Skip to main content

Opinie po przeprowadzce z UK do Polski


Powodów, dla których Polacy chcą przeprowadzić się z Anglii do Polski jest wiele. Przeważają głównie względy rodzinne. Sprawdźmy jednak opinie po przeprowadzce do kraju nad Wisłą.

Przeprowadzka z UK do Polski

Wrażenia generalnie można podzielić pół na pół – będą zarówno pozytywne, jak i negatywne. Poniżej skupimy się jednak na dobrych odczuciach, jakie towarzyszyły po jakimś czasie od powrotu. – Anglia wyssała całą energię, dlatego podjęliśmy decyzję o powrocie do Polski. Oczywiście na Wyspach były pieniądze, jednak bez rodziny to jedyną atrakcją stawały się wyjścia na zakupy – mówi Kaja. – W Polsce, jeśli odpowiednio się poszuka, to znajdzie się przyzwoitą pracę, można żyć na podobnym standardzie co w UK. Wróciliśmy i bardzo się cieszymy – dodaje.

Powrót do Polski był najlepszą decyzją w moim życiu. Żyłam w Irlandii od szóstej klasy szkoły podstawowej, włącznie ze studiami. Wszyscy się dziwili, ponieważ miałabym dobrą pracę po skończeniu nauki, jednak życie dla obcokrajowców nie zawsze jest takie kolorowe. W Polsce po prostu czuję się jak w domu – docenia Iza. W podobnym tonie wypowiada się także Sławek. – Tożsamość jest czymś więcej, niż posiadanie pieniędzy. Nieważne, czy jest to Anglia, Irlandia, Szwecja, Norwegia, czy Dania – zawsze będziemy poza swoim krajem, poza swoim domem, którego po jakimś czasie bardzo brakuje. Oczywiście – miałem super pracę, wybudowałem nawet dom, ale zdałem sobie sprawę, że był to błąd, że ruszyłem się ze swoich rodzinny stron. Ojczyzna jest jak matka – mówi.

Niektórzy po swoim kilkuletnim pobycie w Anglii, wracają w nieco większym gronie do Polski. – Wróciłam z mężem obcokrajowcem. Oboje nie mieliśmy kłopotów ze znalezieniem pracy i choć przeprowadziłam się w zupełnie inny rejon kraju, niż moja rodzina, jednak zdobyliśmy nowych przyjaciół i czujemy się po prostu jak u siebie. Wiadomym jest, że nie każdy po powrocie się odnajdzie, dlatego potrzebna jest determinacja i organizacja, aby ułożyć sobie życie na nowo – podkreśla pani Katarzyna. – Znam dwie osoby, które zdecydowały się na przeprowadzkę do kraju, w tym jedna po dziesięciu latach mieszkania w Londynie. Kupili w Polsce mieszkanie i wygląda na to, że nie żałują decyzji. Emigracja wiąże się często z tym, że nie ma kto pomóc przy dzieciach, ponieważ rodzina jest daleko. Drugą stroną medalu są obawy o ponownie zaadoptowanie się w nowym-starym miejscu, jednak cały czas plusy bycia blisko swoich przeważa – dodaje Mateusz.

Przeprowadzka z UK do Polski – najważniejsza rodzina

Jak się okazuje, na przeprowadzkę z UK do Polski można się zdecydować z uwagi na zbyt wysokie tempo życia na Wyspach. – Przyjaciółka wróciła po czterech latach i mówi, że teraz w kraju żyje jej się o wiele lepiej, ponieważ nie ma takie bieganiny, jak tam. Tutaj też ma pracę biurową i pensję na niezłym poziomie, ale to zasługa też zdobytym kwalifikacjom w Anglii. Z pewnością był to plus całego wyjazdu – informuje Żaneta. – Nie cierpię tamtejszej pogody, przez ciągły wiatr i deszcz nie mogłam się wyleczyć, non stop walczyłam z bólem głowy. Tęskniłam za domem, za Polską i za świadomością życia bliżej rodziny, z którą jestem bardzo związana – mówi Magdalena. – Wróciłam zatem po sześciu latach pobytu w UK, choć miała dobrze płatną pracę. Oszczędzałam, było mnie na wiele stać, jednak nie byłam szczęśliwa – dodaje.