Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – życie towarzyskie


Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii to w wielu aspektach spora zmiana. Jak wygląda zatem życie towarzyskie w kraju na Półwyspie Iberyjskim?

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – język hiszpański

Nauka języka narodowego może być jednym z kluczowych punktów uczestnictwa w życiu społecznym na Półwyspie Inberyjskim, który trzeba wziąć pod uwagę podczas przeprowadzki z Anglii do Hiszpanii. Jedynym językiem urzędowym w całej Hiszpanii jest hiszpański lub kastylijski. Inne języki mają status urzędniczy w określonych częściach Hiszpanii, a także w wielu innych, nieoficjalnych kulturach oraz dialektach. Prawie każdy może mówić po kastylijsku jako swoim podstawowym (89%), albo drugim językiem. Dla około 9% Hiszpanów pierwszym językiem jest kataloński lub walencki, galicyjski – 5% i baskijski – 1%. Wszystkie te są przedmiotem zainteresowania wydawniczego i medialnego, a w przypadku katalońskiego i galicyjskiego są to główne języki używane przez regionalne i lokalne władze katalońskie oraz galicyjskie.

Istnieje również wiele dialektów w całym kraju – ale ponieważ prawie wszyscy mówią i rozumieją kastylijski, to mogą dość łatwo komunikować się ze sobą.

Wielu Hiszpanów może odczuwać niechęć do języka angielskiego, jednak na ogół są bardzo pomocni, nawet jeśli próbujesz tylko mówić w miejscowym języku. Odrobina hiszpańskiego otworzy możliwości, zwłaszcza gdy zejdziesz z utartych szlaków turystycznych. Młodsze osoby częściej rozmawiają po angielsku, ponieważ wielu z nich musi uczyć się go w szkole.

Wspaniałą rzeczą jest to, że jeśli masz dzieci, które z natury dość łatwo przyswajają języki, to jeśli Twój hiszpański nie jest bardzo dobry, wkrótce one będą mogły tłumaczyć niezrozumiałe dla Ciebie kwestie.

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – życie towarzyskie

Rodzina i przyjaciele są bardzo ważni dla większości Hiszpanów. Relacje mogą być nieformalne, z dużą ilością pocałunków i uścisków. Godziny posiłków są trochę odmienne – obiad wprawdzie jest o porze 13:30 – 15:30, ale kolacja dopiero w godzinach 21:00 – 23:00. Zobaczysz wiele różnic z brytyjskimi standardami, także wśród u dzieci, co oczywiście raczej nie można zaliczyć do minusów przeprowadzki z Anglii do Hiszpanii. Jedzenie poza domem ze znajomymi to popularne rozrywki.

Życie nocne jest legendarne. Bary i kluby nocne naprawdę pozostają otwarte przez całą noc i są ważnym czynnikiem ekonomicznym w gospodarce kraju. Istnieje również wiele popularnych festiwali, w większości opartych na tradycjach religijnych, choć niektóre bardziej barbarzyńskie praktyki zanikają. Znajdziesz dużą różnicę między życiem nocnym w miastach i regionach turystycznych a spokojniejszymi, śródlądowymi częściami Hiszpanii. Niektóre z nich są bardzo piękne z ciekawą architekturą i fascynującą historią. Warto zejść z utartych szlaków, aby zobaczyć inną Hiszpanię niż ta, którą znamy. Hiszpania ma bogatą historię kulturalną – w tym takich artystów, jak Velázquez, Picasso i Dali. Hiszpański taniec flamenco jest znany na całym świecie, a kilku reżyserów, takich jak Luis Buñuel, zyskało międzynarodowe uznanie.

Przeprowadzka z Anglii do Hiszpanii – informacja turystyczna

Centra informacji turystycznej dysponują dość dużą ilością informacji na temat odwiedzanych miejsc. Lokalna biblioteka zapewni wiele szczegółów dotyczących kultury, takich jak teatr, muzyka, sztuka i oczywiście wystawy na takie tematy, jak szycie koronek, rzeźba, czy architektura. Z dala od głównych centrów turystycznych znajdziesz Hiszpanów przyjaznych i pomocnych. Nie powinieneś mieć problemu z nawiązywaniem przyjaźni. Chociaż na początku proces ten może się wydawać nieco powolny, to nauka hiszpańskiego będzie kluczowym czynnikiem w rozwoju.