Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Niemiec. Co z ubezpieczeniem?


Po przeprowadzce do Niemiec znajdziesz dobrze uporządkowany, czysty kraj, w którym jeśli będziesz mieszkać i dostosujesz się do przepisów, to również Ci pomoże. Jak uzyskać ubezpieczenie społeczne w Niemczech?

Każdy, kto jest zainteresowany przeprowadzką z Anglii do Niemiec, musi wiedzieć, jak uzyskać ubezpieczenie społeczne i inne zabezpieczenia. Chociaż krajowy system ubezpieczeń społecznych może być dość skomplikowany, to da się zrozumieć działanie tego procesu. Około 90% ludności kraju uczestniczy w programie zabezpieczenia społecznego, obejmującego szereg świadczeń, takich jak pomoc socjalna, ubezpieczenie od wypadków przy pracy i opieka pielęgniarska.

Przed wyjazdem i przeprowadzką do Niemiec pamiętaj o tym fakcie poinformować Departament Pracy i Emerytur, który jest w stanie udzielić Ci dalszych porad.

Przeprowadzka z Anglii do Niemiec – ubezpieczenie społeczne

Niemiecki system zabezpieczenia społecznego jest obowiązkowy, a składki zależą od Twoich zarobków. Zostaną one potrącone automatycznie z Twojego wynagrodzenia, jeśli będziesz pracował jako zwykły pracownik. Większość osób prowadzących działalność na własny rachunek w tym kraju, również przyczynia się do różnych funduszy ubezpieczeniowych, aby mogły otrzymywać maksymalne świadczenia.

Każdy potrzebuje ubezpieczenia społecznego, w tym emigranci. Na przykład, jeśli przeprowadzasz się z rodziną do Niemiec, możesz ubiegać się o zasiłek dla dzieci (Kindergeld) , a jeśli otrzymujesz świadczenia emerytalne po dłuższej pracy w kraju, możesz skorzystać z tych świadczeń nawet jeśli przejdziesz na emeryturę za granicą. Upraszczając, każdy, kto wpłaca składki na niemieckie ubezpieczenie społeczne i zabezpieczenia, otrzyma świadczenia.

Rodzaje ubezpieczeń społecznych i zabezpieczeń w Niemczech

Ubezpieczenia społeczne w Niemczech dzielą się na trzy kategorie: świadczenia podatkowe, fundusze socjalne, w których koszty ponoszą pracownicy i pracodawca, oraz fundusze opłacane wyłącznie przez pracodawcę. W przypadku świadczeń finansowanych przez pracodawcę najistotniejsze jest Unfallversicherung lub ubezpieczenie od wypadków przy pracy. Obejmuje to ubezpieczenie od chorób związanych z pracą, a także wypadków, które powstają w drodze do pracy.

Wspólne korzyści pracodawcy i pracownika

Najdroższe aspekty niemieckiego zabezpieczenia społecznego to świadczenia emerytalne i zdrowotne, więc są one dzielone na pracownika i pracodawcę. Pracownicy muszą ponieść 9,8%, które jest uzyskiwane z dochodu brutto i przekazywane do funduszu emerytalnego. Składka na opiekę pielęgniarską wynosi 9,975%, a ubezpieczenie zdrowotne 7,3% i pracodawcy są zobowiązani do wniesienia takiego samego odsetka.

Z wyjątkiem samozatrudnionych, składki na ubezpieczenia społeczne w Niemczech są automatycznie odejmowane od wynagrodzeń pracowników. Dowiesz się o swoim udziale finansowym, sprawdzając odcinek wypłaty, w którym jest to opisane. Jeśli wpłaciłeś odpowiednie składki ubezpieczeniowe, otrzymasz niemal 67% swoich dochodów (średnia netto) na emeryturę.

Chociaż system wydaje się skomplikowany, to jest logiczny, a kiedy znasz właściwe pytania – w zależności od tego, czy zamierzasz pracować jako pracownik w Niemczech, być samozatrudnionym, czy po prostu przejść na emeryturę – zawsze jest ktoś gotowy do pomocy. Jeśli zdecydowałeś się zamieszkać w Niemczech, poświęć trochę czasu, aby starannie zaplanować przeprowadzkę z Anglii.