Skip to main content

Przeprowadzka z UK do Holandii – kultura holenderska


W kulturze holenderskiej są elementy kojarzące się wyłącznie z tym regionem. Co zatem można spotkać po przeprowadzce z UK?

Z jakim językiem spotkamy się w Holandii, po przeprowadzce z UK?

Językiem urzędowym jest niderlandzki, którego używa około 90% populacji. 453 tysiące osób, czyli 2,2% populacji, mówi po fryzyjsku, jako swoim pierwszym języku. Głównie w północnej prowincji Fryzji, gdzie jest uznawany za język urzędowy.

Istnieje kilka dialektów dolnosaksońskich, uznanych za języki regionalne w północno-wschodniej części. W Limburgii istnieją różne dialekty regionalne, stosowane w południowo-wschodniej części kraju. Turecki i arabski są również używane w Holandii, każdy przez około 0,6% populacji. Wszystko to sprawia, że ​​kultura holenderska jest dość zróżnicowana.

Angielski jest językiem urzędowym w specjalnych gminach – Saba i Sint Eustatius (wyspy BES/Bonaire na Karaibach). W Holandii istnieje tradycja uczenia się języków obcych: około 89% całej populacji dobrze zna język angielski, 70% niemiecki, 29% francuski i 5% hiszpański.

Przeprowadzka z UK – kultura i tradycje w Holandii

Tulipany, lukrecja, ser i rowery: to niektóre znane cechy holenderskiej kultury. A jakie są tradycje?

  • Elfstedentocht – to jazda na łyżwach w jedenastu miastach Fryzji (prowincja w Holandii) o długości około 200 kilometrów. Co roku o tym, czy wszystko odbędzie się zgodnie z planem, zależy od warunków pogodowych: na wodzie powinno być wystarczająco dużo lodu i nie za dużo śniegu. Ostatnia pełna trasa odbyła się w 1997 roku.
  • Krokiety i frikandele – to typowe holenderskie przekąski. Można zrobić w domu lub zamówić w barze.
  • Jedzenie śledzia – w Holandii jest wiele stanowisk rybnych, gdzie zawsze znajdziesz smacznego śledzia. Zanurz najpierw holenderskiego śledzia w sosie, a następnie zjedz rybę, trzymając ją w dłoni za ogonek.
  • Gofry.
  • Frytki z sosem orzechowym, majonezem i cebulą = patat oorlog – „Patat Oorlog” nie jest oczywiście typowo holenderskie, ale same frytki już tak. Zamawianie tego typu rzeczy na obiad jest tutaj normalne. W Holandii czasami jedzą też frytki z sosem jabłkowym i majonezem!
  • Gulasz – typowym holenderskim daniem jest gulasz. Dzięki niemu ziemniaki i warzywa są gotowane i przygotowywane razem. To danie jest zwykle podawane z wędzoną kiełbasą, klopsikami lub bekonowym stekiem, a na środku jest robiony otwór na sos.
  • Rower – typowa cecha holenderskiej kultury. W Holandii jest ich więcej niż ludzi. Mieszkańcy często korzystają z roweru, ponieważ muszą gdzieś się dostać. Znanym zjawiskiem są szlaki rowerowe i tunele w całym mieście. Nawet w szkole podstawowej uczniowie muszą zdać ogólnokrajowy egzamin drogowy na rowerze.
  • Dzień Króla – sporym świętem w kulturze holenderskiej jest Dzień Króla. Świętowanie urodzin króla to wielkie wydarzenie i prawie wszyscy noszą wówczas pomarańczowy kolor. Organizowanych jest kilka festiwali i wszyscy w ten dzień mają wolne od pracy.