Skip to main content

Z czego słynie Prowansja we Francji?


Prowansja to bardzo popularny i chętnie odwiedzany przez turystów region w południowo – wschodniej Francji. Od lat przyciąga tłumy swoim urokliwym klimatem. Wydaje się, jakby mieszkańcy Prowansji żyli wolniej i spokojniej od innych Francuzów, czego zazdroszczą im odwiedzający. Wybierając się w podróż w te rejony warto sobie zadać pytanie: z czego słynie Prowansja?

Pola lawendy

Pierwszym skojarzeniem, jakie ma większość osób na myśl o Prowansji jest… lawenda. Nic w tym dziwnego – region ten może pochwalić się ogromnymi uprawami tej rośliny. Jej najpiękniejszą formę, czyli pełny rozkwit, można podziwiać w Prowansji już od końca czerwca. 

Każde prowansalskie miasteczko posiada przynajmniej jeden lawendowy sklep, w którym do kupienia są lawendowe kosmetyki, sole do kąpieli, olejki eteryczne, pachnące mydełka, a nawet uwielbiane przez turystów herbaty z ekstraktem z lawendy. Nie można także pomijać suszu lawendowego, możliwego do kupienia w woreczkach, który świetnie sprawdza się jako odświeżacz do szafy z ubraniami.

Prowansalska Wenecja

Choć Wenecja jest domeną Włoszech, Prowansja też może pochwalić się swoim nadwodnym miasteczkiem. Mowa tutaj o Isle sur la Sorgue, urokliwym miejscu, w którym wszystkie budynki wzniesione zostały na wyspach znajdujących się na płynącej rzece Sorgue. W miasteczku niemal na każdym kroku można natknąć się na obracające się koła młyńskie oraz liczne mosty. 

Isle sur la Sorgue znane jest na całym świecie nie tylko ze swojej analogii do Wenecji. To także stolica antykwariatów – obecnie w mieście znajduje się ich ponad 300. Kupcy z całego świata każdego roku zjeżdżają właśnie tutaj, by zaopatrzyć się w nowy, cenny nabytek. Warto także wspomnieć o sierpniowej tradycji miasta – co roku odbywa się tutaj pływający targ, podczas którego istnieje możliwość kupienia czegokolwiek – jednak z płynących po rzece łodzi.

Carrieres de Lumieres – galeria w kamieniołomie

Niewielkie, jednak malownicze miasteczko Les Baux de Provence co roku przyciąga do siebie setki turystów. Ich głównym celem nie jest jednak zwiedzanie ruin zamku czy kamienic, lecz kamieniołomów, znanych jako galeria Carrieres de Lumieres.

Ogromne groty już w latach 70. zostały przerobione na galerię dźwięku i obrazu. W czasie trwania sezonu popularne są tutaj 30 – minutowe seanse, podczas których ponad sto projektorów wyświetla na ścianach grot obrazy tematyczne. Tym niezwykłym wystawom towarzyszy specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa, czyniąc każdy spektakl w galerii Carrieres de Lumieres niezapomnianym przeżyciem.