Skip to main content

Wynagrodzenie w Niemczech – średnia pensja


Przeprowadzka do Niemiec zazwyczaj wiąże się z chęcią poprawy swoich warunków pracy. Jak zatem wyglądają średnie pensje?

Według skali płac, roczne średnie wynagrodzenia w Niemczech na następujących stanowiskach są następujące:

  • Business Development Manager – 52 390 euro,
  • Inżynier budowlany – 37 341 euro,
  • Konsultant ds. technologii informacyjnych (IT) – 53 351 euro,
  • Marketing Manager – 49.113 euro,
  • Programista PHP – 44 022 euro,
  • Inżynier projektu – 50 156 euro,
  • Kierownik Projektu, Technologia Informacyjna (IT) – 60 149 euro,
  • Konsultant SAP – 58 678 euro.

Przejrzyj wszystkie oferty pracy na stronie internetowej Payscale i średnie wynagrodzenie w Niemczech, w przypadku gdy szukasz konkretnego stanowiska/zawodu.

Przeprowadzka do Niemiec – wynagrodzenie dla nauczyciela niemieckiego

Wynagrodzenie nauczyciela w Niemczech należy do najwyższych w Europie. Całkowity dochód z nauczania w szkole zależy od ilości czasu poświęconego na nauczanie przez każdego nauczyciela, ale stała płaca minimalna jest również bardzo wysoka. Nauczyciel szkoły podstawowej w Niemczech zarabia średnio od 38 000 euro do ponad 52 000 euro rocznie.

Doświadczenie nauczyciela przekłada się na wyższe wynagrodzenie proporcjonalnie do stażu pracy. Jednak w Luksemburgu nauczyciele mogą się uczyć około dwukrotnie więcej niż w Niemczech – do 100 000 euro rocznie.

Po drugiej stronie Europy, w krajach bałkańskich, takich jak Bułgaria, nauczyciele pracują za upokarzający roczny dochód w wysokości około 5 000 euro rocznie.

Przeprowadzka do Niemiec – wynagrodzenie lekarza

Absolwenci medycyny w Niemczech mają przywilej zarabiania za swoją pracę w jednych z najwyższych pułapów w Europie. Obecnie niemiecki lekarz, który właśnie ukończył studia, zarabia średnio 50 000 euro/rok. Nie ma prawie żadnej innej dyscypliny akademickiej, która dawałaby lepsze możliwości absolwentom, jeśli chodzi o wynagrodzenie.

Niemiecki profesor – wynagrodzenie

Niemieccy profesorowie są mianowani na podstawie specjalnej skali zwanej skalą W. Młodsi nauczyciele akademiccy w branży mieszczą się w skali płac W1 i otrzymują wynagrodzenie w wysokości co najmniej 3 500 euro miesięcznie.

Profesorowie W2 zarabiają średnio o 10-15% więcej i otrzymują wynagrodzenie do 3 900 euro miesięcznie.

Profesorowie W3 otrzymują wynagrodzenie podstawowe w wysokości ok. 5 000 euro miesięcznie. Oczywiście istnieją premie za wyniki, dostępne dla wszystkich profesorów niemieckich, które mogą przynieść dodatkowe dochody do budżetu.