Skip to main content

6 porad przed przeprowadzką do Hiszpanii


6 porad przed przeprowadzką do Hiszpanii

1. Sprawdź wymagania dokumentowe i dotrzymaj ich. W niektórych przypadkach może być wymagane pozwolenie na pracę przed wyjazdem do Hiszpanii. 

2. Zorganizuj transport twoich rzeczy do Hiszpanii. Aby to zrobić, możesz skorzystać z usług firm przeprowadzkowych, które zwykle oferują dobre warunki wysyłki za granicę. 

3. Znajdź mieszkanie w Hiszpanii. Możesz skorzystać z usług internetowych, które zajmują się wynajmem mieszkań w Hiszpanii. Z wyprzedzeniem możesz też przeanalizować oferty hoteli i wynajmu apartamentów. 

4. Sprawdź warunki ubezpieczenia w twoim miejscu docelowym. Ubezpieczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy będziesz dobrze zabezpieczony przed ryzykiem, jakie może spotkać Cię podczas pobytu w Hiszpanii. 

5. Zorganizuj pieniądze na pobyt. Umożliwi Ci to planowanie wydatków i wygodne i ekonomiczne życie podczas przeprowadzki do Hiszpanii. 

6. Poznaj hiszpański język. Znajomość języka hiszpańskiego może Ci się przydać w kontaktach z miejscową ludnością i w innych sytuacjach codziennego życia.

Dokumenty do przeprowadzki do Hiszpanii

Aby legalnie pracować w Hiszpanii obywatele Polski muszą uzyskać odpowiednie pozwolenie na pracę. Należy udać się do odpowiedniego organu zajmującego się zatrudnieniem w Hiszpanii (oznaczonego jako Oficina de Extranjeros) i złożyć aplikację o pozwolenie na pracę. Aby ubiegać się o pozwolenie na pracę, obywatele Polski muszą mieć paszport lub ważny dokument podróżny umożliwiający wjazd i przebywanie w Hiszpanii. Ponadto, osoby ubiegające się o pozwolenie na pracę w Hiszpanii muszą przedstawić ważne zaświadczenie o zatrudnieniu określone w Umowie Tarczy Antydumpingu o zatrudnieniu lub w przypadku udziału w projekcie mobilności programu Erasmus posiadać zaświadczenie Erasmus. Obywatele Polski korzystający z pozwolenia na pracę złożonego w Hiszpanii zobowiązani są do opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto, osoby posiadające ważne pozwolenie na pracę mogą zostać objęte ubezpieczeniem społecznym, które umożliwia prawo do pobytu i pracy w Hiszpanii.

Firma przeprowadzkowa 

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wszelkie regulacje i formalności dotyczące transportu rzeczy do Hiszpanii. Przepisy celne i inne procedury dotyczące wysyłki międzynarodowej różnią się w zależności od celu. Ważne jest, aby zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi deklaracji celnej przed wyborem firm kurierskich. Po ustaleniu odpowiednich formularzy i regulacji należy wybrać firmę transportową, która będzie w stanie zapewnić bezpieczny i szybki przesyłkę. Możesz skorzystać z usług międzynarodowych firm kurierskich. Niektóre z tych firm oferują również przesyłki ekonomiczne lub szybkie. Konieczne jest również upewnienie się, czy wysyłane przedmioty są zgodne z określonymi wymaganiami dotyczącymi wysyłek międzynarodowych. Większość firm kurierskich nie przyjmuje produktów niebezpiecznych, wybuchowych lub łatwopalnych bez odpowiednich dokumentów i uprawnień. 

Po wybraniu firmy kurierskiej i wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów należy wybrać opcję dostawy. Przedsiębiorstwa kurierskie oferują różne opcje w zależności od przesyłanego przedmiotu i miejsca jego przesyłki. Możesz więc wybrać między kurierem lotniczym i morskim lub wybrać dostawę na miejsce.

Mieszkania w Hiszpanii

Poszukaj biuro internetowe. Możesz tam znaleźć mieszkania i apartamenty na wynajem w całej Hiszpanii. Mają one różny standard, a ceny zaczynają się od niewielkich kosztów: od €300 za miesiąc. Oferta obejmuje pokoje jednoosobowe, apartamenty, domy i ville. Większość ofert obejmuje wyposażenie i udogodnienia, takie jak internet bezprzewodowy, telewizja, pralka i inne urządzenia, a nawet meble i pościel. Możesz wybrać lokalizację zgodnie ze swoimi wytycznymi i w skali od luksusowego do budżetowego.

Ubezpieczenie podczas przeprowadzki do Hiszpanii

Opcje ubezpieczenia dostępne w Hiszpanii obejmują ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie medyczne i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Aby upewnić się, że jesteś dobrze ubezpieczony, warto porozmawiać z ubezpieczycielem lub doradcą ubezpieczeniowym w Twoim miejscu docelowym. Powinieneś też sprawdzić, czy widnieje oświadczenie, że ubezpieczenie obejmuje konkretne wymagane elementy, takie jak koszty leczenia, lekarstwa i ubezpieczenie bagażu. Firma ubezpieczeniowa powinna dokładnie omówić z Tobą wszystkie szczegóły ubezpieczenia i pomóc Ci wybrać odpowiednie opcje.

Pieniądze po przeprowadzce do Hiszpanii

 • ustal budżet: określ, ile możesz wydać na pobyt bez uszczuplania zapasów żywnościowych lub innych ważnych wydatków;
 • zorganizuj przelewy pieniężne lub używaj kart kredytowych na nagłe i niespodziewane wydatki;
 • oszacuj wszystkie regularne wydatki bieżące, takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz czy wyżywienie;
 • oszacuj wysokość opłat za transport publiczny;
 • zapisz numery rachunków bankowych lub numery kart debetowych w bezpiecznym miejscu;
 • kup sejf bankowy w postaci aplikacji mobilnej;
 • zorganizuj bezpieczną lokatę aż do momentu znalezienia przedłużenia pobytu;
 • przeczytaj opinie i recenzje dotyczące różnych banków oferujących konta walutowe;
 • sprawdź status prawny i podatkowy wszelkich grup bankowych, banków oferujących produkty oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne i inne usługi finansowe;
 • umieść wyłącznie zaufane źródła wsparcia finansowego na czas pobytu;
 • zapisywanie wszystkich wydatków i notowanie codziennych wpływów i zobowiązań;
 • zachowanie świadomości własnych potrzeb finansowych po przeprowadzce do Hiszpanii;
 • czasami może być konieczne zaciągnięcie dodatkowych pożyczek lub kredytów, aby utrzymać stabilność finansową;
 • Staraj się, aby wzmocnić zdolność do powrotu do finansowego zdrowia po pobycie w Hiszpanii.

Nauka języka hiszpańskiego podczas przeprowadzki 

Aby nauczyć się języka hiszpańskiego, wskazane jest najpierw zapoznać się z alfabetem, fonetyką i wymową. Następnie należy poznać podstawowe słownictwo, a także podstawowe zwroty, gramatykę i konstrukcję zdania. Istnieje wiele materiałów edukacyjnych, programów i stron internetowych ułatwiających naukę języka hiszpańskiego, a także wiele kursów w różnych miejscach. Słuchanie muzyki hiszpańskiej i oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej to także świetna metoda na naukę języka. Najważniejszą rzeczą jest jednak regularne ćwiczenie, aby utrzymać i pogłębiać znajomość języka.