Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – jazda samochodem po kraju


Po przeprowadzce z Anglii do Belgii prawdopodobnie będziesz chciał lub musisz prowadzić samochód. Jazda w Belgii różni się – jeździ się zarówno po przyjemnych, dobrze utrzymanych drogach wiejskich, jak i po rozkopanych szosach z uwagi na remonty drogowe, w wielkich korkach.

Nie ma zatem wielkiej różnicy od Wielkiej Brytanii. Istnieją jednak pewne różnice fizyczne i administracyjne, które należy uwzględnić.

Na początek wystarczy brytyjskie prawo jazdy – ale warto jak najszybciej uzyskać europejskie prawo jazdy – łatwiej wówczas poradzić sobie z policją. Miejscowy ratusz wyda Ci dokument za niewielką opłatą. Potrzebny będzie oficjalny dowód osobisty, pełna brytyjska licencja, dwa zdjęcia paszportowe oraz opłata gotówkowa. Jeśli jesteś emerytem i zbliżasz się do wieku 70 lat, w Wielkiej Brytanii musisz odnowić prawo jazdy na trzy lata – inaczej jest w Belgii, Twoje nowe prawo jazdy będzie obowiązywać przez 11 lat.

Musisz także zarejestrować swój pojazd w VRA, zanim będziesz mógł legalnie jeździć po drogach. Obowiązkowe jest posiadanie co najmniej ubezpieczenia od osób trzecich – i posiadanie go w pojeździe.

Przeprowadzka z Anglii – prowadzenie pojazdu w Belgii

Po przeprowadzce do Belgii przekonasz się, że jazda samochodem jest bardzo podobna do Anglii – z jednym godnym uwagi wyjątkiem – „Pierwszeństwo z prawej”. Znak też może się często pojawiać, gdy jest najmniej oczekiwany. No i oczywiście jedziesz po prawej stronie!

Co trzeba mieć ze sobą w samochodzie w Belgii?

 • Prawo jazdy,
 • Polisa ubezpieczeniowa,
 • Dokumenty rejestracyjne pojazdu,
 • Paszport/dowód tożsamości,
 • Dowód zapłaty podatku drogowego i podatku od radia samochodowego, jeśli dotyczy.

Co jeszcze można mieć w samochodzie?

 • Trójkąt ostrzegawczy – w razie wypadku lub awarii trójkąt musi być umieszczony 30 metrów za pojazdem na zwykłych drogach i 100 metrów na autostradach. Musi być widoczny w odległości 50 metrów,
 • Apteczka pierwszej pomocy,
 • Gaśnica, która musi być dostępna z fotela kierowcy,
 • Kamizelka odblaskowa.

W Belgii zimy mogą być trudne, ale opony zimowe nie są obowiązkowe, przy czym jest to wymóg prawny w krajach sąsiadujących z Niemcami i Luksemburgiem.

Przeprowadzka z Anglii do Belgii – drogi i ograniczenia prędkości

Autostrady (Autoroute / Autobaan) są oznakowane białą literą E na zielonym tle. Istnieją stacje serwisowe i telefony SOS. Są dobrze oświetlone i przeważnie bezpłatne. Drogi krajowe są oznaczone literą N i liczbą.

Belgia ma około dwa razy więcej wypadków niż w Wielkiej Brytanii, a pułapki prędkości są powszechne i mogą być niewidoczne. Grzywny są ciężkie i często muszą być płacone na miejscu.

Ograniczenia prędkości są następujące, chyba że wskazano inaczej:

 • Obszary zabudowane: 50 km/h (30 km/h przy szkołach – obowiązuje przez cały dzień),
 • Drogi krajowe: od 70 km/h do 90 km/h,
 • Autostrady: 120 km/h.

W obszarach zabudowanych ograniczenie prędkości obowiązuje na białym tle szyldu z nazwą społeczności. Radarowe pułapki prędkości są powszechne.

Prawny limit prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w Belgii wynosi 0,5 miligrama alkoholu na mililitr krwi.