Skip to main content

Sprawdź jak wygląda rynek pracy po przeprowadzce do Hiszpanii


Sprawdź jak wygląda rynek pracy po przeprowadzce do Hiszpanii

Czy trudno znaleźć pracę w Hiszpanii? To zależy od wybranego miejsca, poziomu języka hiszpańskiego i branży w której chcesz szukać zatrudnienia. W Hiszpanii dostępnych jest wiele ofert pracy, więc generalnie nie powinno być trudno znaleźć pracę. Warto jednak wziąć pod uwagę poziom konkurencji w niektórych branżach, a także różnice kulturowe, językowe i administracyjne, które mogą utrudnić poszukiwanie pracy w Hiszpanii.

Jak znaleźć pracę w Hiszpanii? 

Aby znaleźć pracę w Hiszpanii, należy skorzystać z oficjalnych stron internetowych poszukiwania pracy, takich jak InfoJobs, LinkedIn lub portal internetowy Servicio Público de Empleo Estatal (SEPE). 

Można również zapisać się do biur pośrednictwa pracy w Hiszpanii, które oferują dostosowane wyszukiwarki pracy i możliwości. 

Poza tym można skontaktować się z fundacjami lokalnymi, uniwersytetami lub instytucjami rządowymi w celu uzyskania informacji o możliwych lokalnych ofertach pracy.

Warto także rozejrzeć się wśród znajomych i rozpowszechniać informacje o szukaniu pracy. 

Przydatnym źródłem informacji są również lokalne ogłoszenia drobne w gazetach i Internecie.

Jaki rodzaj pracy najłatwiej znaleźć w Hiszpanii?

Do najłatwiejszych prac do znalezienia w Hiszpanii należy praca w turystyce, gastronomii, zaopatrzenia, logistyki, sprzedaży i obsłudze klienta, hotelarstwie i finansach. Przyjmowanie pracowników do prac sezonowych, takich jak uprawianie winogron, sadzenie drzew oliwnych i konserwacja ogrodów, również jest powszechne wewnątrz kraju. Osoby z doświadczeniem w tych dziedzinach i językiem angielskim mogą mieć szczególną przewagę na rynku pracy. 

Praca sezonowa w Hiszpanii 

Praca sezonowa w Hiszpanii to doskonała okazja do doświadczenia kultury hiszpańskiej, doskonalenia języka, nawiązywania nowych znajomości i poznawania nowych ludzi. Ze względu na ogromny wybór sezonowych ofert pracy w Hiszpanii, w przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich, możesz znaleźć pracę w większości branż. Ogłoszenia rekrutacyjne dotyczą zwykle sezonowych posad w turystyce, rolnictwie, rybołówstwie, hotelarstwie, gastronomii, handlu i przedsiębiorstwach transportowych. Jeśli jesteś Hiszpanem lub osobą posiadającą obywatelstwo Unii Europejskiej, nie musisz ubiegać się o work permit, aby móc pracować w Hiszpanii. Jeśli jednak pochodzisz spoza Unii Europejskiej, będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie na pracę. Większość pracodawców może Ci pomóc w tym procesie. Nawet jeśli obecnie pracujesz w innym kraju europejskim, nadal możesz ubiegać się o sezonowe oferty pracy w Hiszpanii. Przy czym, jeśli nie jest to miejsce zamieszkania, możesz mieć problem ze znalezieniem pracy. Zawsze możesz jednak poszukać firmy, która oferuje pracę zdalną, np. jako konsultant, handlowiec, redaktor lub tłumacz.

Praca dla studenta w Hiszpanii 

  • Praca sezonowa w hotelach i restauracjach: praca w hotelach i restauracjach to jedna z najlepszych możliwości dla studentów w Hiszpanii. W ten sposób można zarobić trochę dodatkowych pieniędzy i skorzystać z wakacji, jednocześnie zapoznając się z hiszpańską kulturą i językiem. 
  • Programy wymian studenckich: istnieje wiele programów wymiany studentów, w których uczestniczą studenci z Unii Europejskiej. Studenci z innych krajów są również mile widziani i istnieje wiele programów dostosowanych do ich potrzeb. 
  • Praca jako tutoring: wynajmowanie amerykańskiego tutoringu może być dla studentów zarówno wygodne, jak i dochodowe. Wysokorozwinięte firmy oferują stałe wynagrodzenia i wymagania dotyczące poziomu znajomości języka hiszpańskiego
  • Prace naukowo-badawcze: w Hiszpanii dostępne są szerokie możliwości pracy wyłącznie dla studentów, takie jak prace naukowo-badawcze. Są to świetne okazje, aby zdobyć cenne doświadczenie w dziedzinie, takiej jak biznes, technologia i medycyna. 
  • Praca jako tłumacz: jeśli student ma dobrą znajomość języka hiszpańskiego, może wynająć się jako tłumacz na różnych imprezach, konferencjach i targach. Możliwości są nieograniczone i mogą być sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego.

Praca w Hiszpanii po przeprowadzce

Hiszpania oferuje wiele możliwości zatrudnienia, od wielkich miast do mniejszych miejscowości. Wielu turystów odwiedzających Hiszpanię rekrutuje się do pracy sezonowej, takiej jak kelnerstwo, sprzątanie pokoi hotelowych lub praca w sklepie spożywczym, ale pozostałe stanowiska są również dostępne, w tym zawody związane z branżą IT, edukacją, finansami i księgowością, żywnością i napojami, produkcją i budownictwem, a także pracą w administracji publicznej.