Skip to main content

Co warto wiedzieć, jeśli przeprowadzasz się do Utrechtu?


Utrecht to średniowieczne miasto w Holandii, które dzięki szybkiej ekspansji szybko staje się międzynarodowym centrum biznesu, edukacji, badań i kultury. Jeśli planujesz przeprowadzić się do Utrechtu przeczytaj ten artykuł.

Nauka i praca w Utrecht

W mieście żyje obecnie 170 narodowości, a życie w Utrecht jest prawdziwie kosmopolityczne. Niedawno zostało ono również uznane za drugie najlepsze miasto w Holandii pod względem życia, wychowania dzieci, studiów i pracy. Utrecht jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem w Holandii, z populacją ponad 330 000 mieszkańców. Ponad 22% z nich to studenci, którzy uczęszczają na cztery duże uniwersytety w mieście, w tym największy uniwersytet w Holandii, Uniwersytet w Utrecht. Miasto posiada doskonałe szkoły podstawowe i średnie, połączenia komunikacyjne oraz szybko rozwijającą się infrastrukturę przedsiębiorstw.

Wizy do Holandii

Holandia jest częścią europejskiej strefy Schengen, w której nie ma kontroli paszportowych dla cudzoziemców z innych krajów z tej strefy. Obywatele brytyjscy i irlandzcy nadal będą musieli przechodzić kontrolę paszportową, ponieważ zarówno Wielka Brytania, jak i Irlandia nie wdpisały się tę strefę. Obywatele UE/EOG/Szwajcarii nie potrzebują pozwolenia na pobyt, aby mieszkać w Holandii, ale osoby planujące pobyt dłuższy niż cztery miesiące muszą zarejestrować się w lokalnym urzędzie i uzyskać numer służbowy Burger Service Nummer (BSN). Będą oni również potrzebowali holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Eksporterzy z EOG i Szwajcarii mają nieograniczone prawo do pracy w Holandii. Istnieją jednak pewne ograniczenia dla obywateli Chorwacji. Obywatele krajów pozaeuropejskich będą potrzebowali zezwolenia na pobyt, verblijfsvergunning (VVR), aby mieszkać i pracować w Holandii. Najpierw będą musieli ubiegać się o tymczasowe zezwolenie na pobyt (MVV). Wniosek ten powinien być zaplanowany z dużym wyprzedzeniem przed przeprowadzką do Utrechtu, ponieważ proces ten może trwać do 90 dni. Wniosek jest zazwyczaj składany przez sponsorującego pracodawcę lub uniwersytet.

Mieszkania w Utrecht

Istnieje oficjalny, internetowy katalog firm z Utrechtu, który obejmuje agencje nieruchomości. Gazety regionalne ogłaszają również nieruchomości do kupienia i wynajęcia w okolicy. Dutchnews.nl, wraz z Paraius.com, ma prawdopodobnie najbardziej kompleksowe wyszukiwanie nieruchomości. Hometorent.nl jest kolejnym przydatnym miejscem na znalezienie odpowiedniej nieruchomości w Utrecht.

Mieszkanie z jedną sypialnią, tzw. kawalerka będzie zaczynała się od około 500 EUR miesięcznie. Dwie sypialnie i więcej zaczną się od ok. 800 EUR miesięcznie.

Życie w Utrecht

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się za granicę po raz pierwszy, czy też przeprowadzałeś się już wielokrotnie, rodzi to wiele pytań. Warto dowiedzieć się wszystkiego, by nie rozczarować się. Jednak jeśli chcesz studiować w Holandii to na pewno warto zacząć edukację w tamtejszym Uniwersytecie.