Skip to main content

Przeprowadzka z UK do Francji — praca


Przeprowadzka do Francji może okazać się bardzo problematyczna, jeśli nie uda się znaleźć pracy odpowiednio szybko. W takiej sytuacji należy jeszcze przed przeprowadzką zapoznać się z rynkiem pracy, zapotrzebowaniem na pracowników w obrębie Twojego stanowiska i kompetencji oraz zapoznać się z potencjalnymi wymaganiami przyszłych pracodawców.

Co jest potrzebne na start, aby znaleźć pracę we Francji?

Znajomość języka francuskiego jest umiejętnością praktycznie niezbędną, jeśli chcemy pracować na jakimkolwiek stanowisku we Francji. O ile w większych miastach takich jak Paryż czy Marsylia dostępnych będzie dużo stanowisk anglojęzycznych ze względu na wysokie zapotrzebowanie, tak w mniejszych miastach może być o to zdecydowanie trudniej. Francuzi mają też dość nieprzyjemne podejście do mieszkających w ich kraju osób nieznających ani słowa w ich języku.

Obywatel Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu może mieszkać i pracować we Francji bez konieczności posiadania odpowiedniej wizy, a także posiadają takie same prawa pracownicze jak obywatele Francji, z wyjątkiem niektórych pozycji w publicznej administracji.

Sytuacja między Anglią i Francją po opuszczeniu przez UK Unii Europejskiej zmieniła znacznie funkcjonowanie obywateli tego państwa mieszkających i pracujących na terenie Francji. Jeśli pracują tam poniżej 90 dni od czasu Brexitu, nie potrzebują oni długoterminowej wizy, a jedynie zezwolenia na pracę. Powyżej 90 dni są jednak traktowani jak obywatele każdego państwa poza Unią Europejską — potrzebują oni odpowiednich wiz, aby pracować we Francji.

Obszary pracy z niedoborem pracowniczym

Wiele obszarów roboczych we Francji posiada mniej pracowników, niż potrzebuje, w związku z czym oferty na danych stanowiskach pojawiają się na rynku pracy praktycznie bez przerwy. Jeśli jesteś wykwalifikowany w jednej z tych dziedzin, nie powinieneś mieć żadnego problemu ze znalezieniem pracy w szybkim tempie.

We Francji jest obecnie potrzeba zapełnić następujące stanowiska:

  • specjaliści STEM (nauka, technologia, inżyniera oraz matematyka)
  • weterynarze
  • służba zdrowie
  • elektrycy
  • stolarze
  • geodeci
  • specjaliści ICT (teleinformatyka)
  • budowlańcy

Jest również wiele stanowisk pracy w turystyce, sprzedaży, opiece oraz na wielu innych stanowiskach, gdzie jest bardzo duży przepływ pracowników, to jest np. na produkcji.

Kultura pracy we Francji

We Francji utrzymany jest ścisła hierarchia pracownicza, gdzie każdy pracownik zna swoje miejsce i powinien się go trzymać. Nawet stoły na spotkaniach firmowych ułożone są względem pozycji danego pracownika w firmie. Będzie też bardzo mało okazji, aby porozmawiać bezpośrednio z kimś z wyższego stanowisko, ze względu na ciężko pracujące sekretarki, których zadaniem jest nie przeszkadzać szefowi oraz jak najmniej ludzi dopuszczać do faktycznej rozmowy z nim.

I chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco straszne, szybko można zauważyć, że jest to bardzo efektywna kultura pracy, gdzie wszelkie negocjacje prowadzone są spokojnie i formalnie, a każdy cel jest długoterminowy oraz dokładnie planowany. We francuskich firmach wszystko działa sprawnie jak w zegarku, dlatego każdy pracownik, będący częścią tegoż metaforycznego zegarka, musi pracować na swojej pozycji jak najlepiej.

Pamiętać jednak należy o tym, że bardzo wiele zależy od pracodawcy i jego własnych zasad ustalonych w firmie. Dobrze jest jednak posiadać wgląd w rynek oraz kulturę pracy we Francji całościowo.