botrange ma 694 metry. Rzeka Moza przecina Belgię z zachodu na wschód, z miastami Namur na zachodzie i Liege na wschodzie. Stolica, Bruksela, leży daleko na północ od tego miasta, z Antwerpią, drugim co do wielkości miastem w pobliżu wybrzeża.

Klimat jest umiarkowany, ale pogoda może być bardzo zmienna. Miesiące letnie są łagodne i przyjemnie ciepłe, a zima przynosi mgły i częste opady śniegu. Pada przez cały rok. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatura spada do około 0 stopni Celsjusza. W Ardenach na południu zimy są zwykle chłodniejsze, często z obfitszymi opadami śniegu. Możesz spodziewać się burz z piorunami w okresie letnim.

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – historia i społeczność

Belgia była okupowana przez Niemcy podczas I i II wojny światowej i nadal istnieją artefakty związane z wojną. Bitwa miała miejsce w Ardenach. Przy drodze znajdziesz dziwny, rdzewiejący czołg, starannie oznakowany, znaki i pomniki wojenne – i najbardziej przejmujący ze wszystkich cmentarzy wojennych.

Od tego czasu Belgia rozwija się jako nowoczesne, zaawansowane technologicznie państwo europejskie, z siedzibą NATO i ONZ w Brukseli.

W kraju są jednak podziały, choć motto brzmi: „Siła przez jedność”. Na północy, w części flamandzkiej, mówią po flamandzku w 60%, co jest blisko spokrewnione z holenderskim, a na południu Walonii mówią po francusku, w 40%. Istnieje również niewielka część niemieckojęzyczna. Istnieją pewne tarcia między obszarami niderlandzkiego i francuskojęzycznego, które mają teraz formalne uznanie i autonomię. Bruksela jest oficjalnie dwujęzyczna, francuska i holenderska. Mówi się, że 75% kraju to katolicy, a 20% protestanci.

Kraj jest rządzony przez parlament federalny, ale ma też króla i królową. W Parlamencie działa Izba Reprezentantów i Senat izby wyższej. Kraj jest podzielony na trzy regiony administracyjne – Brukselę, Region Flamandzki i Region Walonii, przy czym dwa ostatnie regiony są z kolei dalej podzielone na 5 prowincji. Ponadto istnieją 43 mniejsze dywizje, okręgi, z których 19 znajduje się w regionie Brukseli. To trochę zagmatwane, ponieważ jedna z prowincji regionu Walonii nazywa się Luksemburg, tak samo jak mały kraj o tej nazwie, graniczący z Belgią.

W Belgii, podobnie jak w większości Europy, jeździ się po prawej stronie, a walutą jest euro. Telefonowanie z innych krajów wymaga prefiksu 32 lub 0032. TLD w Internecie to .bec, aw przypadku adresów internetowych, takich jak eBay, po prostu dodaje się / be.

Życie w Belgii jest dobre, z medianą wieku 42,8 lat i oczekiwaną długością życia w chwili urodzenia: mężczyzn: 76,62 lat i kobiet: 83,08 lat, co jest średnią dla Europy. Opieka medyczna jest dobra, ale istnieją istotne różnice w jej uzyskiwaniu.

Czy warto przeprowadzić się do Belgii?

Belgia to wspaniały kraj do życia, a właściwe procedury pozwolą Ci zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów. Jeśli chodzi o cele życiowe, w lokalnym ratuszu znajdziesz potrzebne informacje, wymagane formularze i wszystkie szczegóły niezbędne do nowego życia. Pomoc jest łatwo dostępna, mieszkańcy życzliwi, a pogoda do zaakceptowania.