Skip to main content

Przeprowadzka z Anglii do Niemiec – jak zaoszczędzić pieniądze?


Kilka drobnych szczegółów może zadecydować, że na przeprowadzkę z Anglii do Niemiec wydamy mniej pieniędzy, niż w przypadku działań w ostatniej chwili.

Kilka przewidzianych wcześniej sytuacji może uchronić portfel przed nadmiernymi wydatkami.

Przeprowadzki z Anglii do Niemiec – oszczędzanie pieniędzy

Po przeprowadzce z Anglii do Niemiec bez wątpienia będzie to ważna kwestia – nikt nie lubi wydawać więcej, niż jest to konieczne. Jednak przejście na zupełnie „tanie” może okazać się droższe w dłuższej perspektywie, chyba że starannie wszystko zaplanujesz, albo po prostu będziesz miał szczęście. Ostrożne planowanie przeprowadzki może nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także czas i kłopoty.

  • Prawdopodobnie będziesz komunikować się z wieloma różnymi osobami: za pomocą telefonu, e-mailem itp. Prowadź na tę okoliczność rejestr, wpisując datę, godzinę, z kim rozmawiałeś i jakie będą dalsze działania. Stwórz pliki na komputerze, jeden na e-maile i notatnik, zamiast luźnych kawałków papieru. To może zaoszczędzić czas.
  • Wyrzuć wszystko, czego nie używasz, ani nie potrzebujesz. Po co zawracać sobie głowę transportem śmieci? Koszty transportu związane z relokacją są bezpośrednio związane z wielkością, więc największą oszczędnością może być po prostu uporządkowanie swoich rzeczy, na te użyteczne i na te „do śmieci”.
  • Zdecyduj się wcześniej na firmę przeprowadzkową. Przedstawiciele firmy będą w stanie zapewnić Ci najlepsze materiały do ​​pakowania i porady. Jeśli zdecydujesz się zrobić to wszystko sam – będziesz musiał wynająć ciężarówkę, spisać wszystkie swoje rzeczy do odprawy celnej, sprawdzić parkingi na obu końcach podróży, a także wykonać całą ciężką pracę.

Przeprowadzka z Anglii do Niemiec – wymiana walut, podatki, ubezpieczenie

  • Można wiele stracić podczas wymiany pieniędzy, bez wcześniejszego rozeznania się na rynku walutowym. Istnieją międzynarodowe banki, które mogą zająć się tym za Ciebie, lub też możesz po prostu poprosić bank w Wielkiej Brytanii, aby płacił rachunki i otworzył konto bankowe na nowy, niemiecki użytek.
  • Jeśli korzystasz z karty kredytowej, upewnij się, że nie ma żadnych ukrytych kosztów, gdy korzystasz z niej za granicą – w ten sposób można łatwo ułożyć swoje wydatki.
  • Musisz powiadomić HMRC. Możesz spotkać się z nieprzyjemną niespodzianką, jeśli nie poinformujesz organów podatkowych o swojej przeprowadzce. Jeśli masz oszczędności – prawdopodobnie najlepiej będzie uzyskać profesjonalną poradę na temat przeprowadzki.
  • Ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego nie da się uniknąć – w dodatku leczenie jest bardzo drogie. Mogą przysługiwać Ci świadczenia – na Twoje dzieci, na emeryturę, ale będziesz musiał uważnie się temu przyjrzeć. Twój pracodawca będzie dzielić koszty, więc porozmawiaj z nim i upewnij się, że rozumiesz co musisz zrobić, co musisz zapłacić i jakie świadczenia będą Ci przysługiwać.
  • Jeśli mówisz po niemiecku, będzie to ogromna zaleta. Kolejnym plusem może być też fakt posiadania w Niemczech przyjaciół, którzy mogą Ci pomóc z drobnymi sprawami w obcym kraju. Powiedzą Ci, w co powinieneś zaopatrzyć się już w Wielkiej Brytanii (z zastrzeżeniem kosztów transportu), a co najlepiej kupić w Niemczech.
  • Niemcy są krajem dobrze uporządkowanym, dlatego nie warto działać wbrew prawu i ryzykować karami.
  • Przed przeprowadzką z Anglii do Niemiec upewnij się, że Twoje zwierzęta są odpowiednio przygotowane – tj. dokumenty, szczepionki przeciw wściekliźnie i wszystkie inne wymagania. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zaplanować podróż i nie rezerwować ofert w ostatniej chwili, które są znacznie droższe.