Skip to main content

Przeprowadzka z UK do Belgii – jak wygląda opieka medyczna?


Czy przeprowadzka z UK do Belgii będzie wiązała się ze znacznymi zmiana w systemie opieki medycznej? Wiele spraw wygląda podobnie.

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej opieki medycznej, uzyskaj specjalne dokumenty jeszcze przed wyjazdem – albo wypełnij formularz SR2 lub SR1, jeśli nie miałeś czasu na uzyskanie pozwolenia. Można je uzyskać od europejskiego transgranicznego zespołu opieki zdrowotnej NHS England.

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii do Belgii

Ułatwisz sobie życie, jeśli przygotujesz swoją dokumentację medyczną przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii do Belgii.

Twój lekarz ogólny będzie miał podsumowanie zapisów komputerowych – zapytaj go, czy możesz mieć kopię. Dokumentacja medyczna jest z mocy prawa dostępna.

Jeśli te notatki obejmują kilka stron, użyj np. markera, aby nakreślić ważne kamienie milowe lub zrobić krótkie podsumowanie. Upewnij się, że masz listę swoich leków i rozsądne zapasy. Zrób kopię takich zapisów, aby dać swojemu nowemu lekarzowi z Belgii. Jeśli bierzesz udział w rządowych programach zdrowotnych, takich jak rutynowe badania piersi, upewnij się, że wiesz, kiedy są najbliższe.

Jeśli posiadasz złożone notatki szpitalne, możesz je uzyskać – kosztuje obecnie 50 funtów, chyba że upłynie 40 dni od ich sporządzenia, a wtedy powinny być już bezpłatne. Musisz zabrać ze sobą oryginalne dokumenty. Jeśli zamierzasz poprosić o notatki pocztą, będziesz musiał uzyskać dokumenty potwierdzone przez odpowiednią osobę, co może być łatwiejsze w Wielkiej Brytanii. Będziesz potrzebował dwóch rodzajów identyfikacji, np.:

  • akt urodzenia,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • karta medyczna.

Potrzebujesz również potwierdzenia adresu – poprzez jedno z poniższych:

  • wyciąg bankowy,
  • rachunek za media,
  • zaświadczenie podatkowe.

Co robić po przeprowadzce z UK do Belgii?

Musisz zarejestrować się u lekarza, który jest odpowiednikiem brytyjskich lekarzy rodzinnych. Może się okazać, że w Belgii lekarz prowadzi swoją praktykę bez pomocy pielęgniarek, recepcjonistek, pracowników służby zdrowia lub kogokolwiek innego. Prowadzi własną dokumentację – która może, ale nie musi, znajdować się na komputerze, archiwizuje notatki, umawia się na spotkania, zbiera pieniądze i wszystko inne. Jest możliwe, że notatki otrzymasz osobiście, chociaż listy trafiają również bezpośrednio do Twojego lekarza, tak jak w Wielkiej Brytanii.

Ubezpieczenie medyczne

Ubezpieczenie zdrowotne – Mutuelle lub Mutualities działają jako agencje zbiorowe. Po zarejestrowaniu się wysyłają Ci dowód tożsamości z ubezpieczeniem społecznym (SIS), który jest potrzebny do wszystkich kontaktów medycznych i recept w aptece. Możesz zapłacić ponadto za dodatkowe poziomy ochrony, np. przyjęcia do szpitala.

Twój formularz P111, o który ubiegasz się w Wielkiej Brytanii, obejmuje podstawową opiekę, ale system belgijski opiera się na ubezpieczeniu i to dzięki nim otrzymasz zniżkę na receptę i opiekę medyczną.

Odwiedzanie szpitala lub kliniki

Wizyta w szpitalu bądź klinice może być na początku zniechęcająca, zwłaszcza jeśli nie wiadomo jakim językiem trzeba będzie się posługiwać. Mimo wszystko wiele placówek jest dwujęzycznych, a więc uda się porozumieć w języku angielskim.

Twoim pierwszym przystankiem będzie rejestracja. Miej przy sobie swój SIS i dowód osobisty, a także kartę kredytową lub gotówkę.