Skip to main content

Co warto wiedzieć, jeśli przeprowadzasz się do Eindhoven?


Eindhoven, to ośrodek przemysłu zaawansowanych technologii, jest miejscem dla wielu firm, w tym globalnego giganta elektronicznego, Philipsa. Dlatego też wielu utalentowanych profesjonalistów, którzy myślą o przyszłości, przenosi się właśnie do Eindhoven w Holandii.

Przeprowadzka do Eindhoven

Jak w przypadku każdej przeprowadzki za granicę, proces przeprowadzki do Eindhoven wymaga sporej ilości planowania. Jednakże, wraz z rozwojem miasta, potencjalni emigranci mogą oczekiwać, że proces relokacji będzie o wiele mniej uciążliwy, jeśli na stole znajdzie się solidna oferta pracy lub uniwersytetu, ponieważ Eindhoven przyjmuje utalentowane i myślące przyszłościowo osoby z całego świata.

Eindhoven w liczbach

Eindhoven, liczące około 220 000 mieszkańców, jest obecnie piątym co do wielkości miastem w Holandii i wciąż rośnie dzięki swojej roli w dynamicznie rozwijającym się europejskim przemyśle technologicznym. Oficjalnie miasto Eindhoven zajmuje powierzchnię 88,82 kilometrów kwadratowych i leży w obrębie policentrycznego obszaru metropolitalnego o nazwie Brabantse Stedenrij: „rząd miast” położony w prowincji Brabancja Północna na południu Holandii.

Około 29,5% ludności miasta stanowią osoby obcego pochodzenia. Region ten jest historycznie rzymsko-katolicki, ale dziś jest gościnny dla wszystkich religii i grup etnicznych. Mimo, że wielu mieszkańców mówi po angielsku, głównym językiem mówionym w Eindhoven jest niderlandzki.

Gospodarka Eindhoven rozwijała się dość szybko dzięki firmom odnoszącym ogromne sukcesy, takim jak Philips i DAF Trucks, i nadal rozwija się, ponieważ firmy oparte na zaawansowanych technologiach sprawiają, że miasto jest ich domem. Z tego powodu, a także z powodu wielu inicjatyw gospodarczych koncentrujących się na biznesie i innowacjach z zakresu zaawansowanych technologii, Eindhoven zajmował wysokie miejsce na liście inteligentnych społeczności Forum Inteligentnej Społeczności.

Wizy do Holandii

Aby wjechać do Niderlandów i pozostać tam przez okres do 90 dni, osoby niektórych narodowości muszą ubiegać się o wizę Schengen. Lista tych narodowości znajduje się na stronie internetowej rządu holenderskiego. W przypadku dłuższych pobytów wymagane jest pozwolenie na pobyt (Vergunning Tijdelijk Verblijf). Z kolei obywatele państw członkowskich UE/EOG lub Szwajcarii nie potrzebują specjalnej wizy lub zezwolenia.

Osoby przybywające do Holandii z zamiarem stałego lub przedłużonego pobytu muszą również zameldować się w gminie, w której planują pobyt, w ciągu pięciu dni od przybycia. Ten krok jest niezbędny do zarejestrowania się w Miejskiej Bazie Danych Osobowych. Stamtąd można złożyć wniosek o pobyt stały w późniejszym terminie.

Przy rejestracji, emigranci zostaną poproszeni o podanie informacji dotyczących ich sytuacji, od prawa do głosowania po pochodzenie rodzinne. Wymagane są pewne dokumenty, takie jak ważny dowód osobisty oraz, jeśli dotyczy, umowa najmu lub kupna nieruchomości w Holandii. Dobrą zasadą dla osób planujących przyjazd do Eindhoven jest zebranie wszystkich dokumentów dotyczących przeprowadzki i posiadanie ich pod ręką podczas rejestracji.

Klimat w Eindhoven

Ze względu na swoje położenie na południu Holandii, Eindhoven ma łagodny, wilgotny klimat. Chociaż w regionie nie ma pory suchej, lata są szczególnie ciepłe, a temperatury średnio nieco ponad 20˚C. W zimnej porze roku temperatury rzadko spadają poniżej 0˚C. Długość dnia zmienia się w ciągu roku, od 15/16 godzin słońca latem i 8 godzin zimą. Chociaż burze są spotykane w Eindhoven, większość opadów występuje w postaci umiarkowanych deszczy.

Jeśli jesteś uzdolniony technicznie i planujesz swoją przyszłość, warto wziąć pod uwagę przeprowadzkę do Eindhoven. Jest to miasto, które daje w temacie technologicznym naprawdę dużo. Warto dobrze przemyśleć swoje przyszłe losy i rozwinąć się w tej branży, która jest bardzo perspektywiczna i przeprowadzić się do stolicy technologii, Eindhoven.