Skip to main content

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Almere? Część 2.


Jeśli jeszcze nie czytałeś pierwszej części artykułu, odsyłam do: Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Almere? Część 1.

Miasto Almere

Almere jest dość popularnym miastem w Holandii. Znajduje się ono w prowincji Flevoland na zachodzie Holandii. Miejscowy obszar wokół Almere był wiejski i uważano, że ziemia ta powinna być wykorzystywana do celów rolniczych, ale po wojnie stwierdzono, że potrzeba nowych mieszkań jest ważniejsza, zwłaszcza, że obszar w Amsterdamie i okolicach stracił tak wiele mieszkań z powodu bombardowań i zniszczeń wojennych.

Historia Almere

Almere ma bardzo krótką, ale burzliwą historię. Od bycia niczym innym jak polami i ziemią uprawną na początku lat 70-tych Almere szybko rozwinęło się do siódmego największego miasta w Holandii i najszybciej rozwijającego się miasta w Europie. Po drugiej wojnie światowej w Holandii doszło do licznych dewastacji zasobów mieszkaniowych. Stało się to w wyniku alianckich, jak i niemieckich bombardowań oraz zniszczeń spowodowanych wypędzeniem Niemców z kraju i wyzwoleniem Holandii.

Ludność Almere

W Amsterdamie duża część ludności została wysiedlona, a duża część tradycyjnych zasobów mieszkaniowych została zniszczona. Wraz z powrotem miast przybyło o wiele więcej mieszkańców, którzy nie widząc żadnej przyszłości dla zatrudnienia i poprawy sytuacji w wyzwolonych małych miastach i obszarach wiejskich, widzieli swoją przyszłość w stolicy i jej okolicach. Tak więc bardzo szybko pojawiło się zapotrzebowanie na mieszkania, a w kolejnych latach opracowano plany dla wielu nowych obszarów miejskich, w tym także nowego miasta Almere, aby odebrać ludzi, którzy próbowali znaleźć mieszkania w pobliskim Amsterdamie. Od czasu ukończenia pierwszych budynków w połowie lat 70-tych XX wieku, Almere rosło w szybkim tempie, aż do obecnej liczby mieszkańców, która wynosi nieco poniżej 200 000.

Muzea i architektura miasta

Muzeum De Paviljoens. zostało przeniesione do Almere w 1994 roku z poprzedniego domu w Kassel. Jest to wspaniała przestrzeń, która przez lata pokazywała wielu nowych i współczesnych artystów, a wielu z nich tworzyło bezpośredni związek między nowoczesnym projektem budynku a ich własną pracą.

Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesną architekturą Almere, najlepszym miejscem jest Casla. Pracownicy mogą udzielić Ci wielu informacji na temat nowoczesnej architektury miast i mogą dostarczyć przewodniki i mapy, które pokażą, co warto zobaczyć i gdzie się udać. Wiele z najlepszych nowych budynków znajduje się w centrum miasta, a spacer nad wodą urozmaicą Ci takie perełki jak The Wave, The City, De Kunstilinie, w którym grają miejscowy teatr oraz budynek mieszkalny zwany Side By Side.

Jedzenie i zakupy

Stadshart jest głównym centrum handlowym Almere. Jest to ogromne miejsce z dużą ilością miejsc parkingowych w centrum miasta i zdobyło wiele nagród za jego nowoczesny design. Stadshart ma ponad 400 sklepów i można tam znaleźć wszystko, czego się zapragnie. Wokół miasta znajduje się wiele innych sklepów i małych centrów handlowych, ale Stadshart jest zdecydowanie największy i najlepszy.

Knajpka przy Noorderplassen jest ciepłą i gościnną restauracją, w której, w zależności od pory dnia, można dostać wszystko, od kanapki po bardzo smaczne danie. Panuje tu wspaniała atmosfera, a personel jest kompetentny i przyjazny. Brasserie Bakboord znajduje się przy basenie portowym i posiada wspaniałe tarasy do siedzenia i spożywania posiłków, a oprócz prostych obiadów, można tam również dostać bardzo urozmaicone dania.

Przeprowadzka do Almere

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Holandii i jesteś fanem architektury, albo wprost przeciwnie, największą atrakcją dla Ciebie jest shopping, warto wziąć pod uwagę Almere. To klimatyczne miasteczko na pewno przypadnie Ci do gustu. By przeprowadzka poszła gładko i sprawnie warto powierzyć przewóz swojego dobytku profesjonalnej firmie przeprowadzkowej.