Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – koszty życia


Sprawdźmy, jakie koszty życia na nas czekają po przeprowadzce z Anglii do Hiszpanii i dlaczego ten wybór okazuje się opłacalny?

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – koszty życia

Jeśli wykluczysz popularne miejsca turystyczne w sezonie, to przekonasz się, że koszty życia w Hiszpanii są znacznie niższe niż w Wielkiej Brytanii. Aby porównać Barcelonę i Londyn, to:

  • Ceny konsumpcyjne są w Barcelonie o około 30% niższe,
  • Ceny wynajmu są o prawie 70% niższe w Barcelonie,
  • Artykuły spożywcze są około 20% tańsze w Barcelonie,
  • Ceny mieszkań są w Barcelonie o około 80% niższe.

I chociaż nieruchomości wydają się raczej przystępne cenowo, należy pamiętać, że przepisy prawne w Hiszpanii stanowią odpowiednią przeciwwagę.

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – kupno domu

Kupno domu w Hiszpanii wydaje się dość proste, ale musisz być przygotowany na wydatki – tłumacza, notariusza, prawnika i podatki. Musisz także zdawać sobie sprawę z osławionego prawa Walencji o „Land Grab” (dzierżawę gruntu), w którym rząd przejmuje ziemię od właścicieli nieruchomości bez odszkodowania. Pomysł polegał na ułatwieniu dostępu do tanich mieszkań – ale dla wielu brytyjskich emigrantów wynik był katastrofalny.

Dlatego musisz być bardzo ostrożny i jeśli Twój hiszpański nie jest naprawdę biegły, zdecydowanie zalecamy zatrudnienie niezależnego tłumacza. Na pewno nie takiego, którego poleci agent nieruchomości, ponieważ taki będzie miał na sercu inne interesy.

Notariusz sporządzi akty prawne i udzieli pomocy w zakresie podatków i zarejestrowania się jako nowy właściciel. Potrzebujesz także niezależnej porady prawnej, aby uniknąć ewentualnych lat prób legalizacji własności nieruchomości. Przepisy hiszpańskie różnią się od obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Nie zapomnij o ankiecie i kontroli przed zakupem i upewnij się, że w pełni rozumiesz wszystko, co podpisujesz.

Tak więc – tłumacz, radca prawny, notariusz i ostrożność – to powinno pozwolić ci mądrze wybrać i cieszyć się latami słońca w tym fascynującym kraju – ale bądź czujny na wszystkich etapach zakupu.

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – praca

Możesz mieszkać i pracować w Hiszpanii bez wizy lub pozwolenia na pracę. Dzieje się tak dzięki umowie o europejskim swobodnym przepływie pracowników.

Twoja zdolność do znalezienia pracy zależy od umiejętności językowych. Angielski jest zaletą, jednak Hiszpanie oczekują przede wszystkim nauki ich języka.

Jeśli to możliwe, rozsądnie jest uzyskać pisemną umowę. Umowa ustna zakłada, że ​​okres pracy wynosi jeden rok i na mocy takiej umowy ochrona jest niewielka. Do rozwiązania umowy wymagane jest tylko siedem dni wypowiedzenia oraz siedem dni roboczych odprawy – należnej za przepracowany rok.

Obywatele UE mogą założyć firmę w Hiszpanii bez ograniczeń, gdy otrzymają numer NIE (Número de Identificación de Extranjero). Służy to jako numer identyfikacji podatkowej. Liczba „NIE” zaczyna się od X, po której następuje siedem lub osiem cyfr i kolejna litera.