Skip to main content

Przeprowadzki z Anglii do Holandii – jak wygląda opieka medyczna?


Przeprowadzka z Anglii do Holandii to oczywiście wkroczenie w obcy system opieki medyczne, jednak kwestie związane np. z emeryturą mogą być wspólne.

Opieka medyczna w Holandii jest finansowana z holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest obowiązkowe. Niewywiązywanie się z tego może prowadzić do powstania rachunków z mocą wsteczną, a także grzywien. Możesz jednak wybrać ośrodek i rodzaj pakietu ubezpieczenia. Aby się zarejestrować potrzebujesz:

  • ID,
  • Dowód zamieszkania,
  • Dowód kompetencji finansowych.

W swoich dokumentach warto posiadać również wszelkie wcześniejszy zapisy medyczne. Warto dodać, że wielu lekarzy dobrze mówi w języku angielskim.

Przeprowadzka z UK do Holandii – jakość opieki medycznej

Holenderska opieka zdrowotna jest wysokiej jakości i porównywalna z opieką zdrowotną w innych krajach Europy Zachodniej. Mają nawet system oceniania Twojego lekarza lub specjalisty. Jeśli szukasz specjalisty, możesz to zrobić właśnie po ocenach i komentarzach.

Istnieją laboratoria diagnostyczne i specjaliści we wszystkich obszarach. Szpitale są dobrze wyposażone, istnieją szpitale położnicze i wiele innych klinik. W każdym większym mieście jest więcej niż jeden szpital. Małe miasta zawsze mają lokalnego lekarza, który może Ci pomóc. W weekendy i wieczory funkcjonuje linia alarmowa, pod którą można zadzwonić, aby skontaktować się z lekarzem.

Większość leków jest dostępna w aptekach, a czasem nawet w supermarketach. Może się jednak zdarzyć, że są one innej marki niż leki stosowane w innych krajach, a ceny są na ogół wyższe. Jeśli nie masz pewności, czy będą one zawierać konkretny lek, zalecamy zabranie dokumentacji do apteki.

Opieka w nagłych wypadkach

Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń na pogotowie (policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe) na numer krajowy 112. Na ten numer możesz zadzwonić bezpłatnie z telefonu płatnego lub dowolnego innego telefonu. Same medyczne pogotowie ratunkowe (w tym karetka pogotowia) nie jest bezpłatne.

Przeprowadzka z UK do Holandii – holenderski system opieki zdrowotnej

Holenderski sektor medyczny opiera się na systemie skierowań, w którym pacjenci muszą najpierw udać się do miejscowego lekarza. Specjaliści medyczni zwykle przyjmują tylko pacjentów, którzy zostali skierowani do nich przez lekarza ogólnego. Upewnij się, że jesteś ubezpieczony, w przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić cały rachunek. Zaleca się, aby najpierw skorzystać z kosztorysu przed skorzystaniem z usług medycznych. Ważne jest również, aby zadzwonić do lekarza w celu umówienia wizyty.

Przeprowadzka z UK do Holandii – emerytury w Holandii

Jeśli otrzymujesz emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy w Wielkiej Brytanii, możesz być uprawniony do finansowanej przez państwo opieki zdrowotnej opłacanej przez Zjednoczone Królestwo. Musisz złożyć wniosek o formularz S1 z Międzynarodowego Centrum Emerytalnego. Jeśli jesteś emerytem, ​​wysoce wskazane jest poinformowanie IPC o przeprowadzce do Holandii. Musisz zarejestrować swój S1 w urzędzie w Holandii – uprawnia to do EKUZ wydanego przez Zjednoczone Królestwo, co umożliwia dostęp do opieki medycznej w innych krajach EOG – w tym w Wielkiej Brytanii.

Holandia ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią, więc nie będziesz opodatkowany dwukrotnie – pod warunkiem, że urzędy skarbowe są świadome Twojej sytuacji.

Możesz zorganizować wypłatę emerytury bezpośrednio na Twoje konto bankowe w Holandii – i nadal korzystać z podwyżek tak, jakbyś mieszkał w Wielkiej Brytanii. Skontaktuj się z HMRC i dostawcami usług emerytalnych na długo przed przeprowadzką z UK do Holandii.

Jeśli pracowałeś, mieszkałeś lub pracujesz za granicą, musisz ubiegać się o emeryturę państwową za pośrednictwem właściwego organu kraju, w którym mieszkasz i pracowałeś.