Skip to main content

Przeprowadzka ze zwierzakiem – wszystko, co musisz wiedzieć


Przeprowadzki bywają stresujące – wie o tym większość ludzi. Niestety, zwierzaki na całą sytuację mogą reagować jeszcze bardziej emocjonalnie, niż ich właściciele. Nasi pupile z trudnością opuszczają miejsca, do których są przyzwyczajone, z trudnością także adaptują się do nowego środowiska. W poniższym artykule przedstawiamy garść porad, o których powinien wiedzieć każdy właściciel zwierzęcia w czasie przeprowadzki.

Bezpieczny transport pupila podczas przeprowadzki

Pierwszym krokiem do udanej przeprowadzki ze swoim czworonogiem jest ułożenie planu. Zdecyduj, kiedy i jak przetransportujesz swojego pupila. Jeśli to możliwe, unikaj przeprowadzek w środku lata lub w czasie dużych wydarzeń, które mogą być hałaśliwe i tłoczne. Wybierz bezpieczny dzień i czas, aby przeprowadzić się do nowego domu.

Na czas przeprowadzki Twój zwierzak powinien zostać umieszczony w specjalnym transporterze, który zagwarantuje mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także zapobiegnie ucieczce czworonoga. Pamiętaj, aby zabrać jego ulubione zabawki, a także zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Zmniejszy to dyskomfort pupila i sprawi, że cała podróż przebiegnie bez większych komplikacji.

Adaptacja zwierzęcia do nowego otoczenia

Po przeprowadzce kluczowe jest, aby pomóc zwierzęciu zaadaptować się do nowego otoczenia. Rozpocznij od spacerów po okolicy i zapoznania pupila z sąsiedztwem. Na pierwsze noce dobrze jest przygotować kennel, klatkę lub inne miejsce, w którym zwierzę będzie czuło się bezpiecznie. Z początku postaraj unikać przemieszczania się pupila po całym domu – może to być dla niego stresujące. Cały proces adaptacji powinien przebiegać powoli i stopniowo. Pamiętaj, że nic na siłę – zwierzę musi mieć także czas na odpoczynek i zabawę.

Po przeprowadzce do nowego miejsca, dobrze jest trzymać się wcześniejszego harmonogramu dnia – posiłki, spacery, zabawy i inne aktywności powinny odbywać się o tych samych porach, co w starym miejscu zamieszkania. Oszczędzi to zwierzęciu niepotrzebnego stresu związanego z dużą ilością zmian.