Skip to main content

Transport roślin podczas przeprowadzki


Rośliny to elementy, które potrafią odmienić oblicze każdego wnętrza. Ich piękny wygląd często jest skutkiem odpowiedniej pielęgnacji i poświęconego na nie czasu – nic więc dziwnego, że wiele osób przywiązuje się do swoich roślin. Stojąc w obliczu przeprowadzki pojawia się zagwostka: co zrobić, aby wyhodowane przez nas okazy bezpiecznie dotarły do nowego miejsca? Jeśli powyższe pytanie od dłuższego czasu odbija się echem i w Twojej głowie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jak przygotować rośliny do transportu?

Przeprowadzka to złożony proces, który często szykuje wiele niespodzianek po drodze. Z tego powodu nie warto niczego odkładać na ostatnią chwilę, by móc na spokojnie podejść do bieżących problemów. 

Rośliny dobrze jest zacząć przygotowywać odpowiednio wcześnie do przeprowadzki. Przynajmniej na dwa tygodnie do miesiąca przed tym wydarzeniem, przesadź wszystkie okazy z ozdobnych, ceramicznych donic do tych lżejszych – plastikowych. Ułatwi to proces transportu i uchroni nas przed niepotrzebnymi stratami. Donice zabezpiecz odpowiednio folią bąbelkową.

Łodygi i liście większych roślin delikatnie podwiąż, by nie połamać ich w podróży. Z kolei mniejsze okazy możesz spakować do osobnych kartonów, zabezpieczając je odpowiednio folią i wypełniaczem – na przykład zwiniętymi gazetami. Uchroni to roślinę przed przemieszczaniem się i ewentualnym uszkodzeniem. Pamiętaj, by karton pozostawić otwarty! Ponieważ rośliny są z reguły delikatne, dobrze je spakować jako ostatnie, a wypakować jako pierwsze.

Jakie auto do transportu roślin?

Transport roślin nie będzie trudnym wyzwaniem, jeśli zadbamy o właściwy środek lokomocji. Najważniejsze, by był wystarczająco duży i zapewnił swobodę gałęziom i liściom. Istotnym elementem wyposażenia jest także klimatyzacja, która pozwoli utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz pojazdu. Jeśli korzystamy z usług firmy przeprowadzkowej, zapytajmy ich o model auta z okienkiem, które wpuści do środka trochę promieni słonecznych. 

Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić trasę – jeśli jest ona wyboista i pełna przeszkód w postaci progów zwalniających, koniecznie upewnij się, że wszystkie rośliny zostały odpowiednio przymocowane wewnątrz pojazdu. Taka profilaktyka zapewni im bezproblemowy transport do nowego miejsca zamieszkania.