Skip to main content

Belgia przyjazna rowerzystom


Podróżowanie rowerem to jeden z najlepszych sposobów na przemieszczanie się bez obciążania środowiska. A żaden kraj nie traktuje jazdy rowerem tak poważnie jak Belgia.

Zasady jazdy rowerowej w Belgii

Jak powiedzieliśmy, Belgia bardzo poważnie traktuje jazdę rowerową. Obowiązują surowe zasady dotyczące korzystania i podróżowania rowerem, za których złamanie grożą wysokie mandaty. Chociaż większość z nich obejmuje tylko miasta, dotyczą one prawie wszystkich ścieżek rowerowych w Belgii, więc należy uważać wszędzie — nawet na najbardziej wiejskich obszarach!

Chociaż zasady same w sobie mogą wydawać się zbyt oczywiste i bardzo proste, większość ludzi regularnie je łamie podczas jazdy na rowerze, więc możemy poświęcić minutę lub dwie, aby zostały one przypomniane:

  • Jeśli istnieje ścieżka rowerowa, rowerzysta musi z niej skorzystać.
  • Obie stopy powinny być na pedałach.
  • Obie ręce powinny znajdować się na kierownicy.
  • Piesi zawsze mają pierwszeństwo, zwłaszcza na wspólnych ścieżkach.
  • Jazda po pijanemu nie jest w żadnym wypadku dozwolona.

Przestrzegając tych zasad, możesz zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym na drodze.

Rowery do wypożyczenia

Podobnie jak wiele krajów europejskich, Belgia oferuje usługi wynajmu rowerów w większości dużych miast. Sama Bruksela ma około siedmiu różnych firm zajmujących się samą usługą. Najbardziej rozpowszechnioną jest Villo, posiadająca 345 stacji w całym mieście i oferująca możliwość wypożyczenia zarówno rowerów zwykłych, jak i elektronicznych.

Oferują wypożyczenie roweru na cały dzień lub tylko kilka godzin, ale możesz też zatrzymać go na tydzień, miesiąc, lub nawet rok, jeśli firma oferują taką opcję – bez obaw, większość z nich oferuje.

Najbardziej znane trasy w Belgii

W granicach Belgii jest wiele tras rowerowych — zbyt wiele, by je zliczyć. Jednak niektóre są bardziej znane niż inne, więc skupimy się właśnie na tych bardziej znanych, ponieważ są ku temu powody.

Prawdopodobnie najbardziej znana jest Promenade Verte, czasami nazywana również Green Walk — ścieżka rowerowa i piesza poświęcona temu, co najlepsze w brukselskiej przyrodzie. Znaki oznaczające pobyt na trasie są starannie rozmieszczone na szlaku — możesz zacząć jak i skończyć w dowolnym miejscu.

Inne znane trasy to; Trójkąt Zamkowy (przebiegający przez trzy najbardziej znane zamki w Belgii), Szlak Kulinarny (pozwalający spróbować wszystkiego, co ma do zaoferowania kulinarna Belgia) oraz Pokojowy Szlak Rowerowy.