Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Almere? Część 1.


Przeprowadzka do Almere jest popularna. Coraz więcej ludzi szuka swojego miejsca w prowincji Flevoland. Miasto jest otoczone przez duże jeziora, takie jak Gooimeer, IJsselmeer i Markermeer i znajduje się całkowicie poniżej poziomu morza. Almere, liczące prawie 200 000 mieszkańców, jest dumne z tego, że należy do 10 największych gmin w Holandii i wyprzedziło stolicę prowincji pod względem liczby ludności. Położenie miasta sprzyja między innymi temu, że coraz więcej osób przenosi się do Almere. Połączenie jego centralnego położenia z możliwościami, jakie oferuje, sprawia, że miasto jest prawdziwą atrakcją, również dla wielu osób z Amsterdamu. 29% mieszkańców Almere urodziło się w Amsterdamie.

Mieszkańcy Almere

Almere ma młodą populację w porównaniu z resztą Holandii. Mieszka tam wiele młodych rodzin, co oznacza, że prawie 30% mieszkańców ma mniej niż 20 lat, a tylko 8% jest starszych niż 65 lat. W obrębie miasta następuje jednak niewielkie starzenie się ludności, w wyniku czego obie grupy stają się coraz bardziej wyrównane. Almere jest również zróżnicowanym miastem. W poszczególnych okręgach żyje ponad 160 narodowości i prawie 190 grup etnicznych. W sumie około 20% mieszkańców pochodzi z zagranicy (głównie z Surinamu, 11% mieszkańców).

Atrakcyjność gospodarcza okolic, takich jak Amsterdam i Het Gooi, jest ogromna. W rezultacie, Almere było pierwotnie miastem przelewowym dla obu miejsc. Wielu mieszkańców Almere jest nadal bardzo związanych z obydwoma obszarami, a między tymi miejscami istnieje wiele relacji życiowych, zawodowych i społecznych. Z powodu tej wspólnoty wielu ludzi przenosi się do Almere od lat. Z tego powodu często zdarzają się małe zatory w ruchu drogowym i transporcie publicznym. Istnieją już jednak zaawansowane plany, aby to poprawić.

Obszar handlowy Almere

Almere to azyl dla wielu ludzi. Miasto jest jednym z największych obszarów handlowych w Holandii, jest to popularne miejsce dla wielu odwiedzających z okolicznych miast, aby zrobić swoje zakupy. Znajduje się w nim nie tylko jedno z największych centrów handlowych, ale jest również otwarte w każdą niedzielę.

Imprezy Almere Haven

Almere Haven  to dzielnica, która ma ponad 22 000 mieszkańców i jest najmniejszą dzielnicą Almere. Każdego roku organizowany jest tu znany w całym kraju festiwal pod nazwą Havenfestival (Port Festival). Triathlon Almere również ma swój początek i koniec tutaj. Poza portem istnieje wiele innych obszarów przyrodniczych i rekreacyjnych, jak Almeerderstrand, Kotterbos, Lepelaarplassen, Oostvaardersplassen. Na przestrzeni lat miasto zawłaszczyło sobie również szereg imprez, na które do Almere przyjeżdżają ludzie z całej Holandii. Są to m.in. Libelle Zomerweek, Popfestival Zand, Megabase Outdoor, czy Festiwal Wyzwolenia Flevoland.

Przeprowadzka do Holandii

Chciałbyś być częścią tego tętniącego życiem miasta? Przeprowadzka do Almere to naprawdę coś dla Ciebie! Jeśli planujesz przeprowadzkę do Holandii warto zaplanować to od A do Z. Jeśli masz zamiar wyjechać za granicę na dłużej warto zatrudnić firmę przeprowadzkową, by zajęła się naszym dobytkiem, a my mogli zająć się szukaniem pracy, mieszkania i poznawania okolicy.

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Almere? Część 2.