Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – transport


Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii wiąże się z przystosowaniem się do życia w zupełnie innej części Europy. Sprawdźmy, jak na południu wygląda transport publiczny.

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – jazda samochodem

Jazda samochodem może stać się ulubionym środkiem transportu, po przeprowadzce z Anglii do Hiszpanii. Kraj obfituje bowiem w spektakularne krajobrazy, przy jednocześnie rzadkich problemach (korkach) na drogach, jednak ograniczenia prędkości często się zmieniają.

Nigdy nie prowadź samochodu po jakimkolwiek spożyciu alkoholu, bo to prosta droga do hiszpańskiego więzienia. Tam dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 na mg (co odpowiada jednemu małemu piwu), natomiast dla młodych kierowców (z prawem jazdy poniżej dwóch lat), ten limit wynosi ledwie 0,1 mg.

Dokumenty, które musisz mieć przy sobie:

  • Dokument ubezpieczenia,
  • Prawo jazdy,
  • Dokumenty rejestracyjne pojazdu.

Akcesoria, które trzeba mieć w samochodzie:

  • Trójkąt ostrzegawczy w razie wypadku,
  • Kamizelki odblaskowe (użytkownicy muszą zawsze mieć przy sobie zapasową parę),
  • Zalecany jest zestaw pierwszej pomocy,
  • Regulator reflektorów,
  • Zapasowe żarówki.

Zakazane przedmioty w samochodzie:

  • Wykrywacz radarów

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – transport publiczny

Hiszpania ma kompleksowy system transportu publicznego – ale uzyskanie pisemnego harmonogramu może być trudne. Rzeczywiście często nie ma rozkładów jazdy, a sama częstotliwość zależy od dnia, godziny i trasy.

Większość autobusów jest przystosowana dla wózków inwalidzkich. Istnieje szereg biletów z ulgami, w zależności od miasta. Zazwyczaj wsiadasz do autobusu z przodu i wysiadasz z tyłu. Istnieją również wydajne autobusy dalekobieżne.

Większe miasta mają systemy podziemne – jeden w Madrycie jest jednym z najlepszych na świecie. Podróż metrem jest szybka i bezpieczna – a na stacjach dostępne są mapy. W Hiszpanii istnieje również rozległa sieć kolejowa i jeśli chcesz, możesz dokonać rezerwacji online.

Taksówki znajdują się we wszystkich miastach – możesz je zarezerwować wcześniej, jeśli chcesz i wyznaczyć kierowcę płci męskiej lub żeńskiej. Dostępne są również usługi promowe, w tym z Kadyksu na Teneryfę.

Rowery miejskie

Ten pomysł jest wciąż całkiem nowy: możesz odebrać rower w wyznaczonym miejscu i zostawić go po zakończeniu jazdy. Nadal występują problemy ze znalezieniem punktów „zrzutu”, ale system cały czas rośnie. Opłaty naliczane są od godziny odbioru do godziny zakończenia przejażdżki. Odbywa się to w tradycyjny sposób, poprzez rejestrację karty debetowej/kredytowej.