Skip to main content

Z czego słynie Normandia we Francji?


Normandia jako region tętniący życiem od wielu lat, może pochwalić się naprawdę bogatą i unikatową na tle Francji historią, przez co naprawdę warto rozważyć wybranie jej jako potencjalne miejsce zamieszkania. Jako miejsce najbardziej oddalone na północ i najbardziej podatne na kontakty z wieloma kulturami swoich sąsiadów, kraina ta wytworzyła swoje swoją niepowtarzalną kulturę i atmosferę.

Kulinaria

Kuchnia Normandii znana jest na całym świecie, głównie ze względu na ser camembert — popularny nie tylko we Francji czy Europie. Nie tylko jednak z serów znany jest ten francuski region, a z całego swojego wachlarza produktów nabiałowych. Normandyjskie krowy są doceniane na całym świecie. Bardzo popularnym produktem mającego swój dom w tej krainie jest również cydr oraz wszelkiej maści napoje alkoholowe.

Architektura

Architektura Normandii rozwijała się od bardzo długiego czasu, dzięki czemu zyskała ona swój charakterystyczny wygląd. Bardzo duży wpływ na tę charakterystyczną budową miała inspiracja architekturą angielską i duńską, co nietrudno jest zobaczyć, kiedy porównuje się wygląd budynków Normandii z sąsiadującymi z nią krajami.

Niezwykle charakterystycznym elementem normandyjskiego budownictwa są tak zwane domy szachulcowe, to znaczy zbudowane z konkretnego typu ścian — zrobionych z gliny zmieszanej z trocinami czy wiórami.

Krajobrazy

Bocage, czyli słowo pochodzenia normańskiego, opisuje krajobraz bardzo charakterystyczny dla północnej Francji, chociaż nie tylko. Oznacza ono teren, na którym w konkretny sposób przeplatają się ze sobą pastwiska i obszary zalesione, tworząc wyraźnie oddzielone od siebie tereny rolne ze swego rodzaju żywopłotem pomiędzy nimi.

Teren wyróżnia się też licznymi równinami oraz niewielkimi wzniesieniami, co sprawia, że region można kojarzyć ze spokojem i brakiem niespodzianek.

Historia

Historia Normandii jest niezwykle rozbudowana nie tylko ze względu na długi okres jej istnienia jako krainy historycznej, ale i również ze względu na duże wpływy ze strony państw takich jak Anglia oraz narody Skandynawskie i ich kultur. Studiując ten temat, niezależnie czy z komfortu własnego domu, czy doświadczając jej z pierwszej ręki na szlakach kulturowych i rekonstrukcjach historycznych, można wyraźnie dostrzec dokładnie te wpływy.