Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – kupno domu (wskazówki)


Emigracja to poważna decyzja, więc nie spiesz się, zanim zdecydujesz się przenieść rodzinę do Hiszpanii. Każdego roku wczasowicze wracają do domu zakochani w Hiszpanii – ale jak by to było żyć? Opisujemy pułapki, których należy unikać przy zakupie domu w Hiszpanii.

Chociaż proces zakupu domu po przeprowadzce z Anglii do Hiszpanii jest stosunkowo prosty, należy jednak unikać pewnych pułapek. Musisz być przygotowany na pokrycie wszelkich dodatkowych kosztów, które mogą się pojawić. Oprócz potencjalnych kosztów kredytu hipotecznego, musisz także pomyśleć o opłaceniu notariusza, tłumaczy, doradcy prawnego i podatków. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii i kupno domu

 • Notariusz

Notariusz jest tym, który sporządzi akt i pomoże Ci w opłaceniu podatków, rejestrze podatkowym i rejestracji Twojego nazwiska, jako właściciela domu w hiszpańskim rejestrze nieruchomości. Notariusz faktycznie obciąża zarówno kupującego, jak i sprzedawcę, więc upewnij się, że rozumiesz wszystkie opłaty.

 • Tłumacz

O ile nie mówisz płynnie po hiszpańsku, powinieneś skorzystać z usług tłumacza, aby mógł Ci pomóc. Istnieje kilka lokalnych firm tłumaczeniowych. Nie polegaj na tłumaczu dostarczonym przez agenta nieruchomości, który chce sprzedać nieruchomość po najwyższej możliwej cenie. Aby uniknąć problemów podczas przeprowadzki z Anglii do Hiszpanii, zdobądź własnego tłumacza, a wszystko, za co zapłacisz, będzie tego warte.

 • Kurs wymiany walut

Sprawdzanie kursów walut może być kłopotliwe, ponieważ te wartości szybko się zmieniają. Jeśli nie chcesz przejmować się zmiennym kursem, rozważ to zlecenie zewnętrznej firmie, która za uzyska najlepszą możliwą ofertę. Firmy te mogą na przykład oferować przelewy natychmiastowe, co jest idealne, jeśli kurs jest dla Ciebie korzystny. Smart Currency Exchange to brytyjska instytucja ds. wymiany walut, która koncentruje się na pomocy osobom, które zdecydowały się np. na przeprowadzkę z Anglii do Hiszpanii.

 • Kwestie prawne

Jeśli przeprowadzasz się do Hiszpanii i kupujesz dom, poważnie zastanów się nad zatrudnieniem usług eksperta prawnego, znającego przepisy prawa kraju. Musisz zrozumieć, że w Hiszpanii powszechne jest kupowanie nieruchomości przed budową jakiejkolwiek konstrukcji. Jeśli to właśnie planujesz, musisz uzyskać dowód pozwolenia na budowę, a także plany nieruchomości.

Kupno domu po przeprowadzce do Hiszpanii – pułapki, których należy unikać

 • przepisy obowiązujące w Hiszpanii różnią się od tych w innych krajach, dlatego zawsze doradzamy skorzystanie z prawnika,
 • w przypadku zaległości w hiszpańskich nieruchomościach, będziesz musiał je spłacić,
 • sprawdź, czy lokalne zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków i wywóz śmieci są odpowiednie, ponieważ mogą wystąpić trudności na obszarach, w których miał miejsce zbyt szybki rozwój,
 • upewnij się, że masz potrzebne środki finansowe – pożyczka na zakup domu w Hiszpanii może być trudna,
 • domagaj się gwarancji bankowej dla dużych sum pieniędzy wypłacanych projektantom itp. Ma to na celu ochronę w przypadku problemów deweloperów przed ukończeniem domu w Hiszpanii,
 • przepisy dotyczące dziedziczenia różnią się od obowiązujących w Wielkiej Brytanii,
 • upewnij się, że masz wystarczające ubezpieczenie na pokrycie domu w Hiszpanii lub jakiejkolwiek innej nieruchomości i jej zawartości.
 • jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kupujących jest podpisanie umowy, która – jak się zakłada – jest wyrazem zainteresowania planem budynku, podczas gdy jest on prawnie wiążącym dokumentem dotyczącym sprzedaży domu.
 • wreszcie – unikaj „ustawy o przejęciu gruntów w Walencji” uchwalonej w 1994 roku, mającej pomóc w budowaniu tanich mieszkań, ale czasem wykorzystywanej do zajmowania gruntów od właścicieli nieruchomości w celu wspierania rozwoju nowych osiedli. Co gorsza, robi się to bez rekompensaty dla właściciela, który został pozostawiony z pustą kieszenią.

Niemniej jednak wielu emigrantów z powodzeniem przenosi się do Hiszpanii, która jest pięknym krajem, z dużą ilością słońca, bogatym dziedzictwem i wspaniałymi krajobrazami śródlądowymi oraz przybrzeżnymi. Jeśli dokładnie się przygotujesz, będziesz mieć niezbędne środki finansowe i zatrudnisz dobrego prawnika, nie powinieneś mieć problemów z przeprowadzką z Anglii do Hiszpanii.