Skip to main content

Co warto zjeść w Prowansji?


Podróżujemy po świecie nie tylko po to, by zobaczyć piękne widoki. Podróżujemy po świecie by poznać kulturę i obyczaje innych narodów, a także by skosztować regionalnych przysmaków danego kraju. Leżąca na południu Francji Prowansja, choć znana głównie z ogromnych upraw lawendy i nietypowych atrakcji turystycznych, może pochwalić się również bogatą w tradycję kuchnią prowansalską. Zatem, co warto zjeść w Prowansji?

Prowansalski Tian

Tian to już kultowe danie wywodzące się z Prowansji. Jest to uproszczona wersja ratatouille. Nazwa Tian wywodzi się ze specjalnego naczynia – okrągłego, glinianego garnuszka, którego od pokoleń używa się na terenie Prowansji do gotowania warzyw. Tian przygotowuje się pokrojonych w plastry pomidorów, bakłażanów, cebuli, cukinii i papryki. Do wydobycia smaku, oczywiście stosuje się zioła prowansalskie. Tian często pełni funkcję dodatku do dania głównego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść go w formie lekkiego lunchu lub kolacji.

Gulasz prowansalski

Gulasz prowansalski, znany również jako daube, choć kiedyś określany mianem dania dla ubogich, dziś stanowi jedną z ulubionych potraw mieszkańców Prowansji – szczególnie zimową porą. Przygotowanie daube to prawdziwy rytuał. Zaczyna się od ułożenia warstwowo mięsa (wołowiny lub baraniny) wraz z warzywami w specjalnym garnku z czerwonej gliny, który z reguły jest dość wąski.

Cechą, która wyróżnia daube od zwykłego gulaszu jest to, że całość marynuje się w winie przez kilka godzin. Zazwyczaj używa się białego wina do cielęciny i jagnięciny, a czerwonego do wołowiny. Tradycyjny gulasz prowansalski piecze się na otwartym ogniu przez około 4 godziny. Całość stanowi danie główne i najczęściej podawane jest z makaronem gnocchi.

Zupa pistou

La soupe au pistou to zupa warzywna, przygotowywana na bazie bulionu lub wody. Została stworzona przez prowansalskich kucharzy, którzy chcieli jak najlepiej wykorzystać obfite dary natury, jakie daje Prowansja. Do zupy pistou, która w swoim składzie zawiera różnorakie warzywa, a także oliwę z oliwek i makaron, dodaje się jeszcze jeden, specjalny składnik – sos pistou. Wykonuje się go z pomidorów, czosnku, parmezanu, bazylii i oliwy z oliwek. Sos pistou zyskał miano kuzyna włoskiego sosu pesto.