Skip to main content

Przeprowadzka z UK do Holandii – transport, podatki, opłaty za media


Przeprowadzka z Anglii do Holandii wiąże się m.in. z wejściem w inny system podatkowy oraz różniące się opłaty za media – prąd, wodę, czy gaz.

Media w Holandii

Kiedy uda Ci się znaleźć nową przestrzeń życiową w Holandii, prawdopodobnie będziesz musiał sam zawrzeć wszystkie umowy na usługi komunalne. Czasami przestrzeń mieszkalna jest wyposażona we wszystkie media, ale nie jest to wyraźnie wymienione w umowie najmu. Musisz sam podłączyć wszystkie (takie jak woda z kranu, prąd i gaz) do swojego adresu.

W Holandii jest tylko kilku dostawców wody, z których każdy obejmuje określony obszar kraju. Kiedy więc go szukasz, Twój kod pocztowy powie Ci, z którą firmą się skontaktować.

Aby zobaczyć, która firma wodociągowa obejmuje Twój obszar, odwiedź Vewin.nl. Podając swój kod pocztowy, możesz od razu zobaczyć, która firma może dostarczyć wodę w kranie na Twój adres.

Przeprowadzka z Anglii do Holandii a podatki

Tak jak gdziekolwiek indziej, tak i mieszkając w Holandii będziesz musiał płacić podatki. Rodzaj podatków, które będziesz musiał zapłacić, zależy od Twojej osobistej sytuacji. Na przykład, jeśli jesteś właścicielem domu, będziesz musiał płacić inne podatki niż w przypadku wynajmu danego miejsca. Aby dowiedzieć się, które podatki Cię dotyczą, zajrzyj na stronę Belastingdienst.nl.

Oprócz podatków, które musisz zapłacić Belastingdienst, będziesz także musiał również płacić lokalne zobowiązania. Więcej informacji znajdziesz np. na stronie swojego miasta.

Transport w Holandii po przeprowadzce z UK

Po przeprowadzce z UK do Holandii przekonasz się, że transport jest bardzo dobrze zorganizowany i utrzymany. Obywatele holenderscy płacą wiele podatków, a duża część z nich jest wykorzystywana na utrzymanie wszystkich dróg w kraju. Jeśli posiadasz samochód, musisz płacić podatki drogowe, zwane wegenbelasting.

Podczas parkowania samochodu musisz najpierw dowiedzieć się, czy znajdujesz się w strefie płatnego parkowania. W niektórych obszarach możesz parkować za darmo, ale w innych (głównie w centrach miast) będziesz musiał zapłacić za parking uliczny lub znaleźć płatny garaż. Za pomocą znaków drogowych możesz łatwo rozpoznać obszary, w których musisz zapłacić za parkowanie na ulicy.

Innym popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji parkingowej, którą można pobrać na smartfona. Jest to o wiele wygodniejsze niż szukanie parkometru. Najpopularniejsze aplikacje parkingowe używane w Holandii to:

  • Parkmobile – IOS / Android
  • Yellowbrick – IOS / Android
  • Park-Line – IOS / Android

Nawet jeśli nie posiadasz samochodu, przekonasz się, że przejście z punktu A do B w Holandii nie stanowi żadnego problemu. Krajowy system transportu publicznego jest bardzo łatwy w użyciu i zabierze Cię prawie wszędzie, gdzie musisz się udać. Wśród wielu opcji transportu publicznego (w skrócie Openbaar Vervoer lub „OV”) znajdują się pociągi, tramwaje, autobusy, metro, a w niektórych miejscach nawet autobusy wodne znane jako veerponten.

Przeprowadzka z Anglii do Holandii to jedno, ale planowanie podróży to coś zupełnie innego. Zawsze najlepiej jest planować z wyprzedzeniem. W holenderskim internecie jest kilka miejsc, dzięki którym można znaleźć pomoc w planowaniu podróży. Jedną z takich witryn jest 9292.nl. Planowanie trasy zapewnia najlepszy i najszybszy sposób podróży do miejsca docelowego. Podaje także informacje o cenie, przystankach pośrednich i trasach alternatywnych w przypadku opóźnienia.

Aby skorzystać z systemu transportu publicznego w Holandii, potrzebujesz OV-chipkaart. Jest to karta wyglądająca jak karta kredytowa lub karta debetowa, którą można kupić na stacji kolejowej lub w internecie. Możesz ją załadować na wszystkich stacjach kolejowych i stacjach metra oraz online i w niektórych sklepach.